Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Rosyjska grupa dywersyjna rozbita pod Charkowem. Jest wielu zabitych [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 145. dzień rosyjskiej inwazji. Ukraińska armia pochwaliła się rozbiciem rosyjskiej grupy dywersyjnej w jednej z wsi na północ od Charkowa. Jak podano, podczas walk zginęło aż 36 rosyjskich żołnierzy. Rosyjskie władze zachęcają nauczycieli do pracy w szkołach na terytoriach okupowanych przez rosyjskie wojska, oferując im lukratywne dodatki - donosi w poniedziałek "Washington Post". Według gazety, która powołuje się tu na rosyjskie ogłoszenia, mają oni zarabiać równowartość prawie 700 zł dziennie. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Ukraińska artyleria ostrzeliwuje rosyjskie pozycje w DonbasieUkraińska artyleria ostrzeliwuje rosyjskie pozycje w DonbasieŹródło: Getty Images, fot: Pacific Press
d12ud16
d12ud16


  • • Ukraińska armia pochwaliła się rozbiciem rosyjskiej grupy dywersyjnej w jednej z wsi na północ od Charkowa. Jak podano, podczas walk zginęło aż 36 rosyjskich żołnierzy.

  • • Rosyjskie władze zachęcają nauczycieli do pracy w szkołach na terytoriach okupowanych przez rosyjskie wojska, oferując im lukratywne dodatki - donosi w poniedziałek "Washington Post". Według gazety, która powołuje się tu na rosyjskie ogłoszenia, mają oni zarabiać równowartość prawie 700 zł dziennie.

  • • Na Telegramie pojawił się skan oficjalnej broszury z wykazem nagród, na jakie mogą liczyć rosyjscy żołnierze kontraktowi walczący w Ukrainie. Wynika z niego, że za zniszczenie ukraińskiego czołgu mogą otrzymać 100 tys. rubli premii, a w wypadku zestrzelenia samolotu aż 300 tys. - podał serwis "The Insider". 

  • • Część rosyjskich dowódców rozpoczęła w lutym inwazję na Ukrainę, używając map topograficznych z ubiegłego stulecia, nawet z 1969 r. – powiadomiła w poniedziałek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), opierając się na dokumentach rosyjskiego dowództwa znalezionych w obwodzie charkowskim.
Trwa łączenie
00:30, 19.07.2022

Relacje polsko-amerykańskie są wielowymiarowe. Oczywiście chodzi o  bezpieczeństwo i ekonomię, ale też o relacje międzyludzkie – mówił podczas poniedziałkowego briefingu prasowego na Kasprowym Wierchu w Tatrach ambasador USA Mark Brzezinski.

Ambasador USA w poniedziałek późnym popołudniem wyjechał kolejką linową na  Kasprowy Wierch, gdzie spotkał się z dyrektorem Tatrzańskiego Parku  Narodowego (TPN). Mark Brzezinski powiedział, że wraz z grupą pracowników ambasady USA we wtorek zdobędzie najwyższy szczyt w Polsce – Rysy.

00:07, 19.07.2022

Szwajcaria miała odmówić przyjęcia rannych Ukraińców na leczenie, powołując się na przepisy o neutralności  donosi NEXTA.

23:52, 18.07.2022

W Rosji mężczyzna z ośmioma gwiazdkami na samochodzie będzie sądzony za "zdyskredytowanie rosyjskiej armii”.

23:34, 18.07.2022

Wideo z obwodu donieckiego w Ukrainie. Na nagraniu pokazano zniszczony rosyjski sprzęt wojskowy.

23:18, 18.07.2022

Wybuchy w Nowej Kachowce – mieście w południowej Ukrainie, w obwodzie chersońskim. 

22:54, 18.07.2022

Pod koniec czerwca Turcja - po długich negocjacjach - zgodziła się na wejście  Szwecji i Finlandii do NATO. Okazuje się jednak, że zniesienia weta Ankary nie kończy sprawy. Prezydent Recep Tayyip Erdogan zagroził właśnie, że jeżeli Helsinki i Sztokholm nie zrealizują złożonych obietnic zawartych w porozumieniu z jego krajem, Ankara "zamrozi" ich akcesję do Sojuszu.

