Trwa ładowanie...
d3lt0du

Wrak tupolewa. Rosjanie zapraszają do oględzin

Rosja zgadza się, by polscy śledczy dokonali oględzin wraku Tu-154M w Smoleńsku. Polską prośbę o ponowne oględziny zaakceptowano już w marcu. Mają się one odbyć jeszcze w maju - wynika z oświadczenia rosyjskiego Komitetu Śledczego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zezwala polskim śledczym na oględziny wraku Tu-154M
Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zezwala polskim śledczym na oględziny wraku Tu-154M (East News)
d3lt0du

Stanowisko rosyjskiej instytucji przytacza RMF FM. Polska strona będzie mogła ponownie dokonać oględzin agregatów, podzespołów i elementów konstrukcyjnych samolotu na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku.

W oświadczeniu zadeklarowano także, że rosyjska strona jest otwarta na współpracę. Komitet podkreśla jednak, że wrak wciąż jest dowodem rzeczowym w sprawie karnej. Dlatego też Rosja konsekwentnie odmawia wydania go Polsce.

12 badań polskich ekspertów

d3lt0du

Polscy śledczy badali w Rosji dowody katastrofy już 12 razy. Wszystkie polskie prośby o dostęp do zgromadzonych materiałów zostały przyjęte. W ostatnią rocznicę katastrofy rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa poinformowała, że Komitet Śledczy FR w pełnym zakresie wykonał 32 polskie wnioski o pomoc prawną. - Cztery dalsze są na etapie studiowania - dodała.

Zobacz także: Maciej Lasek: Gdyby nie Macierewicz, bylibysmy bliżej powrotu wraku do Polski

Dwa wnioski przygotowane przez stronę rosyjską - ramach pomocy prawnej - pozostają bez odpowiedzi. Pozostałych 40 zostało wykonanych.

d3lt0du

10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu. W gronie 96 osób byli przedstawiciele polskich elit politycznych i wojskowych, w tym prezydent Lech Kaczyński z żoną.

Czytaj też: Trotyl na wraku tupolewa? Dr Maciej Lasek dla WP: "Kompromitacja Macierewicza"

Masz news, ciekawy film lub zdjęcie? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. Opiszemy najciekawsze historie i materiały!

d3lt0du

Podziel się opinią

Share

d3lt0du

d3lt0du
Więcej tematów