Wpadka goni wpadkę, czyli jak się robi kampanię w USA
Hillary Clinton strasząca Amerykanów atakiem terrorystów, rasistowski mentor Baracka Obamy czy nazwanie wyborców frustratami – to tylko niektóre ze spektakularnych gaf kandydatów do fotela prezydenta USA. Przedstawiamy subiektywny ranking największych wpadek kampanii w USA.
A tak na marginesie, jak pokazują badania, wpadki bardziej szkodzą Hillary Clinton i Johnowi McCainowi, którzy swoją kampanię opierają na doświadczeniu niż „cudownemu dziecku” amerykańskiej polityki, Barackowi Obamie. Ostatni sondaż „Newsweeka” daje Obamie przewagę 19 punktów nad Hillary Clinton wśród wyborców Partii Demokratycznej. Najnowsze badane Gallupa także daje prowadzenie Obamie 3 punktami.
Miejsce 1. Obama: konserwatywni wyborcy to frustraci
“Największa gafa w kampanii wyborczej” - tak wypowiedź Baracka Obamy podczas spotkania z wyborcami w Filadelfii tydzień temu podsumował “Washington Post”. Obama obraził niewykształconych konserwatywnych wyborców sugerując, że ich religijność i przywiązanie do broni palnej wynikają z frustracji z powodu złej sytuacji materialnej.
Wielu biedniejszych Amerykanów z małych miasteczek jest tak przepełnionych goryczą i zawziętością, że lgną do swoich pistoletów, do swej religii i do swej antypatii wobec ludzi, którzy są inni, albo do swoich antyimigranckich sentymentów – powiedział demokratyczny kandydat na prezydenta.
Wypowiedź wywołała skandal. Komentowano ją jako wyraz elitarnego poczucia wyższości Obamy wobec prostych ludzi i ich religijności. Pojawiły się porównania Baracka do Ala Gore'a i Johna Kerry'ego, również oskarżanych o "elityzm", co spowodowało ich klęskę wyborczą.
Miejsce 2. „Bałkańska” wpadka Clinton
Pamiętam lądowanie pod ogniem snajperów, ceremonii powitania nie było, musieliśmy biec do opancerzonych samochodów, by skryć się przed kulami – tak pod koniec marca swoją wizytę w bośniackiej Tuzli w 1996 roku wspominała była Pierwsza Dama. Dziennikarze przyłapali ją na kłamstwie.
Telewizja CBS pokazała film z tych wydarzeń, na którym widać uśmiechniętą Clinton z córką Chelsea spokojnym krokiem wychodzą z wojskowego transportowca. Nie słychać żadnych strzałów. Podczas ceremonii powitania Clinton całuje bośniacką dziewczynkę. Po ujawnieniu prawdy, Clinton tłumaczyła, że się „przejęzyczyła”.
Miejsce 3. Rasistowski pastor Obamy
W marcu Obama znalazł się w tarapatach po ujawnieniu treści kazań pastora kościoła, do którego uczęszczał przez ostatnie 20 lat. Słowa duchownego były – łagodnie mówiąc - radykalne.
Podczas kazania w 2001 roku pastor, którego Obama nazywał swoim mentorem, powiedział, że Ameryka sama ściągnęła na siebie zamachy z 11 września. Popieraliśmy terroryzm państwowy przeciwko Palestyńczykom i czarnym mieszkańcom RPA i teraz zemściło się na nas to, co robiliśmy za granicą - mówił.
Miejsce 4. Obama - aborcyjny ekstremista
Podczas wiecu w Pensylwanii na początku kwietnia Obama stwierdził, że nie chciałby, aby jego córki zostały "pokarane dziećmi". Nauczyciele powinni namawiać uczniów do powściągliwości seksualnej i zachęcać do stosowania antykoncepcji. Ja mam dwie córki w wieku 6 i 9 lat i nie chciałbym, aby w przypadku błędu zostały pokarane dzieckiem - mówił czarnoskóry senator z Illinois, zapytany o swój stosunek do edukacji seksualnej i aborcji.
