PolskaWprowadzanie ordynacji niezgodne ze standardami europejskimi

Wprowadzanie ordynacji niezgodne ze standardami europejskimi

Prezes PSL powtórzył że ordynacja samorządowa jest wprowadzana w sposób niezgodny ze standardami przyjętymi w Europie. Nowa ordynacja, wprowadzana głosami koalicji, przewiduje możliwość łączenia list wyborczych. Lista, która nie przekroczy 5-procentowego progu nie będzie brała udziału w podziale mandatów, ale jej głosy zasilą cały blok.

06.09.2006 | aktual.: 06.09.2006 11:57

Waldemar Pawlak wyjaśnił w "Sygnałach Dnia" że praktyka legislacyjna przewiduje, by nie zaskakiwać wyborców zmianą ordynacji krótko przed terminem głosowania. Zdaniem Pawlaka nie jest to tylko naruszenie zwyczajów krajowych, ale także standardów europejskich, według których na rok przed wyborami nie należy zmieniać prawa wyborczego.

Waldemar Pawlak uznał za nieuzasadniony zarzut Marka Jurka, że Sejmowa Komisja Samorządowa, którą kierował, nie wykonała swego zadania. Marszałek Sejmu zarzucił mu to w "Sygnałach Dnia". Zdaniem Pawlaka, komisja wykonała to, co przewiduje regulamin Sejmu. Prezes PSL podkreślił, że połsowie koalicji nie zgłaszali wniosków przeciw propozycji zorganizowania przesłuchania publicznego 11 września.

Waldemar Pawlak powtórzył że ordynacja umożliwiająca tworzenie bloków wyborczych nie prowadzi wcale do budowy trwałych koalicji w sejmikach wjewódzkich. Nie ma bowiem żadnych zobowiązań do współpracy członków samorządów również po wyborach, gdy głosy zostaną już podzielone.

Waldemar Pawlak dodał że kwestia ewentualnych koalicji jego partii z Platformą Obywatelską na szczeblu lokalnym będzie kwestią decyzji działaczy w poszczególnych regionach.

samorządpslordynacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)