RegionalneWrocławGmina Czernica. Zaproście jerzyki, znikną komary

Gmina Czernica. Zaproście jerzyki, znikną komary

Wielką akcję zasiedlania gminy jerzykami, mistrzami w oczyszczaniu terenu z wszelkich dokuczliwych insektów, zwłaszcza komarów, prowadzi podwrocławska Czernica. Każdy może zgłosić się jako opiekun tych ptaków. Domki pomoże zainstalować straż pożarna.

Gmina Czernica. Zaproście jerzyki, znikną komary
Źródło zdjęć: © Materiały prasowe

O obecność jerzyków i ich przywiązanie do miejsca zabiegają już mieszkańcy w dużych miastach. Wystarczy urządzić im domki, zainstalować je zgodnie z zasadami, poczekać cierpliwie, a prędzej czy później doczekamy się pożytecznych sąsiadów, z których każdy może w ciągu doby rozprawić się z 20 tysiącami komarów.

To udaje się nawet na blokowiskach, na działkach, na osiedlach jednorodzinnych domów. To sposób na walkę z komarami. Jerzyki, choć niewielkie, potrafią zjadać imponujące ilości owadów. Zyskują więc coraz powszechniejszą sławę pogromców dokuczliwych krwiopijców.

Naturalni sprzymierzeńcy

#

Coraz więcej osób chce mieć te ptaki w pobliżu, by mieć spokój z komarzymi atakami. Mieszkańcy Czernicy, którzy chcą zaprosić do siebie takich naturalnych sprzymierzeńców, nie muszą się głowić, jak zrobić domek. Zadbała o to gmina, kupując domki lęgowe.

Jak informuje w mediach społecznościowych radny Czernicy Jarosław Jagielski, wystarczy zgłosić się po domek i znaleźć właściwe miejsce dla niego. Nie jest to łatwe. Trzeba trzymać się kilku wskazówek, inaczej jerzyki pogardzą takim lokum. Przede wszystkim trzeba mieć przynajmniej dwupiętrowy dom.

Budka powinna być powieszona od strony wschodniej lub północnej, bo ptakom będzie przeszkadzało mocne słońce. Przed wlotem do budki nie mogą rosnąć drzewa, nie może być też żadnych przeszkód. Przyda się okap lub daszek, który ochroni przed zalewaniem wnętrza domku deszczową wodą.

Jerzyki wolą miejsca zamieszkania na wysokich budynkach, dlatego lubią miasta, ale chętnie zamieszkają też w budynkach wolnostojących, pod warunkiem, że będą miały przynajmniej dwa piętra. Domek musi być powyżej sześciu metrów nad ziemią. Ptaki wylatując z budki spadają w dół zanim podejmą swobodny lot.

Wieszanie budek powinno nastąpić teraz, najpóźniej w czerwcu, tak by młody ptasi narybek znalazł je i zasiedlił. Pomoc w zawieszeniu budek zaoferowali strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Czernicy.

Zobacz wideo: Zamek Ogrodzieniec. Można go zobaczyć w serialu "Wiedźmin"
wrocławjerzykiekologia
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)