Trwa ładowanie...
d2h2h1l

Wracają poszukiwania Złotego Pociągu?

Poszukiwacze Złotego Pociągu chcą wrócić na 65. kilometr. Zamierzają znów zbadać teren, tym razem na własny koszt. Prace miałyby ruszyć na wiosnę, na razie jednak konieczne jest uzyskanie pozwolenia od kolei.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zamknięty dla ruchu pieszego wiadukt drogowy w okolicy 65. kilometra torów w Wałbrzychu, gdzie wojsko rozpoczęło badania terenu
Zamknięty dla ruchu pieszego wiadukt drogowy w okolicy 65. kilometra torów w Wałbrzychu, gdzie wojsko rozpoczęło badania terenu (PAP, Fot: Aleksander Koźmiński)
d2h2h1l

Jak informuje Radio Wrocław, naukowcy podpisali umowę z naukowcami, którzy pomogą im w badaniach nieinwazyjnych.

Piotr Koper i Andreas Richter zgłosili odnalezienie tzw. złotego pociągu w sierpniu 2015 roku. Sprawa stała się bardzo głośna w Polsce i za granicą. Według niektórych mediów w okolicach Wałbrzycha miałby się znajdować ukryty pociąg z II wojny światowej. Podawano m.in., że może chodzić o legendarny zasypany pociąg ze złotem i kosztownościami, wywiezionymi pod koniec wojny z Wrocławia.

Były generalny konserwator zabytków, wiceminister kultury Piotr Żuchowski wyrażał w sierpniu ubiegłego roku przekonanie, że "złoty pociąg" istnieje "na ponad 99 procent". Jednak zdaniem części ekspertów "złoty pociąg" - przynajmniej z takim ładunkiem - to legenda.

d2h2h1l

W grudniu 2015 r. na zlecenie wałbrzyskiego magistratu nieinwazyjne badania terenu niezależnie od siebie przeprowadzili naukowcy z krakowskiej AGH oraz firma XYZ. W raporcie ekipy z AGH pokreślono, że na wskazanym terenie być może znajduje się zasypany tunel kolejowy, jednak pociągu tam nie ma. Z kolei firma XYZ w swoim raporcie wskazała, że w przebadanym gruncie występują anomalie, mogące świadczyć o tym, że pod ziemią jest skład kolejowy z czasów II wojny światowej.

d2h2h1l

Podziel się opinią

Share
d2h2h1l
d2h2h1l
Więcej tematów