"Otwieranie puszki Pandory". 6 posłów PiS straci immunitet?

W nadchodzącą środę Komisja Regulaminowa Sejmu oceni, czy niższa izba parlamentu może ponownie zająć się wnioskami o uchylenie immunitetu poselskiego. Sprawa dotyczy sześciu posłów PiS.

Zbigniew Ziobro jest jednym z posłów, których dotyczy sprawa
Zbigniew Ziobro jest jednym z posłów, których dotyczy sprawa
Źródło zdjęć: © East News | Piotr Molecki
oprac. TWA

18.02.2024 | aktual.: 18.02.2024 08:46

Do komisji wpłynęły trzy wnioski Romana Giertycha (KO) i Rafała Gawła o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej sześciu posłów PiS. Już raz Sejm odmówił uchylenia immunitetu posłom w tej samej sprawie.

Zgodnie z harmonogramem prac komisji zamieszczonym na stronie Sejmu, komisja zajmie się na środowym posiedzeniu zaopiniowaniem dla Marszałka Sejmu wniosków o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posłów PiS Zbigniewa Ziobry, Joanny Lichockiej, Piotra Glińskiego, Mariusza Błaszczaka, Pawła Szefernakera i Przemysława Czarnka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Otwieranie puszki Pandory"

Przewodniczący Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych Jarosław Urbaniak (KO) powiedział, że posiedzenie komisji, które odbędzie się w środę, nie jest poświęcone merytorycznej stronie przedłożonych wniosków.

Marszałek nie prosił o opinię w zakresie uchylenia immunitetu, a o stanowisko, czy należy te wnioski rozpatrywać. Wszystkie trzy wnioski dotyczą spraw, które były rozpatrywane przez Sejm IX kadencji, który nie uchylił immunitetu posłom - wyjaśnił.

W ocenie Urbaniaka, "to otwieranie puszki Pandory". - Będzie to niebezpieczny precedens, jeżeli jedynym argumentem do ponownego rozpatrzenia wniosku jest zmiana większości Sejmowej - dodał.

Sprawa immunitetów to pokłosie prywatnych aktów oskarżenia wobec polityków PiS wystosowanych przez założyciela Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych Rafała Gawła. Wniosek dotyczący szefa Suwerennej Polski Zbigniewa Ziobry został złożony przez posła KO Romana Giertycha.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1821)