Trwa ładowanie...

Kompromitacja wiceministra. Niezręczna cisza w studiu telewizyjnym

W poniedziałek gościem Konrada Piaseckiego na antenie TVN24 był wiceminister obrony Marcin Ociepa. W pewnym momencie polityk powołał się na rzekomą wypowiedź jednego z europejskich komisarzy, która bardzo zainteresowała prowadzącego. Wtedy zaczęły się problemy.

Kompromitacja wiceministra. Niezręczna cisza w studiu telewizyjnymKompromitacja wiceministra. Niezręczna cisza w studiu telewizyjnymŹródło: East News, fot: Wojciech Olkusnik
d4g3nep
d4g3nep

Rozmowa dotyczyła sporu rządu z Komisją Europejską w sprawie wypłaty środków z KPO. Konrad Piasecki przypomniał, że warunkiem otrzymania tych pieniędzy jest wypełnienie przez Polskę tzw. kamieni milowych, co wciąż się rządowi nie udało. Dotyczą one m.in. praworządności oraz transformacji energetycznej.

- Zanim pojawiły się kamienie milowe, to już była mowa o tym, że Polska nie dostanie tych pieniędzy, że Polskę należy "zagłodzić finansowo" - cytując jedną z europosłanek - przekonywał Ociepa. Według niego mówili tak również "komisarze z Brukseli".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Mówi o wstydzie za Janusza Kowalskiego. "Byłem zażenowany"

- Tak serio mówiąc, to proszę zacytować mi wypowiedź, w której któryś z komisarzy europejskich mówi, że Polska nie dostanie tych pieniędzy - zainteresował się Piasecki.

d4g3nep

- Musiałbym wygooglować - bronił się wiceminister. Prowadzący jednak nie odpuszczał. - To proszę bardzo, ma pan telefon - zachęcał swojego gościa.

Ociepa niechętnie sięgnął więc po smartfona i zaczął szukać. Przez chwilę próbował się jeszcze bronić mówiąc, że będzie musiał wyłączyć tryb samolotowy, jednak i tym razem Piasecki zapewnił, że polityk może to zrobić.

- Jest tak, że masa tych wypowiedzi, które dotyczyły polskiej perspektywy otrzymania KPO, były wypowiedziami, które sugerowały, że Polska nie spełnia kryteriów praworządności i Polska tych środków nie dostanie - mówił Marcin Ociepa, jednocześnie nerwowo wpisując coś w wyszukiwarkę internetową.

Zapadła długa cisza

W tym czasie prowadzący kilkukrotnie dopytywał "jak idzie szukanie". - Liczyłem, że jest pan szybki jak błyskawica. Proszę się skupić na szukaniu - dodał przypominając, których "kamieni milowych" rząd wciąż nie wypełnił. Chodzi m.in. o kwestie związane z praworządnością oraz tzw. ustawę wiatrakową.

d4g3nep

Gdy Piasecki skończył swój wywód, w studiu zapadła długa cisza. Wiceminister Ociepa wciąż szukał wspomnianej przez siebie wypowiedzi. Gdy Piasecki kolejny raz dopytał o efekty poszukiwań, polityk zapewnił, że szukanie "idzie bardzo dobrze".

Po upływie kolejnych sekund spędzonych w milczeniu, wiceminister w końcu jednak zrezygnował. - Teraz trudno jest to znaleźć - stwierdził.

Prowadzący program zaproponował więc, by - gdy w końcu jego gość znajdzie szukaną wypowiedź - zamieścił ją w mediach społecznościowych. - Ja tylko odnotowuję, że pan tego nie znalazł - dodał.

d4g3nep

Screeny Ociepy i reakcja Piaseckiego

Godzinę po programie Marcin Ociepa wkleił na Twitterze screeny z portalu wPolityce.pl oraz serwisu Polskiej Agencji Prasowej. Było tam jednak odniesienie nie do kamieni milowych, a do wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

"Poniżej kontekst i wypowiedź komisarza Paolo Gentiloniego, która sugeruje blokadę KPO za…wyrok TK ws. nadrzędności Konstytucji RP nad prawem europejskim. Bez związku z kamieniami milowymi!" - napisał Marcin Ociepa.

"Powiedział Pan: 'ci politycy, zanim się pojawiły kamienie milowe, mówili, że Polska nie dostanie tych pieniędzy'. I ten cytat to nie to" - odpowiedział mu Piasecki.

d4g3nep

"Tu jest mowa o 'przyczynach przeciągającej się dyskusji o KPO, a nie o braku wypłat. Czyli dyskusja była o takim kształcie kamieni milowych, które wypełniałyby standardy praworządności" - doprecyzował w kolejnym wpisie dziennikarz TVN24.

Zobacz też: pieniądze z KPO. "Popełniamy wiele szkolnych błędów"

Źródło: TVN24/Twitter

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4g3nep
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g3nep
Więcej tematów