RegionalneWrocławLegnica. KGHM Zanam S.A. stawia na odnawialne źródła energii. Buduje elektrownię za 10 mln zł

Legnica. KGHM Zanam S.A. stawia na odnawialne źródła energii. Buduje elektrownię za 10 mln zł

Spółka KGHM Zanam idzie z duchem czasu, inwestując w odnawialne źródła energii. Na terenie zakładu w Legnicy powstaje właśnie elektrownia fotowoltaiczna, która docelowo ma produkować połowę potrzebnej firmie energii elektrycznej.

Legnica. KGHM Zanam S.A. stawia na odnawialne źródła energii. Buduje elektrownię za 10 mln zł
Legnica. KGHM Zanam S.A. stawia na odnawialne źródła energii. Buduje elektrownię za 10 mln zł
Źródło zdjęć: © pixabay.com | pixabay.com
Katarzyna Łapczyńska

Projekt pochłonie prawie 10 mln złotych, ale władze zakładu obliczyły, że zwróci się po 8 latach. Elektrownia fotowoltaiczna na terenie zakładu w Legnicy ruszy jeszcze w tym roku. Inwestycja wpisuje się w program strategii KGHM, który stawia na pozyskiwanie ekoenergii.

Legnica. KGHM Zanam S.A. stawia na odnawialne źródła energii. Buduje elektrownię za 10 mln zł

Prace nad budową rozpoczęły się na początku września, a ich zakończenie planowane jest na przełomie listopada i grudnia. Panele fotowoltaiczne staną na powierzchni 4 hektarów, a będzie ich 9500 sztuk. Obsługa elektrowni ma być niezwykle prosta.

- Do kontroli elektrowni potrzebna jest jedna osoba, dyspozytor. To nie będzie na zasadzie siedzenia i patrzenia cały czas w ekran. Będzie on miał wszystko udostępnione online i będzie miał w to wgląd. Oczywiście również będzie miał raporty dzienne, tygodniowe działania całej elektrowni, która będzie serwisowana przez ekipę zewnętrzną - tłumaczy Rafał Tokarz, kierownik projektu budowy elektrowni KGHM ZANAM S.A., którego cytuje serwis e-legnickie.pl.

Szymon Hołownia podbiera posłów? Zaskakujący komentarz Sławomira Neumanna

Już teraz przy zakładzie funkcjonuje mini elektrownia. Na tej samej zasadzie pracować będzie właściwa inwestycja. Nowa instalacja będzie jednak dużo bardziej wydajna.

- Energia wyprodukowana będzie szła do rozdzielni, a stamtąd będzie wykorzystywana na potrzeby własne. W okresie weekedowym ma być odprowadzana do Huty Miedzi. W tym miejscu, gdzie powstaje elektrownia jest bardzo dobre nasłonecznienie dzięki temu sprawność 90% będzie osiągnięta. Uzyskamy z tego 3 GWh - mówił Bernard Cichocki prezes zarządu KGHM ZANAM S.A.

Spółka bardzo mocno stawia na ekologię. Niedawno poinformowano, że KGHM podąża w stronę elektromobilności, a już wkrótce na terenie zakładów górników wozić będzie wóz transportowy z napędem elektrycznym.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)