Trwa ładowanie...

Legnica. Profilaktyka może nas uratować. Dolny Śląsk w walce z rakiem jelita grubego

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej atakujących nowotworów. W województwie dolnośląskim to absolutna czołówka, obok raka płuc, piersi oraz prostaty. Urząd Marszałkowski wraz z Dolnośląskim Centrum Onkologii postanowiły zjednoczyć siły i wspólnie zawalczyć z chorobą, stawiając na profilaktykę.

Legnica. Profilaktyka może nas uratować. Dolny Śląsk w walce z rakiem jelita grubegoLegnica. Profilaktyka może nas uratować. Dolny Śląsk w walce z rakiem jelita grubegoŹródło: Google Maps
d30tnf2
d30tnf2

Do pilotażowego programu w zakresie profilaktyki raka jelita grubego przystąpił powiat legnicki. Deklarację dotyczącą programu badań przesiewowych podpisali starosta Adam Babuśka i Marcin Krzyżanowski, wicemarszałek zarządu województwa dolnośląskiego.

- Spotkaliśmy się, żeby stworzyć koalicję samorządów na rzecz profilaktyki chorób nowotworowych jelita grubego. Chcemy pokazać, że wspólnie mamy wiele do zrobienia w tym zakresie - powiedział Marcin Krzyżanowski, którego cytuje serwis lca.pl. 

Legnica. Profilaktyka może nas uratować. Dolny Śląsk w walce z rakiem jelita grubego

Jak podkreślają przedstawiciele Dolnośląskiego Centrum Onkologii, wielu pacjentów z rakiem jelita grubego trafia do szpitala zbyt późno, by możliwe było uratowanie ich życia. Stąd tak ważna jest profilaktyka, która pozwoli na wykrywanie nowotworu we wczesnym stadium.

Zakaz przemieszczania się bezprawny? RPO wprost o wygranych w sądzie

- Zachęcamy mieszkańców powiatu legnickiego do skorzystania z testów na krew utajoną w kale, które mogą być pierwszym czerwonym światłem, że coś może być nie w porządku i wówczas należy wykonać bardziej pogłębioną diagnostykę, między innymi badanie kolonoskopowe - dodał marszałek Krzyżanowski.

d30tnf2

Test na krew utajoną to bardzo łatwe i bezinwazyjne badanie. - Jest wstępem do ewentualnych badań kolonoskopowych. Próbki pobiera się samodzielnie w domu i oddaje do punktu. Wynik badania dociera do pacjenta wraz z konkretną informacją, co dalej powinien zrobić - wytłumaczył Ireneusz Pawlak, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii ds. lecznictwa w rozmowie z lca.pl.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d30tnf2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30tnf2
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj