PolskaWolontariusze będą kwestować na cmentarzach w Krakowie

Wolontariusze będą kwestować na cmentarzach w Krakowie

Na najbardziej znanym w Krakowie Cmentarzu Rakowickim wolontariusze będą kwestować w święto Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Kwesta, podczas której zbierane są fundusze na odnowę zabytkowych nagrobków trwać będzie także na Cmentarzu Podgórskim Nowym.

Wolontariusze będą kwestować na cmentarzach w Krakowie
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej

31.10.2014 | aktual.: 02.11.2014 15:39

Kwestę zorganizował po raz 34. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa we współpracy ze stowarzyszeniem Podgorze.pl.

Jak poinformował przewodniczący komitetu Mikołaj Kornecki, w świąteczne dni pieniądze na krakowskich nekropoliach będzie zbierać około 200 wolontariuszy, w tym m.in. młodzież z VIII LO.

Członków i sympatyków komitetu wspomagają, jak co roku, znani krakowianie: aktorzy, muzycy, samorządowcy i politycy. Swój udział w zbiórce zapowiedzieli m.in. Anna Dymna, Jerzy Fedorowicz, Aleksander Kobyliński "Makino". - To są osoby, które są z nami od samych początków, nie dzwonimy do nich o potwierdzenie udziału, bo i tak wiadomo, że będą - zaznaczył Kornecki.

Dodał, że z powodu trwającej kampanii wyborczej do wyborów samorządowych chęć udziału w kweście zgłasza wielu kandydatów. - Będzie więc dużo chętnych do pomocy - ocenił.

Według Korneckiego pieniądze zebrane podczas zbiórki zostaną przeznaczone tradycyjnie na renowację zabytkowych nagrobków i grobowców znajdujących się na cmentarzach: Rakowickim i Podgórskim. W 2013 roku zebrano w ten sposób 67,5 tys. zł na cmentarzach Rakowickim (58,3) i Podgórskim (9,2).

Łącznie na Rakowicach odrestaurowano już ok. tysiąca grobowców i nagrobków. W tym roku, m.in. dzięki 257 tys. zł ze Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa, odnawianych jest 18 nagrobków i grobowców; trwają także prace przy filarach kwatery poległych w czasie I wojny światowej (tzw. Kwatera Legionowa).

Otwarty w styczniu 1803 roku Cmentarz Rakowicki jest jedną z największych i najbardziej znaną krakowską nekropolią. Spoczywa tu wielu wybitnych Polaków, m.in. Jan Matejko, Helena Modrzejewska, rodziny Estreicherów, Kossaków i Ingardenów, Tadeusz Kantor, Piotr Skrzynecki, Jerzy Bińczycki, Marek Grechuta, Jerzy Nowosielski, Wisława Szymborska, Jerzy Jarocki.

W wojskowej części cmentarza znajduje się grób rodzinny Wojtyłów, w którym pochowani są rodzice Jana Pawła II - Karol i Emilia z Kaczorowskich oraz jego brat Edmund.

Najstarszą krakowską nekropolią jest Stary Cmentarz Podgórski, gdzie pochowany został m.in. przywódca Powstania Krakowskiego Edward Dembowski oraz malarz Walery Eliasz-Radzikowski.

Zobacz, jak dojechać na cmentarze w Krakowie:

Obraz
© (fot. WP.PL)
Obraz
© (fot. WP.PL)
Obraz
© (fot. WP.PL)
Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)