PolskaWręczono nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego

Wręczono nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego

Zespół młodych filmowców "Paladino" odebrał doroczną nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego,
ufundowaną przez władze Torunia. Wyróżnienie wręczono podczas
koncertu upamiętniającego zmarłego pięć lat temu lidera zespołu
"Republika".

Nagrodę tym razem otrzymali członkowie Zespołu Filmowego "Paladino". Tworzą go czterej absolwenci Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Andrzeja Wajdy: Maciej Cuske oraz Marcin Sauter z Bydgoszczy, Piotr Stasik spod Sieradza oraz Thierry Paladino z Francji - powiedział rzecznik prezydenta Torunia Marcin Czyżniewski.

Wyróżnienie ustanowiła Rada Miasta Torunia po śmierci Ciechowskiego, by upamiętnić postać poety, kompozytora i muzyka. Przyznawane jest co roku młodym artystom, którzy czerpią inspirację z różnych dziedzin sztuki, za dokonania w minionym sezonie artystycznym.

W telewizji dominuje publicystyka i reportażowość. Media wymuszają ostrość, tendencyjność, morał podany na tacy. Jeśli do tego dodać obowiązkowe poczucie niezadowolenia, otrzymamy to wszystko, czego Zespół Filmowy "Paladino" chciałby unikać. Swoimi filmami nie chcą załatwić żadnej sprawy. One mają służyć bezinteresownemu patrzeniu, przyglądaniu się człowiekowi. Nie są żadnym manifestem - scharakteryzował laureatów krytyk filmowy Tadeusz Sobolewski.

Nagrodę wręczono podczas koncertu upamiętniającego Grzegorza Ciechowskiego. Impreza odbyła się w toruńskim klubie studenckim "Od Nowa", w którym zmarły pięć lat temu muzyk i kompozytor zaczynał swoją karierę.

Do sobotniego występu na klubowej scenie zaproszono w tym roku m.in. Kayah, Voo Voo, Myslovitz, Hey, Grzegorza Turnaua & Jacka Królika, Dezerter, Mech, Proletaryat, Katarzynę Groniec, Zbigniewa Hołdys, Marię Peszek, Agressiva 69, Jacka Bryndala, Tymona Tymańskiego i Jacka Bończyka. Tradycyjnie już wystąpili również muzycy, którzy wraz z Ciechowskim tworzyli Republikę.

Koncertowi towarzyszyła wystawa "Nostalgia Obywatela", prezentująca kilkanaście wielkoformatowych zdjęć Ciechowskiego przygotowanych przez Małgorzatę Potocką. Fotogramów tych nigdzie dotychczas nie pokazywano.

Grzegorz Ciechowski pochodził z Tczewa, a Toruń stał się jego domem podczas studiów polonistycznych na UMK. Tu zetknął się z muzykami grupy Res Publica, którzy właśnie poszukiwali nowego lidera.

Zespół debiutował w 1981 r. na deskach Od Nowy. Czarno-biały image, odrębność stylu, ambitne teksty komentujące ówczesną rzeczywistość i energetyczna muzyka lidera sprawiły, że wkrótce zespół zdobył rzesze fanów w całej Polsce.

Płyty: "Nowe sytuacje", "Republika 1984" i "Nieustanne tango" były absolutnymi hitami na rynku muzycznym lat 80. W połowie lat 90. atmosfera w grupie zaczęła się psuć, zaś rok później muzycy się rozstali. Ciechowski rozpoczął wtedy solową karierę jako Obywatel GC i Grzegorz z Ciechowa.

W 1990 r. odbył się w Opolu koncert gwiazd z lat 80, w tym "Republiki", a ten występ przyczynił się do reaktywacji grupy. Lider zespołu skomponował także muzykę do kilku filmów oraz stał się producentem płyt młodych wykonawców. Grzegorz Ciechowski zmarł nagle 22 grudnia 2001 r. w Warszawie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)