PolskaWolontariusze będą kwestować na cmentarzach w Krakowie

Wolontariusze będą kwestować na cmentarzach w Krakowie

Na najbardziej znanym w Krakowie Cmentarzu Rakowickim wolontariusze będą kwestować w święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Kwesta, podczas której zbierane są fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków trwać będzie także na Cmentarzu Podgórskim Nowym.

Wolontariusze będą kwestować na cmentarzach w Krakowie
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

31.10.2014 | aktual.: 02.11.2014 15:39

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kwestę zorganizował po raz 34. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa we współpracy ze stowarzyszeniem Podgorze.pl.

Jak poinformował przewodniczący komitetu Mikołaj Kornecki, w świąteczne dni pieniądze na krakowskich nekropoliach będzie zbierać około 200 wolontariuszy, w tym m.in. młodzież z VIII LO.

Członków i sympatyków komitetu wspomagają, jak co roku, znani krakowianie: aktorzy, muzycy, samorządowcy i politycy. Swój udział w zbiórce zapowiedzieli m.in. Anna Dymna, Jerzy Fedorowicz, Aleksander Kobyliński "Makino". - To są osoby, które są z nami od samych początków, nie dzwonimy do nich o potwierdzenie udziału, bo i tak wiadomo, że będą - zaznaczył Kornecki.

Dodał, że z powodu trwającej kampanii wyborczej do wyborów samorządowych chęć udziału w kweście zgłasza wielu kandydatów. - Będzie więc dużo chętnych do pomocy - ocenił.

Według Korneckiego pieniądze zebrane podczas zbiórki zostaną przeznaczone tradycyjnie na renowację zabytkowych nagrobków i grobowców znajdujących się na cmentarzach: Rakowickim i Podgórskim. W 2013 roku zebrano w ten sposób 67,5 tys. zł na cmentarzach Rakowickim (58,3) i Podgórskim (9,2).

Łącznie na Rakowicach odrestaurowano już ok. tysiąca grobowców i nagrobków. W tym roku, m.in. dzięki 257 tys. zł ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, odnawianych jest 18 nagrobków i grobowców; trwają także prace przy filarach kwatery poległych w czasie I wojny światowej (tzw. Kwatera Legionowa).

Otwarty w styczniu 1803 roku Cmentarz Rakowicki jest jedną z największych i najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków, m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska, Jerzy Jarocki.

W wojskowej części cmentarza znajduje się grób rodzinny Wojtyłów, w którym pochowani są rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund.

Najstarszą krakowską nekropolią jest Stary Cmentarz Podgórski, gdzie pochowany został m.in. przywódca Powstania Krakowskiego Edward Dembowski oraz malarz Walery Eliasz-Radzikowski.

Zobacz, jak dojechać na cmentarze w Krakowie:

Obraz
© (fot. WP.PL)
Obraz
© (fot. WP.PL)
Obraz
© (fot. WP.PL)
Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (4)