Wręczanie nagród Kisiela
6 grudnia w Warszawie po raz dwunasty zostaną wręczone Nagrody Kisiela. Co roku wyróżnienia te są przyznawane trzem osobom wybranym spośród polityków, przedsiębiorców i publicystów, którzy mają szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej.
05.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Tegoroczne "Kisiele" otrzymają: przedsiębiorca Stanisław Ciupiński, były negocjator z Unią Europejską Jan Kułakowski oraz publicysta Rafał Ziemkiewicz.
Przewodniczący Kapituły Jan Krzysztof Bielecki uzasadniał werdykt jury tym, że Ciupiński (prezes firmy Atlas) "wszystko dobrze klei", Ziemkiewicz - "pisze pod włos", a Kułakowski - "jest nam z nim bliżej do Europy".
Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w kawiarni "Rozdroże" - ulubionym lokalu Kisiela. Oprócz dyplomu laureaci otrzymają odlew rzeźby Andrzeja Renesa, przedstawiającej głowę Stefana Kisielewskiego.
Historia nagród sięga 1990 roku, kiedy pierwszy raz takie wyróżnienia przyznał 16 laureatom Stefan Kisielewski, publicysta, pisarz i kompozytor.
Po śmierci Kisielewskiego, od 1992 roku nagrody przyznaje Kapituła złożona z laureatów poprzedniej edycji. Honorowym gościem na posiedzeniach Kapituły jest syn pisarza - Jerzy Kisielewski.
Nagrodę funduje i kieruje pracami Kapituły redakcja tygodnika "Wprost", z którą Kisiel współpracował w ostatnich latach życia.
W gronie laureatów "Kisieli" znaleźli się między innymi: Jerzy Waldorff, Jan Krzysztof Bielecki, Jerzy Giedroyć, ksiądz Józef Tischner, Leszek Balcerowicz, Władysław Bartoszewski, Aleksander Kwaśniewski, Marian Krzaklewski, Andrzej Bączkowski, Hanna Gronkiewicz-Waltz, Henryka Bochniarz, Stanisław Tym, Jan Nowak-Jeziorański, Paweł Piskorski oraz Wiesław Uchański.
W ubiegłym roku "Kisiele" otrzymali: polityk Andrzej Olechowski, publicysta Witold Gadomski i przedsiębiorca Irena Eris. Kilka lat wcześniej, pośmiertnie nagrodzono Andrzeja Woyciechowskiego, twórcę radia Zet.
Stefan Kisielewski był kompozytorem, pianistą, krytykiem i pedagogiem muzycznym. Wszechstronny pisarz i publicysta, tworzył powieści polityczne i kryminalne. Był renesansową osobowością.
W latach 1957-65 był posłem na Sejm z katolickiego koła "Znak". Przez kilkadziesiąt lat pisał artykuły i felietony do "Tygodnika Powszechnego", które sygnował pseudonimem Kisiel. Wydał blisko 30 książek i broszur, z których duża część ukazała się za granicą i w obiegu nieoficjalnym.
W dorobku kompozytorskim miał między innymi, 4 symfonie i liczne utwory orkiestrowe oraz kameralne. Jego "Koncert fortepianowy" wykonany podczas Warszawskiej Jesieni, na trzy dni przed śmiercią kompozytora stał się wydarzeniem artystycznym. Stefan Kisielewski zmarł 27 września 1991 roku.(iza)
Zobazc także:
Wprost