Wojskowy samolot krążył nad Pomorzem. Internauci zaniepokojeni
W poniedziałek, jak wskazywał portal Flightradar24, nad Pomorzem krążył amerykański samolot wojskowy o opatrzony kryptonimem Jake11. Sprawa zaniepokoiła internautów. Udało nam się wyjaśnić tę zagadkę.
W poniedziałek przed południem otrzymaliśmy od internauty zgłoszenie o "niepokojącym zachowaniu" jednego z samolotów krążących nad północną Polską, opatrzonego nazwą Jake11. - Z racji tego, że nie lądował, a już dwa razy robił manewr zawracania w powietrzu, może warto sprawdzić, czy wszystko ok? - spytał. Sprawdziliśmy.
Z informacji wyświetlanych na portalu Flightradar24, gdzie można na bieżąco śledzić ruch lotniczy na całym globie, wynikało, że krążył on nad Trójmiastem i Warmią, a następnie obleciał dookoła Obwód Kaliningradzki. Potem znów skierował się na zachód, przeleciał nad północnymi Niemcy i wylądował w Wielkiej Brytanii.
Samolotem owym był Boeing RC-135. Jest amerykański maszyna zwiadowcza przeznaczona do rozpoznania fotograficznego i elektronicznego. Jest używana przez US Air Force od przeszło 40 lat. Ich główna baza mieści się na lotnisku RAF w Mildenhall w Wielkiej Brytanii. Stamtąd wykonują one loty rozpoznawcze w różnych kierunkach. Właśnie z płyty tego lotniska startował Jake11.
Maszyna Jake11 wykonywała zapewne rutynową natowską misję rozpoznawczą, mającą monitorować rosyjską aktywność wojskową w Obwodzie Kalinigradzkim. Ta enklawa - otoczona zewsząd państwami NATO, czyli Polską i Litwą - jest stosunkowo mocno nasycona instalacjami i jednostkami wojskowymi.
Znajduje się tam, jak wylicza serwis Defence24, zgrupowanie Floty Bałtyckiej składające się zarówno z jednostek okrętowych (Bałtijska Baza Wojenno-Morska), lądowych (11.Korpus Armijny), lotniczych (34. Mieszana Dywizja Lotnicza), przeciwlotniczych (44. Dywizja Obrony Powietrznej) czy piechoty morskiej (336. Brygada). Ich uzupełnienie stanowią jednostki rozpoznawcze (1223. Centrum), walki radioelektronicznej (841. Samodzielne Centrum), łączności (742. Gwardyjskie Orszańskie Centrum), logistyczne (702. Centrum Zabezpieczenia Materiałowo-Technicznego) czy szereg mniejszych jednostek zabezpieczenia i wsparcia.
Ponadto na terenie Obwodu Kaliningradzkiego znajdują się również jednostki gwardii narodowej (Rosgwardii), ochrony pogranicza (FSB), a także stacja dalekiego zasięgu Woroneż należąca do 820. Głównego Centrum Ostrzegania o Rakietowym Ataku (podlegającego Dowództwu 15. Armii Sił Powietrzno-Kosmicznych Specjalnego Przeznaczenia).