Druhna OSP Gołębice walczy o życie. Pilnie potrzebna krew
Ochotnicza Straż Pożarna z Gołębic apeluje o oddawanie krwi dla swojej druhny poszkodowanej w wypadku drogowym. Na kobietę w domu czeka mąż wraz z trójką dzieci. Mężczyzna również został ranny w wypadku.
04.10.2021 14:34
Przedstawiciele Ochotniczej Straży Pożarnej z Gołębic (powiat oleśnicki) apelują o oddawanie krwi dla swojej druhny, która poważnie ucierpiała. "W piątek 01.10 nasza koleżanka uległa licznym urazom w wyniku wypadku drogowego. Aby pomóc jej wrócić do zdrowia, apelujemy o oddawanie krwi z przeznaczeniem dla Karoliny Bedki" - napisali strażacy na swoim facebookowym profilu.
"W domu czeka na nią trójka małych dzieci i mąż - strażak z naszej jednostki, który również doznał urazów w tym wypadku. Wszystkich, którzy mogą i chcą pomóc, prosimy o oddanie krwi ze wskazaniem dla niej, podając w punkcie krwiodawstwa odpowiednie dane" - dodali.
Druhna OSP Gołębice walczy o życie. Pilnie potrzebna krew
Aby oddać krew dla poszkodowanej druhny, należy w punkcie wskazać, że chcemy to zrobić dla Karoliny Bedki, znajdującej się na oddziale intensywnej opieki medycznej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Można to zrobić w każdym punkcie krwiodawstwa na terenie Polski - nie trzeba w tym celu pojawiać się na Dolnym Śląsku.
Zobacz też: Policjant komentuje zachowanie motocyklistów. Stanęli i zablokowali całe skrzyżowanie
Co więcej, strażacy z Gołębic w najbliższą środę (6 października) planują zorganizować specjalny, mobilny punkt przed Namysłowskim Ośrodkiem Kultury. Działać będzie w godz. 9-12.
Krew oddawać może niemal każdy. Ważne, by być zdrowym. Należy dobrze się wyspać, w dobie poprzedzającej oddanie wypić ok. 2 l płynów, zjeść lekkostrawny posiłek przez udaniem się do placówki i unikać nadmiernego wysiłku.
Osoby pracujące w zawodach: pilot, maszynista, kierowca-operator dźwigu, pracujący na wysokości mogą powrócić do pracy po 12-tu godzinach od oddania krwi.
Sam proces oddawania krwi pełnej trwa kilka minut - średnio 8 minut. Łączny pobyt w miejscu pobierania krwi pełnej od zarejestrowania do zakończenia oddawania krwi trwa ok. 1 godziny. W przypadku oddawania osocza metodą plazmaferezy automatycznej czy płytek krwi metodą separacji komórkowej należy zarezerwować sobie od 2 godzin.