Słowa o "ukaraniu dzieckiem" stały się dla ruchu Pro Life pretekstem, by zaatakować Obamę za rzekome propagowanie aborcji. Jego wypowiedź pokazuje prawdziwą pogardę dla ludzkiego życia. To okno do jego duszy - oświadczył działacz antyaborcyjnej organizacji National Right to Life, David Osteen.
Miejsce 5. McCain myli sunnitów z szyitami i Iran z Al-Kaidą
Przebywając w marcu w Jordanii senator John McCain powiedział na konferencji prasowej w Ammanie, że Iran szkoli terrorystów z Al- Kaidy i wysyła ich do Iraku. Dodał, że jest to "dobrze znane" i że media o tym donoszą.
Jak wiadomo szyicki Iran nie ma nic wspólnego z Al-Kaidą, której członkowie są sunnitami, a obie grupy muzułmanów w Iraku dzieli głęboki antagonizm. Gafę McCaina podchwycił Obama: Słyszeliśmy, jak senator McCain pomylił sunnitów z szyitami i Iran z Al-Kaidą. Może dlatego głosował za wojną z krajem, który nie miał żadnych związków z Al-Kaidą - powiedział. Miejsce 6. Clinton i naciągana historia o ciężarnej
Na wyborczych spotkaniach na początku kwietnia Clinton opowiadała historię ciężarnej, której szpital w Ohio odmówił opieki medycznej, bo kobieta nie miała przy sobie stu dolarów. Po kilku dniach, już z poważnymi komplikacjami zdrowotnymi, pacjentka rzekomo trafiła do innego szpitala, ale na ratunek było za późno. Umarła kobieta i jej dziecko - relacjonowała była pierwsza dama.
Opowieść ta miała być dowodem na niedoskonałość amerykańskiego systemu ochrony zdrowia. Clinton nigdy nie wymieniła nazwy oskarżanego szpitala. Jego kierownictwo mimo to zaprotestowało, zarzuciło Clinton kłamstwo i zażądało zaprzestania rozpowszechniania nieprawdziwych informacji. „Oops, she did it again”, czyli „Oj, znowu to zrobiła" - tak parafrazując piosenkę Britney Spears, amerykańskie media komentowały kolejną kampanijną wpadkę.
Miejsce 7. Clinton: prezydent Midwiediew-czy jakoś tam
Podczas debaty w Ohio w marcu Clinton miała duży problem z odpowiedzią na pytanie o nazwisko nowego prezydenta Rosji. W końcu wypaliła: Meh, uhm, Me-ned-vadah - whatever. Była blisko – nazwisko prezydenta-elekta brzmi: Miedwiediew.
Miejsce 8. Obama: nawiążmy dialog z Syrią i Iranem
Pod koniec stycznia Obama ogłosił, że gdy tylko obejmie prezydenturę, nawiąże dialog z Syrią i Iranem. Zwolennicy Clinton jego zapowiedzi określili mianem „nieodpowiedzialnych i naiwnych”. Obamy bronił Zbigniew Brzeziński: Co jest złego w rozmawianiu z Syryjczykami czy Irańczykami? Czy to oznacza, że rozmawiać należy tylko z ludźmi, którzy się z nami zgadzają? – pytał były doradca prezydenta Cartera.
Miejsce 9. Clinton – współpracowała czy nie?
Biblioteka-muzeum byłego prezydenta Billa Clintona udostępniła w marcu opinii publicznej dokumenty o działalności jego małżonki Hillary w okresie, gdy oboje mieszkali w Białym Domu. Nie dostarczały one dowodów czołowej roli kandydatki Demokratów w podejmowaniu decyzji politycznych jej męża, chociaż senator z Nowego Jorku podkreśla w swej kampanii, że jej doświadczenie polityczne opiera się na współpracy z nim w okresie jego prezydentury.
Miejsce 10. Clinton straszy atakiem terrorystów na USA
W sierpniu Hillary powiedziała, że "jeśli Amerykę znów zaatakują terroryści", to ona będzie jedynym kandydatem Demokratów "dość doświadczonym i twardym", by pokonać kandydata Republikanów. John Edwards i Obama rzucili się na nią, pytając, jak śmie wykorzystywać do celów politycznych prawdopodobieństwo ataku na USA.
A jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Która wpadka Obamy, Clinton bądź McCaina była największa? Zapraszamy do dyskusji!
Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska