Trwa ładowanie...

Wołodymyr Zełenski w Polsce. Wiemy, z kim spotkał się prezydent Ukrainy

Wołodymyr Zełenski spotkał się w Polsce z Andrzejem Dudą - wynika z informacji Wirtualnej Polski. Potwierdził to sam prezydent Ukrainy w mediach społecznościowych. "Podsumowaliśmy rok, który przyniósł historyczne wyzwania wynikające z wojny na pełną skalę. Omówiliśmy plany strategiczne na przyszłość, stosunki dwustronne i interakcje międzynarodowe w 2023 roku" - przekazał Zełenski. Rozmowa obu prezydentów trwała dwie godziny. Przywódcy spotkali się w Rzeszowie.

Prezydent Ukrainy w PolscePrezydent Ukrainy w PolsceŹródło: KPRP
d1ekq9a
d1ekq9a

O tym, że prezydent Ukrainy może spotkać się z prezydentem Polski na terytorium RP po wizycie w USA, pisaliśmy w Wirtualnej Polsce już w środę. Nasze informacje się potwierdzają - Wołodymyr Zełenski zdecydował się na spotkanie i rozmowy z przedstawicielami polskich władz. Spotkanie miało się odbyć w Rzeszowie.

Obóz rządzący w Polsce oraz strona ukraińska do ostatniej chwili - ze względów bezpieczeństwa - nie mogły informować o wizycie ukraińskiego przywódcy w Polsce.

Polska jest drugim krajem po USA, który oficjalnie odwiedził Zełenski po raz pierwszy od napaści Rosji 24 lutego tego roku.

Jak napisał na swoim FB prezydent Ukrainy: "W drodze do domu spotkałem przyjaciela Ukrainy - prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Podsumowaliśmy rok, który przyniósł historyczne wyzwania wynikające z wojny na pełną skalę. Omówiliśmy plany strategiczne na przyszłość, stosunki dwustronne i interakcje międzynarodowe w 2023 roku".

Na FB Zełenskiego można obejrzeć filmik z wizyty w Polsce. Jak dodał prezydent Ukrainy, dziękuje on prezydentowi Andrzejowi Dudzie "za stałe i konsekwentne wsparcie".

Jak przekazał prezydencki minister Jakub Kumoch, "rozmowa trwała ponad 2 godziny". - Musieliśmy to spotkanie utrzymywać w tajemnicy, informujemy o nim z dużym poślizgiem - przyznał współpracownik prezydenta Dudy.

Prezydent Andrzej Duda w Kijowie East News
Prezydent Andrzej Duda w Kijowie Źródło: East News, fot: EyePress News/Shutterstock

Konsekwencje wizyty w USA

Wołodymyr Zełenski przybył do USA w ramach swojej pierwszej podróży zagranicznej od czasu wybuchu wojny 24 lutego. Najpierw odbył ponaddwugodzinne spotkanie z prezydentem Joem Bidenem, w trakcie którego obaj politycy poruszyli kwestię dalszej pomocy dla Ukrainy, a następnie udał się na Kapitol, gdzie przemówił do kongresmenów i senatorów.

d1ekq9a

Wizyta Zełenskiego zbiegła się w czasie z głosowaniem ustawy budżetowej w Kongresie. Zawiera ona m.in. nowy budżet obronny, z którego 45 mld dol. to wsparcie dla Ukrainy. Podczas wizyty Zełenskiego Amerykanie zatwierdzili również nowe pakiety pomocy dla Ukrainy w wysokości 1,85 mld dol. Znalazły się w nich po raz pierwszy wyrzutnie Patriot, które mają w dużo lepszy sposób chronić ukraińskie niebo przed rosyjskimi nalotami.

W staraniach o dodatkowe wzmocnienie militarne dla Ukrainy Polska stara się od miesięcy. Dla Ukrainy - obok USA - jesteśmy dziś najważniejszym partnerem. Dlatego też naturalne jest, że pierwszym przywódcą, z którym zdecydował się rozmawiać Wołodymyr Zełenski po wizycie w Stanach Zjednoczonych, ma być prezydent Andrzej Duda.

Głowa polskiego państwa nie raz była już w Kijowie od momentu wybuchu pełnoskalowej wojny 24 lutego. Andrzej Duda przemawiał m.in. w ukraińskim parlamencie. Wołodymyr Zełenski nazywa Dudę swoim "przyjacielem" i podkreśla, że ma z polskim prezydentem świetne relacje.

Michał Wróblewski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ekq9a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d1ekq9a
Więcej tematów