Wojna w Ukrainie. Zmiana zdania wśród Polaków
Ponad połowa Polaków uważa, że wojnę w Ukrainie należy zakończyć, nawet kosztem ustępstw względem Rosji - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Ponad 55 proc. Polaków jest zdania, że konflikt w Ukrainie powinien się zakończyć, nawet jeśli oznaczałoby to ustępstwa terytorialne lub ograniczenie niezależności Ukrainy. To wzrost o 16 punktów proc. w porównaniu z wrześniem, kiedy taką opinię wyrażało 39 proc. respondentów.
Zmiana nastrojów społecznych
CBOS zauważa, że po raz pierwszy od wybuchu wojny w Ukrainie, większość Polaków opowiada się za zakończeniem konfliktu. Jeszcze w kwietniu 2022 r. tylko 26 proc. badanych było tego zdania. Obecnie 31 proc. Polaków uważa, że walkę należy kontynuować bez ustępstw wobec Rosji, co stanowi spadek z 46 proc. we wrześniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"To jedyna szansa". Generał wskazał, jak odwrócić losy wojny
Rozmowy pokojowe częściej popierają młodzi Polacy w wieku 18-24 lat, mieszkańcy małych miast, osoby gorzej wykształcone oraz praktykujące religijnie. Wysokie poparcie dla zakończenia wojny występuje wśród wyborców prawicowych partii opozycyjnych, takich jak Konfederacja Wolność i Niepodległość oraz Prawo i Sprawiedliwość.
Badanie CBOS przeprowadzono od 28 listopada do 8 grudnia 2024 r. na próbie 915 osób, stosując metody CAPI, CATI i CAWI.
Jak wskazała sondażownia, rozmowy pokojowe częściej popierają Polacy w grupie wiekowej 18-24 lat, mieszkańcy najmniejszych miast, osoby gorzej wykształcone, źle oceniające swoje warunki materialne, częściej praktykujące religijnie oraz wyznające poglądy prawicowe.
"Jest też wyjątkowo wysokie wśród wyborców prawicowych partii opozycyjnych: zwłaszcza Konfederacji Wolność i Niepodległość, ale też Prawa i Sprawiedliwości. Opinie na ten temat są dość podzielone w elektoracie Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi" - zauważył CBOS.