Trwa ładowanie...
d22e6be

Wrocław: ekspozycja arcydzieł malarstwa w miejskim muzeum

W Muzeum Miejskim Wrocławia otwarto wystawę „Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu XIX i XX w.”. Ekspozycja prezentuje płótna Jana Stanisławskiego, Zofii Stryjeńskiej, Józefa Chełmońskiego czy Jacka Malczewskiego.
Share
Wrocław: ekspozycja arcydzieł malarstwa w miejskim muzeum
Źródło: WP, Fot: Michał Dzierżak
d22e6be

Od 4 października można w Muzeum Miejskim Wrocławia w Pałacu Królewskim podziwiać wystawę niezwykle cennych dzieł polskiego malarstwa XIX- i XX-wiecznego. Wyeksponowanych zostało 70 prac 35 polskich artystów, wśród których pojawiają się nazwiska Olgi Boznańskiej, Józefa Chełmońskiego, Juliana Fałata, Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego, Tadeusza Makowskiego, Jana Stanisławskiego, Zofii Stryjeńskiej, Władysława Ślewińskiego, Wojciecha Weissa czy Leona Wyczółkowskiego.

Wśród dzieł znalazły się prawdziwe „perełki” – za taką niewątpliwie uznać należy obraz Wyczółkowskiego „Rybak niosący raki” z 1889 r. Zanim pojawił się na wrocławskiej ekspozycji, po raz ostatni prezentowany był publiczności w warszawskiej Zachęcie jeszcze przed wybuchem II wojny światowej.

Łącznie, cała kolekcja arcydzieł malarstwa polskiego z przełomu XIX i XX w. liczy około 200 dzieł i muzeum nie wyklucza kolejnych prezentacji.

d22e6be

- Jest to kolekcja prywatna, ale znajdująca się w zbiorach muzealnych. Niektóre z tych obrazów oglądałem przez lata w muzeach narodowych w całej Polsce. Najwięcej było ich w Muzeum Narodowym w Warszawie, a pozostałe znajdowały się w Poznaniu, Krakowie i około dziesięciu we Wrocławiu. Okazało się jednak, że wszystkie dzieła należą do rodziny mieszkającej w stolicy Dolnego Śląska i po namowach zadecydowała ona o tym, że wycofa wszystkie obrazy z kolekcji z muzeów narodowych i po przygotowaniach zostaną zaprezentowane w Muzeum Miejskim Wrocławia – mówi dyrektor wrocławskiego muzeum, dr Maciej Łagiewski.

Wystawa została podzielona na sześć sal, różnorodnych tematycznie i prezentujących kolejno pejzaże, portrety, akty, martwą naturę, malarstwo symboliczne oraz malarstwo inspirowane folklorem. Ekspozycja „Arcydzieła malarstwa polskiego przełomu XIX i XX w.” potrwa do 24 kwietnia 2016 r.

Czytaj więcej informacji z Twojego regionu.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d22e6be

Podziel się opinią

Share
d22e6be
d22e6be
Więcej tematów