RegionalneWrocławKoronawirus. Dyrektor sanepidu złamał przepisy epidemiczne. Kary nie zapłaci

Koronawirus. Dyrektor sanepidu złamał przepisy epidemiczne. Kary nie zapłaci

Jacek Watral, szef sanepidu w Legnicy, w kwietniu 2020 roku został przyłapany na złamaniu przepisów wprowadzonych w związku z COVID-19. Watral nie przyjął jednak mandatu i sprawa trafiła do sądu. Ten uznał, że szef legnickiego sanepidu nie musi płacić kary.

Koronawirus. Dyrektor sanepidu złamał przepisy epidemiczne. Kary nie zapłaci
Koronawirus. Dyrektor sanepidu złamał przepisy epidemiczne. Kary nie zapłaci
Źródło zdjęć: © WP | Arkadiusz Stando
Łukasz Kuczera

Sprawa swój początek miała 17 kwietnia 2020 roku, podczas pierwszej fali koronawirusa w Polsce. Wtedy Jacek Watral wyszedł do parku i to bez maseczki ochronnej. Na szefa legnickiego sanepidu natknęli się pracownicy Straży Miejskiej, którzy chcieli go ukarać mandatem karnym.

Watral nie przyjął mandatu. W rozmowie ze strażnikami miejskimi tłumaczył, że jechał rowerem przez park do pracy i na chwilę usiadł na ławeczce, by odpocząć - przypomina portal tulegnica.pl. Szef legnickiego sanepidu podkreślał, że tym samym nikogo nie naraził na niebezpieczeństwo.

Legnica. Dyrektor sanepid złamał przepisy epidemiczne. Kary nie zapłaci

Straż Miejska w Legnicy przekazała sprawę do sanepidu. Jej rozpatrywaniem zajęła się stacja w Środzie Śląskiej. Nałożyła ona na Jacka Watrala karę w wysokości 10 tys. zł. Jednak szef Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legnicy złożył odwołanie do wojewódzkiego sanepidu. Ten utrzymał ją w mocy.

Dr P. Grzesiowski: połączenie maseczki bawełnianej i chirurgicznej to dobry pomysł

Finalnie sprawa została rozstrzygnięta w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym, o czym informuje "Gazeta Wrocławska". Prowadzący sprawę sędzia uchylił karę dla Jacka Watrala i podkreślił, że nałożono ją niezgodnie z prawem.

Jak zwrócił uwagę sędzia, zakaz wstępu do parków został zniesiony 19 kwietnia, czyli dwa dni po wydarzeniach z udziałem Watrala. Samą decyzję o karze podjęto 15 maja, czyli w momencie, gdy zakaz już nie obowiązywał.

Zgodnie z prawem administracyjnym, podobnie jak w prawie karnym, przy podejmowaniu decyzji należy stosować przepisy, które obowiązują w dniu jej wydaniu. Można sięgać po rozwiązania obowiązujące wcześniej, ale jedynie pod warunkiem, że byłyby one korzystniejsze dla strony postępowania, czyli w tym przypadku dyrektora Watrala.

Sąd znalazł też uchybienia w postępowaniu prowadzonym przez sanepid w tej sprawie i zwrócił uwagę na to, że nie przeanalizował on w sposób dokładny całego zajścia.

źródło: Gazeta Wrocławska, tulegnica.pl

Źródło artykułu:wroclaw.wp.pl
legnicasanepidkoronawirus

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)