PolskaWojsko pachnące czystością

Wojsko pachnące czystością


Więcej bielizny, większe przydziały szamponu i proszku do prania, ładniej podawane posiłki - tak m.in. MON zamierza poprawić warunki socjalne w wojsku. Planuje też zwiększyć żołnierską stawkę na środki higieny.

Resort zamierza poprawić warunku higieny i umundurowania żołnierzy; będzie więc więcej pralek, możliwa stanie się codzienna kąpiel i wymiana bielizny - powiedział płk Adam Stasiński z Biura Prasy i Informacji MON. Warunki socjalno-bytowe były ostatnio tematem posiedzenia kierownictwa resortu.

Zamiast cienkich bawełnianych ręczników żołnierze otrzymają ręczniki frote, dostaną dodatkowe koszulki, spodenki i skarpety sportowe; miesięczny przydział szamponu będzie większy o 100 gramów a proszku do prania o 300 gramów.

Częściej - przynajmniej raz na dwa tygodnie - będzie można wymieniać mundur polowy, na rok służby będą przysługiwały dwa mundury, a po jej zakończeniu żołnierz będzie mógł zatrzymać na własność trzewiki. W izbach gospodarczych na 20 żołnierzy ma być pralka automatyczna.

Do końca tego roku żołnierze służby zasadniczej mają zyskać możność codziennego korzystania z natrysków (na co ma zostać zarezerwowany czas w porządku dnia) a także wymiany bielizny według potrzeb.

MON postara się zapewnić co najmniej dwa razy w tygodniu kąpiel połączoną z kontrolą sanitarną i wymianą bielizny osobistej.

Więcej pieniędzy będzie przysługiwać na środki higieny sprzętu gastronomicznego w kuchniach i stołówkach, posiłki będą spożywane w estetyczniejszym otoczeniu. Kucharzy-żołnierzy zasadniczej służby wojskowej mają zastąpić żołnierze nowego korpusu - zawodowi szeregowi i pracownicy wojska.

Na środki higieny przysługuje teraz żołnierzowi z kasy MON ponad 17 zł miesięcznie, kwota ta ma być zwiększana. Ministerstwo rozważa jednak podniesienie żołnierzom z poboru uposażenia, które wynosi obecnie 105-150 zł miesięcznie. Z powodu niskich świadczeń żołnierze pieniądze z równoważnika na środki higieny wydają zazwyczaj na inne cele, coraz częściej także oddają żołd rodzinie.

W 1998 roku NIK opublikowała raport, stwierdzający, że zdarza się, że kąpiel przysługuje żołnierzom służby zasadniczej raz w miesiącu. Przed dwoma laty, po ponownej kontroli, Izba stwierdziła poprawę warunków higienicznych.(an)

Źródło artykułu:PAP
wojskoarmiawojna
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)