22:32, 18.07.2022

Przetasowania wewnątrz ukraińskiego rządu nie wpłyną na wymianę informacji  wywiadowczych z Ukrainą - powiedział w poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Skomentował w ten sposób zwolnienie szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i prokurator generalnej ze względu na zdrady popełniane przez podległych im pracowników.

- Fakt jest taki, że we wszystkich naszych relacjach, w tym także w tej,  inwestujemy nie w osobowości, lecz w instytucje (...) Staramy się  dzielić informacjami z naszymi ukraińskimi partnerami, by pomagać im w  budowaniu spraw przeciwko tym, którzy dokonują zbrodni wojennych i  innych okrucieństw. Mamy też porozumienie w sprawie wymiany informacji wywiadowczych i będzie ono kontynuowane - powiedział Price podczas  konferencji prasowej.

Licencjodawca
22:18, 18.07.2022

Rosjanie mają przygotowywać przeprawę przez rzekę w pobliżu Izyum. 

22:15, 18.07.2022

Generał Alfons Mais, szef Bundeswehry jest zaskoczony "naiwnością", z jaką Rosja rozpoczęła wojnę. Jednocześnie ostrzega przed lekceważeniem rosyjskich  sił zbrojnych i wskazuje, że najpoważniejsze braki sprzętowe w niemieckich wojskach lądowych zostaną uzupełnione za pięć do ośmiu lat. Jak przypomina gazeta, na początku wojny to Mais wywołał poruszenie, oświadczając, że Bundeswehra jest "goła".

22:00, 18.07.2022

Sytuacja na froncie jest trudna, napięta, ale całkowicie pod kontrolą –  oświadczył w poniedziałek naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen.  Walerij Załużny.

"Udało nam się ustabilizować sytuację na froncie” – napisał Załużny w  Telegramie, dodając, że właśnie taką informację przekazał w rozmowie z gen. Markiem Milley’em, przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów USA.

21:54, 18.07.2022

- Odwołano 28 wysokich urzędników Służby Bezpieczeństwa Ukrainy - poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski. Jako powód ich zwolnienia podał "niezadowalające wyniki pracy". 

21:43, 18.07.2022

Dwa ukraińskie Su-25 ostrzeliwują rosyjskie pozycje. 

21:33, 18.07.2022

Rosyjscy okupanci wywożą każdego miesiąca z obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy około 100 tys. ton zboża. Rolnicy dostają ultimatum - albo sprzedadzą zboże po cenie kilkakrotnie niższej niż rynkowa, albo ich gospodarstwo zostanie zajęte - poinformował w poniedziałek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.


"W obwodzie zaporoskim okupanci utworzyli tzw. Państwowy Koncern Zbożowy. W zarządzie (tej struktury) znalazło się 20 elewatorów ze zbożem. W rzeczywistości (Rosjanie) te elewatory ukradli, ponieważ ich właściciele nie zgodzili się współpracować z (najeźdźcami)" - czytamy na łamach serwisu.


Jak dodano, zagarnięte ziarno trafia najczęściej do Egiptu, Turcji i "krajów Bliskiego Wschodu". 

21:22, 18.07.2022

Ćwiczenia w Ukrainie. Strzelano z granatnika SPG-9 przymocowanego do pickupa.

20:52, 18.07.2022

Grupa zwiadowcza z ukraińskiego wywiadu wojskowego wytropiła w zabudowaniach Dementijiwki, wsi na północ od Charkowa, rosyjską grupę dywersyjną. Na budynki, w których ukrywali się Rosjanie, skierowano ogień artyleryjski. W wyniku ostrzału zgineło 36 rosyjskich żołnierzy. Następnie ukraińscy zwiadowcy, wraz z żołnierzami Obrony Terytorialnej i Gwardii Narodowej, natarli na pozycje przeciwnika i zmusili go do ucieczki - podają Ukraińskie Siły Zbrojne. Podczas starcia do ukraińskiej niewoli dostał się między innymi Stanisław Trutniew, oficer rosyjskiej floty, którego przesłuchanie można odsłuchać poniżej.      

20:40, 18.07.2022

Norwegowie też zbierają pieniądze na Bayraktary dla Ukrainy.

