Trwa ładowanie...

Wprowadzą opłaty dla mężczyzn za możliwość wyjazdu zagranicę? Nowy pomysł władz Ukrainy

- MSW Ukrainy rozważa wprowadzenie opłaty za wyjazd mężczyzn za granicę - poinformował w poniedziałek doradca ministra Wiktor Andrusiw. Na mocy przepisów obowiązującego w Ukrainie w czasie stanu wojennego, mężczyźni pełnoletni nie mogą opuszczać kraju.

Ukraińskie przejście graniczne Ukraińskie przejście graniczne Źródło: Getty, fot: Ukrinform / Future Publishing
d1g9odf
d1g9odf

Wypowiedź urzędnika przekazał portal Unian, przytaczając jego wpis na Telegramie. Andrusiw powiedział, że ukraińsko-rosyjska wojna będzie się przeciągać, dlatego rozważane jest wprowadzenie opłaty zabezpieczającej dla mężczyzn, którzy chcą wyjechać za granicę podczas obowiązywania stanu wojennego.

"Opłata ubezpieczeniowa"

"Jeżeli chodzi o wyjazdy mężczyzn za granicę - to niestety wojna ta będzie trwać długo. Będziemy musieli zmobilizować wiele setek tysięcy żołnierzy. W kwestii wyjazdu – nie chodzi o to, czy zostawać, czy wyjeżdżać. Pytanie dotyczy tego, w jaki sposób wyjeżdżać. Proponuję wprowadzić opłatę ‘ubezpieczeniową’, na przykład 3-5 tys. dolarów oraz swobodny wyjazd dla tego, kto zapłacił. Totalny zakaz szkodzi nam jeszcze bardziej" - napisał Andrusiw.

Problemy z zakazem

Według doradcy ministra całkowity zakaz wyjazdu stwarza wiele problemów, dlatego należy zagadnienie uregulować w inny sposób. Powołał się na się na kilka przykładów. Najpierw wspomniał o przedsiębiorcy rolnym, który aby obsiać 100 tys. hektarów pola potrzebował paliwa do silnika diesla. Niestety mógł je dostać jedynie w Rumunii.

d1g9odf

I tutaj pojawiał się problem: nie mógł go przywieźć, ponieważ jego pracownicy nie mogli wyjechać zagranicę. Przytoczył też przykład biznesmena, który nie może wyjechać do Niemiec, by podpisać kontrakt dotyczący eksportu o wartości kilku milionów dolarów, co pozwoliłoby na utrzymanie 300 miejsc pracy.

Na Ukrainie obowiązuje stan wojenny spowodowany rosyjską inwazją. W związku z tym z kraju nie mogą wyjeżdżać mężczyźni w wieku 18-60 lat, za pewnymi wyjątkami. Ostatni raz obowiązywanie stanu wojennego przedłużono 18 maja na kolejne 90 dni.

Źródło: PAP

Macron i Scholz zadzwonili do Putina. "Strategiczny błąd"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1g9odf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1g9odf
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj