Trwa ładowanie...
d2rxpba

Wojsko nie nauczyło się niczego na Misiewiczu. Żołnierze wciąż salutują osobom nieuprawnionym

Wszyscy pamiętamy polskich żołnierzy oddających honory rzecznikowi MON Bartłomiejowi Misiewiczowi. Przed kilkoma miesiącami wojskowi salutowali mu i krzyczeli: "Czołem panie ministrze". Okazuje się, że sprawa Misiewicza nic nie nauczyła ministerstwa i w armii wciąż oddaje się honory osobom nieuprawnionym. Tym raz otrzymał je wiceminister Bartosz Kownacki.
Share
Wojsko nie nauczyło się niczego na Misiewiczu. Żołnierze wciąż salutują osobom nieuprawnionym
Źródło: MON
d2rxpba

Chodzi o uroczystość powitania drugiego samolotu dla VIP - Gulfstreama G550, który wylądował w sobotę w Bydgoszczy. W uroczystości z okazji przylotu do Polski samolotu uczestniczył wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.

Na stronie ministerstwa obrony narodowej pojawiły się z zdjęcia ze spotkania. Na jednym z nich widać, jak oficer Wojska Polskiego stoi przed Kownackim i mu salutuje. Jest to zachowanie niewłaściwe, bo honory od żołnierzy powinien otrzymywać jedynie minister obrony narodowej, a nie jego zastępcy.

To sytuacja podobna do słynnego powitania Bartłomieja Misiewicza na 96. rocznicy Bitwy pod Sarnową Górą w sierpniu 2016 roku. Rzecznik Antoniego Macierewicza reprezentował tam szefa MON. Młody polityk został powitany przy uroczystym "Marszu Generalskim", później przywitał się z żołnierzami okrzykiem "Czołem żołnierze", a w odpowiedzi usłyszał: "Czołem panie ministrze", co wzbudziło zaskoczenie zgromadzonych.

d2rxpba

Podobne zdarzenie miało miejsce w maju 2016 roku podczas święta 1 Batalionu Czołgów w Żurawicy. Ustawieni kolejno żołnierze ściskali Misiewiczowi rękę i salutowali. Wielkie zaskoczenie wywołał wtedy młody kapral, który jako jedyny ze zgromadzonych nie zasalutował rzecznikowi MON.

Layer 1

„Żołnierze są obowiązani oddawać honory" 1. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej; 2. Marszałkom Sejmu i Senatu; 3. Prezesowi Rady Ministrów; 4. Ministrowi Obrony Narodowej; 5. przełożonym, starszym i równym stopniem; 6. kombatantom występującym z widocznym oznaczeniem stopnia wojskowego; 7. fladze państwowej, proporcowi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, fladze Ministra Obrony Narodowej, Marszałka Polski, Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, flagom rodzajów sił zbrojnych i banderze wojennej - w czasie ich oficjalnego podnoszenia i opuszczania (eksponowania), sztandarom wojskowym oraz banderze wojennej podczas wchodzenia na okręt i schodzenia z okrętu; 8. przed Grobem Nieznanego Żołnierza; 9. symbolom i miejscom upamiętniającym bohaterską walkę i męczeństwo Narodu Polskiego i innych narodów, jeśli są tam wystawione posterunki honorowe; 10. pogrzebom z wojskową asystą honorową.”

Pkt. 36 "Regulaminu Ogólnego Sił Zbrojnych RP"

Tak rozwijała się kariera Bartłomieja Misiewicza:

d2rxpba

Podziel się opinią

Share
d2rxpba
d2rxpba
Więcej tematów