Koronawirus. Covidowy szpital modułowy prawie gotowy. To będzie inna jakość
Koronawirus w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że pracę nad szpitalem modułowym w Legnicy zakończą się zgodnie z planem, a więc do 9 lutego 2021 roku. Budowa tymczasowej placówki covidowej to inwestycja KGHM Polska Miedź S.A.
22.01.2021 09:47
Plan zakłada, że szpital modułowy w Legnicy ma być gotowy do 9 lutego. Najprawdopodobniej terminu uda się dotrzymać. - W chwili obecnej prowadzimy prace wykończeniowe w obiekcie. Pierwszy jest praktycznie gotowy. W pozostałych dwóch podobiektach przeprowadzamy odbiory - wyjaśnia Bartłomiej Dudek, kierownik budowy, w rozmowie z Radiem Elka.
Koronawirus. Covidowy szpital modułowy prawie gotowy. To będzie inna jakość
Covidowy szpital modułowy to inwestycja KGHM Polska Miedź S.A. Ma ona pochłonąć ok. 15 mln zł. Docelowo w placówce będzie się mogło leczyć aż 96 osób. W tej chwili na terenie budowy pracuje ok. 100 pracowników. Sama konstrukcje składa się z 40 modułów.
Do szpitala tymczasowego mają trafić ci, którzy są w tej chwili na oddziałach głównych placówki w Legnicy. Dla pacjentów ma to być zupełnie nowa jakość. W modułowej placówce mają liczyć na komfortowe warunki pod względem higieniczno - sanitarnym i epidemiologicznym - zapewniają przedstawiciele szpitala. Powstający budynek będzie też posiadać system wentylacji nawiewno-wywiewnej, który jest niezwykle ważny w przypadku oddziału zakaźnego.
- Teraz oddział zakaźny zajmuje cały obiekt, który został do tego celu opróżniony i zajmuje oddziały, które w nim się dotychczas znajdowały - podkreśla w Radiu Elka Tomasz Kozieł, rzecznik szpitala w Legnicy.
Budynek szpitala modułowego ma być przydatny placówce także po zakończeniu pandemii. - Zostaną tu otwarte normalne oddziały szpitalne, czyli takie z działalności podstawowej - dodaje Kozieł.
To cenna informacja, ponieważ aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju jest na tyle stabilna, że pacjentów covidowych nie jest aż tak wielu, by w pełni wykorzystać wszystkie możliwości do ich leczenia. Istotnym jest więc, żeby zainwestowane w służbę zdrowia pieniądze wykorzystać w późniejszym okresie.