Trwa ładowanie...

Koronawirus. Nie ma rezerwowej listy szczepień. Dziennie przepada nawet kilka miejsc

Koronawirus w Polsce. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy nie szczepi poza kolejnością. W placówce nie istnieje tzw. lista rezerwowa. Oznacza to, że jeśli ktoś danego dnia nie zgłosi się na szczepienie, to jego miejsce przepada.

Koronawirus. Nie ma rezerwowej listy szczepień. Dziennie przepada nawet kilka miejscKoronawirus. Nie ma rezerwowej listy szczepień. Dziennie przepada nawet kilka miejscŹródło: Google Maps
deq30oa
deq30oa

Koronawirus w Polsce. W Legnicy nie ma szans na szczepienie poza kolejnością. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nie tworzy tzw. listy rezerwowej. Oznacza to, że dziennie przepaść może nawet kilka miejsc. Zdaniem przedstawicieli placówki zmiany w organizacji nie są jednak konieczne. 

Koronawirus. Nie ma rezerwowej listy szczepień. Dziennie przepada nawet kilka miejsc

Najważniejszy jest fakt, że nawet jeśli ktoś nie przyjdzie na umówiony termin szczepienia przeciwko COVID-19, to preparat nie marnuje się. - Te szczepionki mogą być przechowywane do 48 godzin w warunkach chłodniczych i tak są przechowywane. Następnego dnia kolejne osoby są wyszczepiane właśnie tymi szczepionkami, które pozostały z dnia poprzedniego - tłumaczy portalowi e-legnickie.pl rzecznik prasowy szpitala, Tomasz Kozieł.

- Nawet gdyby zdarzyło się, że większa liczba pacjentów miałaby zrezygnować w danym okresie ze szczepienia - wciąż mamy chętnych choćby z grupy "0", czyli pracowników z branży medycznej - dodaje Kozieł. 

Prof. Flisiak: Ból gardła nie jest nowym objawem COVID-19

W Legnicy nie ma więc możliwości, by za kogoś, kto nie zgłosił się danego dnia, dawkę przyjął ktoś inny. - Taka lista rezerwowa nie jest tworzona. Nie ma takiej konieczności, ponieważ to są bardzo nieliczne przypadki, gdy ktoś się nie zgłasza na szczepienia. To jest 1-2 przypadki dziennie na 50 osób - to jest absolutny margines - wyjaśnia Kozieł.

deq30oa

Przypomnijmy, że problem z rezygnacją ze szczepień pojawił się w związku z wątpliwościami dotyczącymi preparatu firmy AstraZeneca. Część krajów czasowo zawiesiła podawanie tej wakcyny swoim obywatelom, po tym jak doszło do przypadków zgonów chwilę po zaszczepieniu.

Jednak Europejska Agencja Leków (EMA) uznaje produkt firmy AstraZeneca za bezpieczny dla zdrowia ludzi. Nie potwierdzono przy tym, by pojedyncze przypadki zgonów w niektórych państwach były powiązane z tym, że zmarli otrzymali wcześniej szczepionkę przeciwko COVID-19.

W tej chwili w legnickiej placówce szczepionych jest 50-60 osób dziennie. Jak przekonują przedstawiciele szpitala, wynika to jedynie z faktu, iż Wojewódzki Szpital Specjalistyczny otrzymuje ograniczoną liczbę preparatów i nie jest w stanie wyszczepić więcej osób.

źródło: e-legnickie.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
deq30oa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deq30oa
Więcej tematów