PolskaWojskowy dryl Sikorskiego w MSZ

Wojskowy dryl Sikorskiego w MSZ

Radosław Sikorski przekształca MSZ w
instytucję wojskową - skarżą się pracownicy Ministerstwa Spraw
Zagranicznych. Urzędnicy otrzymali niedawno wytyczne dotyczące
sporządzania korespondencji kierowanej do ministra oraz obowiązku
odnotowywania wszystkich wyjść poza gmach ministerstwa - pisze
dziennik "Polska".

Wojskowy dryl Sikorskiego w MSZ
Źródło zdjęć: © AFP

Według urzędników przykładem wojskowych porządków w MSZ są ostatnie zarządzenia kierownictwa resortu. Dyrektor generalny MSZ Rafał Wiśniewski zobowiązał niedawno pracowników ministerstwa do meldowania każdego wyjścia na zewnątrz.

Powodem miał być wewnętrzny audyt, z którego wynika, że przeciętny pracownik MSZ dziennie spędza w pracy siedem godzin i 40 minut, zamiast ośmiu godzin i 15 minut. Dlatego w każdym z 16 departamentów założony został specjalny zeszyt, w którym pracownicy muszą wpisywać godziny wejść i wyjść oraz cel opuszczenia gmachu - służbowy lub prywatny. Odnotować muszą nawet wyjścia na obiad. Prawdziwość wpisów sprawdzać ma specjalnie oddelegowany do tego celu pracownik. To jest szalony pomysł. W MSZ działa elektroniczny system, który odnotowuje wejścia i wyjścia każdego urzędnika - komentuje doświadczony dyplomata, jeden z wysokich urzędników resortu.

Poruszenie w gmachu ministerstwa wywołało również pismo wysłane pod koniec lutego przez ówczesnego szefa sekretariatu Sikorskiego Tadeusza Chomickiego.

Sporządzony na polecenie ministra dokument zawiera precyzyjne zalecenia dotyczące zasad sporządzania dokumentów trafiających na jego biurko. Dyrektor zażądał m.in., by urzędowe pisma były "przygotowywane czcionką Times New Roman, rozmiar 12, przy zachowaniu 1,5 odstępu między wierszami". Według jednego wzoru sporządzane mają być również teksty, z których minister będzie korzystał podczas spotkań z dyplomatami i politykami. Powinny one być przygotowane "przy pomocy czcionki 14 i na papierze w formacie A5".

Polecenia są restrykcyjnie egzekwowane. Dokumenty niespełniające wymagań są odrzucane - twierdzi rozmówca "Polski" z MSZ. Inny dodaje: To odejście od zdrowego rozsądku. Nasze ministerstwo zawsze zajmowało się treścią, a nie formą. (PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)