Wojska Etiopii wkroczyły do Somalii
Setki etiopskich żołnierzy przekroczyły granicę z Somalią. Dotarli oni do miasta Baidoa, ok. 240 na północny zachód od Mogadiszu, by - jak
podkreślają władze Etiopii - bronić rezydujących tam władz
somalijskich, popieranych przez ONZ.
Tymczasem kontrolujący Mogadiszu islamiści z Unii Trybunałów Islamskich (ICU) poprzysięgli etiopskim wojskom "dżihad" (świętą wojnę). Odpowiedzialny za sprawy obrony szejk Muchtar Robow poinformował, że już w środę do Etiopii wjechało blisko 20 somalijskich pojazdów wojskowych.
Wola boska, usuniemy Etiopczyków z naszego kraju i poprowadzimy przeciw nim świętą wojnę - powiedział.
Według ekspertów władze w Addis Abebie wysłały do Somalii około 5 tysięcy żołnierzy. Ponadto Etiopia koncentruje o wiele większe siły na granicy. Etiopczycy zapowiadają, że "skruszą" wszelki atak islamistów na przebywające w Baidoa tymczasowe władze. Groźbę dżihadu uznali natomiast za "tanią propagandę", mającą na celu uzyskanie przychylności krajów islamskich.
Jak podkreślają analitycy, Etiopia obawia się powstania w sąsiadującej Somalii radykalnego państwa islamskiego. Somalijscy islamiści mają bowiem aspiracje stworzenia "Wielkiej Somalii", w której granice weszłaby ludność somalijska i muzułmańska zamieszkująca m.in. położony na etiopskim południu Ogaden.
Islamiści przejęli władzę w Mogadiszu na początku czerwca, po trzymiesięcznych walkach z lokalnymi watażkami. ICU stała się pierwszą siłą, której po 15 latach anarchii, czyli od obalenia dyktatora gen. Mohammeda Siada Barre, udało się przejąć całkowitą kontrolę nad stolicą Somalii. Do tego czasu miasto pozostawało podzielone między rywalizujących ze sobą watażków, zawierających doraźne sojusze i dysponujących niemalże nieograniczoną władzą na kontrolowanych przez siebie terytoriach.