20:22, 18.07.2022

- Udało nam się ustabilizować sytuację. Jest złożona, napięta, ale pod kontrolą. Przybycie systemów artylerii rakietowej M142 HIMARS walnie przyczyniło się do utrzymania naszych linii obronnych. Mogliśmy niszczyć stanowiska dowodzenia wroga, a także jego składy aminicji i paliwa - napisał na Telegramie gen. Wałerij Załużny, dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

20:04, 18.07.2022

Przedstawiciele krajów UE, Izraela i Szwajcarii odwiedzili Winnicę, gdzie uczcili pamięć ofiar rosyjskiego ataku rakietowego – poinformowało przedstawicielstwo UE w Kijowie. W wyniku ataku zginęły 24 osoby, ponad 200 zostało rannych.


Przedstawiciele unijnej dyplomacji, reprezentanci 16 państw członkowskich UE, Szwajcarii i Izraela złożyli kwiaty na miejscu ataku w centrum Winnicy, „by uczcić pamięć cywilnych ofiar rosyjskiej agresji i zbrodni wojennych”.


„Atak rakietowy na Winnicę to część nieprzerwanego łańcucha rosyjskich ataków, systematycznie, celowo i ślepo wymierzonych w ukraińskich cywilów i infrastrukturę cywilną, w tym te obiekty, które symbolizują ukraińską kulturę i tożsamość narodową: szkoły, biblioteki, muzea” – napisało w komunikacie przedstawicielstwo UE.


Dodano w nim, że do ataku doszło w tym samym dniu, gdy UE i przedstawiciele instytucji międzynarodowych zebrali się w Hadze, by podjąć temat rosyjskiej odpowiedzialności za zbrodnie wojenne na Ukrainie. Tego samego dnia OBWE upubliczniło raport w ramach tzw. Mechanizmu Moskiewskiego, poświęcony zbrodniom rosyjskich żołnierzy.

19:39, 18.07.2022

- Ukraina zerwie stosunki dyplomatyczne z Białorusią jeżeli jej wojska przekroczą granicę, by pomóc Rosji w wojnie - powiedział w poniedziałek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w wywiadzie dla ukraińskiej edycji magazynu "Forbes".


- Białoruś jest współuczestnikiem zbrodniczej agresji, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Z jej terytorium leciały na Ukrainę rakiety. Stosunki dyplomatyczne z Federacją Rosyjską zerwaliśmy natychmiast po rozpoczęcia agresji. Tak samo zostaną one zerwane z Białorusią, jeżeli siły zbrojne Białorusi przekroczą granicę Ukrainy - powiedział Dmytro Kułeba.

19:28, 18.07.2022

Rosjanie ostrzelali plac przez jednym z boków w Snihuriwce, w okupowanej części obwodu mikołajowskiego. W jego wyniku zginęły cztery osoby. - To była propagandowa ustawka. Po chwili na miejscu tragedii pojawiły się rosyjskie ekipy telewizyjne. Chodziło o to, żeby pokazać "bestialstwo ukraińskiej armii" - podał Dmytro Pletenczuk, rzecznik mikołajowskiej rady obwodowej. 

19:19, 18.07.2022

Siły Zbrojne Ukrainy zyskały naczelnego rabina. Został nim Hillel Cohen, który od kilku miesięcy zajmował się wolontariatem – poinformował w poniedziałek portal ynetnews.com.


Rabin nie tylko odprawiał dla żydowskich żołnierzy w szeregach armii ukraińskiej tradycyjne ceremonie, lecz także robił dla nich jarmułki z napisem „Żydzi bronią Ukrainy”, które cieszą się powodzeniem również wśród żołnierzy, którzy nie są Żydami.


- Gdy pomagałem ratować uchodźców żydowskich na Ukrainie, zacząłem dostawać prośby od Żydów i Ukraińców o pomoc wojskową. Był jeden Żyd, który dostał powołanie do wojska, pomogłem mu zdobyć hełm i kamizelkę kuloodporną z Izraela. Kupiłem również 20 hełmów i 20 kamizelek kuloodpornych i przekazałem je grupie żydowskich żołnierzy, którzy ćwiczyli w Kijowie - opowiadał dzienikarzom.


Rabin Cohen podkreśla, że nikt nie pomaga mu finansowo. Ma żonę i dziewięcioro dzieci, opuścili Ukrainę na dwa dni przed wojną. Dzieli czas pomiędzy Ukrainę i Izrael.


