Dolny Śląsk. Tajemnice cystersów, losy magicznej monstrancji i Klasztor Księgi Henrykowskiej. Opowieści odkrywców
Trwa kolejna edycja Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic. W tym roku z powodu pandemii, która uniemożliwiła tłumne spotkanie weekendowe, stał się on znacznie bardziej rozbudowany i ciekawszy. Audycje online w środy i niedziele, które zastąpiły cykle spotkań i wykładów podczas jednego trzydniowego wydarzenia, pozwalają się delektować opowieściami ekspertów.
27.08.2020 13:02
W najbliższą niedzielę Joanna Lamparska, pomysłodawczyni Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic, dziennikarka, pisarka, podróżniczka i specjalistka od najciekawszych dolnośląskich zakamarków, porozmawia o tajemnicach cystersów z Jarosławem Żurawskim, historykiem i muzealnikiem, dyrektorem Muzeum Sprzętu Gospodarstwa Domowego w Ziębicach.
Ślady cystersów na Ziemi Ziębickiej są widoczne na każdym kroku. To kościoły pocysterskie w wielu wsiach i miasteczkach, młyny, spichlerze, folusze lub ich pozostałości, kopalnie kruszców, dwory pocysterskie. Opactwo henrykowskie to dla mieszkańców okolic nie tylko miejsce religijnego kultu, ale także teren rekreacji w pięknych ogrodach.
Dolny Śląsk. Tajemnice cystersów, losy magicznej monstrancji i Klasztor Księgi Henrykowskiej. Opowieści odkrywców
Warto poznać te najbardziej ekscytujące tajemnice cysterskiego zakonu. Rozmowy wysłuchać można na stronie live Dolnośląskiego Festiwalu Tajemnic w niedzielę o 20. Zapewne jednym z wątków rozmowy o cystersach będzie tajemnicza monstrancja. "Skradziona w czasie II wojny światowej, została odnaleziona na targu staroci w Kłodzku. Po wojnie odkupił ją pewien pan za.... bańkę bimbru. Ozdobiona szlachetnymi kamieniami srebrna monstrancja z XVII wieku to podobno jedyny taki zabytek na świecie przedstawiający drzewo genealogiczne Jezusa. Jest misternie wykonana i absolutnie przepiękna" - opisuje w mediach społecznościowych Joanna Lamparska.
Monstrancję można zobaczyć na własne oczy w Sali Dębowej Klasztoru Księgi w Henrykowie. Miała być pokazywana tylko do końca sierpnia, ale organizatorzy wystawy zdecydowali się na przedłużenie ekspozycji do połowy września.
Zobacz także