Dolny Śląsk. Ważna zmiana od 1 stycznia. Nie będzie już powiatu jeleniogórskiego
1 stycznia 2021 roku powiat jeleniogórski zmieni nazwę na karkonoski. W rejonie rozpoczęto już montaż nowych tablic. Decyzja ta ma wiele uzasadnień. Chodzi m.in. o wyraźne nakreślenie różnicy pomiędzy aktualnym powiatem jeleniogórskim a miastem na prawach powiatu Jelenią Górą.
Na terenie powiatu jeleniogórskiego można już znaleźć nowe tablice informujące o wjeździe na teren powiatu karkonoskiego. Procedura zmiany rozpoczęła się już w październiku 2019 roku. Wtedy to radni podjęli stosowną uchwałę. W styczniu 2020 roku odbyły się pierwsze konsultacje z mieszkańcami.
Dolny Śląsk. Ważna zmiana od 1 stycznia. Nie będzie już powiatu jeleniogórskiego
Następnie zarząd powiatu zwrócił się do burmistrzów i wójtów o wydanie opinii. Spośród 9 gmin z wyznaczonego terenu 5 gmin wyraziło opinię pozytywną, 2 gminy opinię negatywną, natomiast 2 gminy (Kowary, Karpacz) nie zajęły stanowiska.
Zmiana nazwy powiatu jeleniogórskiego na karkonoski podyktowana jest względami identyfikacyjnymi i promocyjnymi. "Zmiana pozwoli na wyraźne zakreślenie różnicy pomiędzy powiatem jeleniogórskim a miastem na prawach powiatu Jelenią Górą, która nie dla wszystkich obecnie jest czytelna, a także pozwoli uniknąć nieporozumień związanych z myleniem nazwy powiatu jeleniogórskiego na przykład z powiatem zielonogórskim" - czytamy w uzasadnieniu.
Szczepionka na COVID-19. Kiedy szczepienia młodszych? Lekarz jest dobrej myśli
"Stanowić także będzie dopełnienie podejmowanych dotychczas wspólnych działań w zakresie promocji oraz umożliwi podejmowanie nowych, ukierunkowanych na rozpowszechnianie i propagowanie folkloru, tradycji, kultury regionalnej oraz budowanie lokalnej tożsamości" - napisano w uzasadnieniu.
Bez wątpienia więcej osób ma pozytywne skojarzenia z Karkonoszami niż z samym miastem Jelenia Góra. Pozwoli to mocniej związać teren z górskim klimatem i zbudować jego pozycję wśród turystów.
Co najważniejsze dla mieszkańców, zmiana nazwy powiatu nie będzie skutkować koniecznością zmian dokumentów i wizytami w urzędach. Dlatego też zdecydowana większość miejscowej społeczności nie sprzeciwia się modyfikacji, jaka wejdzie w życie 1 stycznia 2021 roku.