- Obowiązkiem wojskowego rabina jest podnoszenie ducha bojowego i pomoc w trudnych sytuacjach. W armii ukraińskiej wśród 800 tysięcy żołnierzy jest około 1000 Żydów – powiedział Cohen.

18:56, 18.07.2022

Atak ukraińskich żołnierzy na rosyjską kolumnę pancerną.

18:42, 18.07.2022

Rosyjskie władze zachęcają nauczycieli do pracy w szkołach na terytoriach okupowanych przez rosyjskie wojska, oferując im lukratywne dodatki - donosi w poniedziałek "Washington Post". Według gazety mają oni zarabiać równowartość prawie 700 zł dziennie.


Jak pisze amerykański dziennik, o sprawie poinformowali dziennikarzy członkowie niezależnego związku rosyjskich nauczycieli, przedstawiając m.in. ogłoszenia kierowane do edukatorów.


"Pilne. Potrzebni nauczyciele do regionów zaporoskiego i chersońskiego na okres letni. 8600 rubli dziennie. Transport tam i z powrotem - darmowy. Zakwaterowanie i wyżywienie - do dyskusji" - brzmi jedno z cytowanych ogłoszeń dyrektora szkoły w Czuwaszji. Dyrektor miał zapewniać, że na okupowanych terenach jest bezpiecznie.


"Wszyscy wszystko wiedzą. Te wycieczki nie skończą się niczym dobrym" - powiedział jeden z nauczycieli. Dodał jednak, że płaca jest na tyle atrakcyjna, że kusi wielu pracowników szkół, zwłaszcza w regionie, gdzie średnia płaca jest ponad 5 razy niższa.


Jak notuje gazeta, ministerstwo edukacji w Dagestanie opublikowało listę zgłoszonych nauczycieli, która zawierała prawie 250 nazwisk, z czego 57 z Dagestanu. Rekrutacja miała być dokonywana w pośpiechu, a nauczyciele mieli mieć dwa dni na danie odpowiedzi.


Przyciąganie nauczycieli z Rosji jest jednym z elementów rusyfikacji okupowanych terytoriów, w kontekście spodziewanej aneksji przez Kreml po planowanych na jesień fikcyjnych referendach. "Washington Post" przypomina, że jeszcze w czerwcu do okupowanego Melitopola na południu Ukrainy przybył rosyjskimi minister edukacji Siergiej Krawcow, zapowiadając że w tamtejszych szkołach nauczana będzie "cała prawda" na temat historii i "wspólnych osiągnięć i zwycięstw bratnich narodów".

18:26, 18.07.2022

Chyba wyjaśniła się kwestia pożarów w okolicach Kachowki, w okupowanej przez Rosjan części obwodu chersońskiego. To wynik ukraińskiego ostrzału. - W Nowej Kachowce znajduje się wiele zakładów przemysłowych, a zatem dużo magazynów. Rosjanie składują w nich amunicję, w nadziei, że będzie bezpieczna. Zauważono jej dostawy, orki się pomyliły - poinformował Sierhij Chłań, szef chersońskiej rady obwodowej.

17:59, 18.07.2022

Białoruscy ochotnicy z pułku im. Kastusia Kalinowskiego na froncie w Ukrainie.

17:45, 18.07.2022

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy oskarżyło w poniedziałek Rosję o niezgodne z prawem traktowanie ukraińskich jeńców wojennych i wykorzystywanie ich do celów politycznych oraz zażądało humanitarnego traktowania także uwięzionych obcokrajowców walczących za sprawę Ukrainy - poinformowała w poniedziałek agencja Reutera.


MSZ Ukrainy wezwało Rosję do przestrzegania przepisów międzynarodowego prawa humanitarnego, w tym Konwencji Genewskich z 1949 roku, które określają międzynarodowe normy prawne dotyczące humanitarnego traktowania jeńców. W oświadczeniu padło stwierdzenie, że także "wszyscy obywatele zagraniczni i bezpaństwowcy" walczący za Ukrainę na terytorium Ukrainy zostali dobrowolnie przyjęci do służby wojskowej i że międzynarodowe prawo humanitarne powinno mieć do nich zastosowanie

Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d12ud16
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d12ud16
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj