Dolny Śląsk. Zobaczyć kino w realu. Przewodnik po planach filmowych
Gdzie jeździł czołg "Czterech pancernych i psa", gdzie przechadzał się Hans Kloss lub bohaterowie filmu "Nikt nie woła", na którym wzgórzu rozgrywały się kryminalne wydarzenia "Pokotu" Agnieszki Holland - takie ciekawostki można teraz znaleźć w jednym miejscu. Wirtualny przewodnik "Dolny Śląsk w filmie” poleca zwiedzenie wielu lokalizacji wykorzystanych w kolejnych filmowych dekadach na potrzeby polskiego kina.
22.09.2020 13:53
Powstaje on w ramach stypendium "Kultura w sieci”, ufundowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dolny Śląsk to jedno z trzech głównych zagłębi kinematograficznych w Polsce, nie tylko ze względu na wyjątkową architekturę, ale również na warunki krajobrazowe, idealne na filmowe plenery.
Wytwórnia Filmów Fabularnych, we Wrocławiu powstała w 1954 roku. Od tamtej chwili w WFF powstały setki filmów, a miasto stało się - obok Warszawy i Łodzi - częścią składową "filmowego trójmiasta".
Jeden z autorów przewodnika, Lech Moliński, animator kulturalny, filmoznawca i propagator wiedzy filmowej, już kilka lat temu wpadł na pomysł filmowych wycieczek po regionie. Teraz inspirację do samodzielnego zwiedzania dawnych planów i porównywania z ich zaistnieniem na taśmie filmowej każdy będzie mógł czerpać z sieciowego wydawnictwa.
Dolny Śląsk. Zobaczyć kino w realu. Przewodnik po planach filmowych
Autorzy wirtualnego przewodnika chcą swój przekaz skierować do kinomanów i fanów turystycznych aktywności. Przewodnik tymczasem zaprasza na Ziemię Kłodzką, do Bystrzycy, Świdnicy, Wałbrzycha. Dzięki przewodnikowi poznać można zarówno filmowe miejsca sprzed wielu lat, jak i te wykorzystywane całkiem niedawno, na przykład przy kręceniu "Pokotu" według powieści noblistki Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych" lub "Wieżę. Jasny dzień "w reżyserii wrocławianki Jagody Szelc.
Przewodnik prowadzi również w miejsca, które wprawdzie w żadnym ważnym filmie jeszcze nie zagrały, ale stanowią istotny punkt na filmowej mapie Polski - do Sokołowska, miasta Krzysztofa Kieślowskiego. Wydawnictwo poleca również Lubomierz, miasteczko związane z trylogią Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi".