Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Już nie ma odwrotu. Zniszczyli wszystkie mosty i odcięli Rosjan [RELACJA NA ŻYWO]

Wtorek to 188. dzień rosyjskiej inwazji. We wtorek ukraińska artyleria ponownie uderzyła na kluczowe przeprawy mostowe w obwodzie chersońskim. - Jednostki rakietowe i artyleryjskie ostrzelały dwa Mosty Antonowskie na Dnieprze w Chersoniu - kolejowy i drogowy - a także przeprawę przez Ingulec w Darjiwce - przekazało dowództwo operacyjne Południe. Tym samym, jak podkreślają specjaliści, rosyjska armia na prawym brzegu Dniepru znalazła się w ciężkim położeniu - jej możliwości zaopatrzenia i manewru zostały poważnie ograniczone. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Ukraińskie artyleria rakietowa w akcjiUkraińskie artyleria rakietowa w akcjiŹródło: Getty Images
dxoe6e6
dxoe6e6


  • •  We wtorek ukraińska artyleria ponownie uderzyła na kluczowe przeprawy mostowe w obwodzie chersońskim. - Jednostki rakietowe i artyleryjskie ostrzelały dwa Mosty Antonowskie na Dnieprze w Chersoniu - kolejowy i drogowy - a także przeprawę przez Ingulec w Darjiwce - przekazało dowództwo operacyjne Południe.

  • • Trwa kontrofensywa Ukrańców na południu kraju. Jak donoszą amerykańskie media, Rosjanie musieli częściowo przenieść wojsko ze wschodu, by odpierać atak Ukrainy. Z rąk Rosjan odbito cztery wsie, ale celem ma być Chersoń. 

  • • Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały barki w pobliżu Mostu Antonowskiego w Chersoniu. Przy ich pomocy rosyjscy okupanci budowali przeprawę pontonową - poinformował na Telegramie Serhij Chłań z chersońskiej rady obwodowej. 

  • • Musi być coś, o czym nie wiemy, bo dla mnie moment, który Ukraina wybrała na kontrofensywę, wygląda bardzo dziwnie. Niemniej, jest to ostatni dzwonek na takie działania - ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską płk rez. Piotr Lewandowski, weteran z Iraku i Afganistanu .
Trwa łączenie
22:13, 30.08.2022

Za organizację referendów w sprawie przyłączenia okupowanych terytoriów Ukrainy do Rosji odpowiada zastępca szefa administracji prezydenta Rosji Siergiej Kirijenko.

- Kirijenko jest odpowiedzialny za kontrolowanie kontrolowanych przez Rosję terytoriów przed próbą przyłączenia ich do Rosji. Takie działanie byłoby nielegalne, gdyby zostało wdrożone - podkreślił przedstawiciel Departamentu Stanu USA podczas wtorkowego briefingu.

21:56, 30.08.2022

Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej oraz w Enerhodarze jest nadzwyczaj niebezpieczna z powodu działań okupujących je rosyjskich wojsk, a ryzyko katastrofy nuklearnej ani na chwilę nie maleje – powiedział w wieczornym wystąpieniu we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.


- Okupanci nie opuszczają elektrowni, kontynuują ostrzały, nie wyprowadzają swojego uzbrojenia i amunicji – alarmował Zełenski w tradycyjnym wieczornym wystąpieniu.

21:42, 30.08.2022

Ukraina otrzymała w sierpniu rekordową pomoc finansową z zagranicy w wysokości 4,6 mld dol. We wrześniu spodziewamy się dalszego wsparcia od USA i Unii Europejskiej – ogłosił we wtorek minister finansów Serhij Marczenko. 

21:33, 30.08.2022

Załoga rosyjskiego transportera opancerzonego BTR-80 wpadła w zasadzkę. Nagranie z obwodu charkowskiego.

21:25, 30.08.2022

Artyleria Sił Zbrojnych Ukrainy zniszczyła rosyjski wóz bojowy piechoty.

21:08, 30.08.2022

"Kolejne uderzenie w Most Antonowski! Zdaje się, że to już 'ostatni akord'” - napisał we wtorek wieczorem na Telegramie Serhij Chłań, wiceszef rady obwodu chersońskiego, cytowany przez Kanał 24.  


Strategiczny Most Antonowski na Dnieprze w Chersoniu był dziś trafiony co najmniej dwukrotnie przez ukraińską artylerię. Stopień jego zniszczeń będą mogły potwierdzić zapewne dopiero zdjęcia satelitarne.  

20:50, 30.08.2022

Ukraińska kolumna wojskowa zniszczona w obwodzie chersońskim.

20:42, 30.08.2022

- Administracja prezydenta USA Joe Bidena od kilku miesięcy pomagała ukraińskiemu wojsku przygotować się do trwającej kontrofensywy. Między innymi spełniała prośby Ukraińców o konkretną broń, która jest skutecznie używana w tym tygodniu - ujawnił CNN anonimowy waszyngtoński urzędnik.  

20:21, 30.08.2022

Coś wybuchło w Enerhodarze. 

20:11, 30.08.2022

- Enerhodar (miasto obok Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - red.) znajduje się pod rosyjskim ostrzałem dzień i noc. Celem Rosjan jest zarówno miejska infrastruktura, jak i osiedla mieszkaniowe - mówił Radio Swoboda Dmytro Orłow, mer miasta.


Podał, że w mieście panuje atmosfera paniki. Połowa z przedwojennych 53 tys. mieszkańców wyjechała. Natomiast pozostali cywile, którzy chcą opuścić Enerhodar, są cofani przez Rosjan.


- Na miejscu chce pozostać większość pracowników Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Czują odpowiedzialność przed Europą i światem - dodał.  

19:47, 30.08.2022

Rada Najwyższa Ukrainy zwróciła się do ONZ, UE, Rady Europejskiej, OBWE, parlamentów i rządów państw NATO, Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, organizacji międzynarodowej Lekarze bez Granic w związku z aktem zbiorowego zabójstwa ukraińskich wojskowych w obozie w okupowanej przez Rosjan Ołeniwce w obwodzie donieckim.


Rada Najwyższa zaapelowała do ONZ i MKCK, by „niezwłocznie zareagowały na ten akt terrorystyczny, popełniony przez Rosję i skierowały do Ołeniwki swoich przedstawicieli w celu przeprowadzenia inspekcji”.


Deputowani proszą te organizacje, by podjęły działania na rzecz stałej kontroli warunków przetrzymywania wszystkich ukraińskich jeńców wojennych, którzy przebywają na terytorium Rosji i tymczasowo okupowanych terenach Ukrainy.


Ponadto, jak pisze Interfax-Ukraina, parlamentarzyści wezwali ONZ, Unię Europejską, parlamenty i rządy państw NATO, by uznały one zabójstwo ukraińskich jeńców przez Rosję za akt terroru, zaś samą Rosję – za sponsora terroryzmu.


W nocy z 28 na 29 lipca w Ołeniwce, na terytorium byłej kolonii karnej, którą obecnie wykorzystują siły okupacyjne, doszło do wybuchu, w wyniku którego zginęło co najmniej 53 ukraińskich jeńców wojennych, a ponad 70 zostało ciężko rannych.

19:25, 30.08.2022

Ukraińcy nie przestają bombardować Mostu Antonowskiego na Dnieprze w Chersoniu. To kolejne trafienie dzisiaj.

19:13, 30.08.2022

A oto i nagranie pożaru w Berysławiu.

19:11, 30.08.2022

- Ukraińska armia trafiła kolejny rosyjski skład amunicji w obwodzie chersońskim. Eksplozje i pożar widać w Berysławiu - podał ukraiński Kanał 24, opierając się na doniesieniach swojego korespondenta.

19:05, 30.08.2022

"Siły ukraińskie odparły ataki wroga w okolicach miejscowośći Sznurki (pod Słowiańskiem), a także w rejonie Bachmutu, gdzie przeciwnik próbował przesunąć się w kierunku miejscowości Zajcewe, Weseła Dołyna i Bachmut" - napisano w opublikowanym na Facebooku komunikacie Ukraińskich Sił Zbrojnych.


„Jednocześnie najeźdźcy z kilku stron próbują zdobyć kontrolę nad Kodemą (miejscowość na południe od Bachmutu), trwają walki” – powiadomiono.


Uzupełniono, że Rosjanie podjęli działania szturmowe w okolicach Awdijiwki, lecz „ponieśli znaczne straty i wycofali się”.


W podsumowaniu operacyjnym poinformowano również, że agresor wzmacnia swoje ugrupowanie na kierunku donieckim, a także, że „kontynuowane jest przerzucanie części sił 3. korpusu armijnego (sformowanego m.in. z ochotników w celu odnowienia rosyjskich sił na frontach w Ukrainie) na tymczasowo zajęte tereny obwodów zaporoskiego i charkowskiego”.


„Pod osłoną infrastruktury elektrowni atomowej (Zaporoskiej Elektrowni Atomowej) artyleria Federacji Rosyjskiej nasiliła ostrzały Nikopola i Ołeksijiwki” – podano również w komunikacie.


„Siły obrony prowadzą walki pozycyjne w celu poprawy swojego położenia taktycznego wzdłuż linii styczności. Główne wysiłki naszych pododdziałów są skupione na atakach ogniowych na punkty dowodzenia, stanowiska obrony przeciwlotniczej, magazyny z amunicją i na naruszenie działania systemów zabezpieczenia logistycznego przeciwnika” – przekazano.

18:39, 30.08.2022

Płonie rosyjski skład amunicji w Tawrijśku w obwodzie chersońskim. Jest kolejne nagranie.

18:31, 30.08.2022

Coś płonie w Makiejewce w okupowanym obwodzie donieckim.

18:10, 30.08.2022

Kolejny obrazek z ostrzelanego dziś centrum Charkowa.

17:47, 30.08.2022

- Rosjanie są niemal odcięci na prawym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim. Ukraińcy zniszczyli wszystkie przeprawy przez rzekę. Poważnie ograniczono im możliwości zaopatrywania i wzmacniania jednostek, a także manewrowania - czytamy we wpisie eksperta militarnego Chucka Pfarrera.   

17:39, 30.08.2022

Ukraina chce, by misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dotarła do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i zakończyła się „strategicznymi decyzjami”. Konieczna jest niezwłoczna demilitaryzacja siłowni – oświadczył we wtorek w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski podczas spotkania z szefem MAEA.


- Chcemy, by misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, na czele z dyrektorem Grossim, znalazła sposób, dzięki naszym służbom specjalnym i przez korytarz bezpieczeństwa dotarła do elektrowni i zrobiła maksimum, by uniknąć zagrożenia na skalę światową – powiedział Zełenski, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.


14-osobowa delegacja, na czele z szefem MAEA Rafaelem Grossim, ma dotrzeć do okupowanej przez rosyjskie wojska siłowni w najbliższych dniach. Dziennik "Wall Street Journal" podał, że eksperci rozpoczną pracę w obiekcie w środę, a zakończą w sobotę. Według mediów w składzie misji są m.in. eksperci z Polski, Litwy, Chin i Serbii. Nie ma wśród nich specjalistów z USA i Wielkiej Brytanii.


Rosja okupuje Zaporoską Elektrownię Atomową od początku marca. Na terenie obiektu znajdują się wojska agresora, które kilkukrotnie już ostrzeliwały elektrownię, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji radioaktywnych. 

17:36, 30.08.2022

Jeszcze jedno nagranie z Tawrijśka.

17:30, 30.08.2022

Wygląda na to, że Ukraińcy ostrzelali bazę Rosjan w Tawrijśku w obwodzie chersońkim. To miasto leży tuż obok wielokrotnie ostrzeliwanej Nowej Kachowki.

17:23, 30.08.2022

Kolejne ujęcie dzisiejszego ukraińskiego ataku artyleryjskiego na Most Antonowski w Chersoniu.

17:22, 30.08.2022

Holandia popiera wprowadzenie zakazu wydawania wiz rosyjskim turystom - oświadczył we wtorek minister spraw zagranicznych Wopke Hoekstra. - Rosyjscy turyści nie są mile widziani w Europie – powiedział Hoekstra.


Minister przedstawił stanowisko Holandii przed dwudniowym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw UE, które zbiera się we wtorek w Pradze.

17:11, 30.08.2022

Współpracownicy lidera opozycji antykremlowskiej Aleksieja Nawalnego opublikowali we wtorek listę 200 przedstawicieli elit rosyjskich, którzy - w ocenie opozycjonistów - najbardziej, nie licząc przywódców Rosji i wysokich rangą wojskowych, przyczynili się do rozpoczęcia wojny z Ukrainą i powinni być objęci sankcjami.


Listę opublikowano na stronie internetowej Międzynarodowej Fundacji Walki z Korupcją (FBK). Autorzy wykazu twierdzą, że sporządzili go na prośbę MSZ Wielkiej Brytanii. Zapewniają, że lista zawiera nazwiska "głównych podżegaczy wojennych, przeciwko którym należy wprowadzić sankcje w pierwszej kolejności". Są to osoby nieobjęte dotąd sankcjami brytyjskimi.


Na liście znaleźli się: ministrowie, parlamentarzyści, wojskowi i funkcjonariusze struktur siłowych, przedstawiciele prokremlowskich mediów i biznesu.


Współpracownicy Nawalnego uważają, że władze brytyjskie powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na takie postacie, jak minister finansów Anton Siłuanow, szefowa rosyjskiego banku centralnego Elwira Nabiullina, a także jeden z doradców prezydenta Władimira Putina, były minister kultury Władimir Miedinski.


W wykazie znalazły się też twarze państwowych kanałów telewizyjnych: Jekatierina Andriejewa i Tina Kandelaki, aktor Marat Baszarow, jak również piosenkarze znani z rosyjskiej estrady: Nikołaj Baskow, Filipp Kirkorow i Julia Cziczerina. 

Współpracownicy Nawalnego wzywają też do sankcji wobec Aleksandra Dugina, ideologa rosyjskiego imperializmu i zwolennika inwazji na Ukrainę, którego córka, Daria zginęła niedawno w zamachu pod Moskwą.

16:40, 30.08.2022

A oto ukraiński wynalazek - zdobyczny pływający transporter opancerzony wyposażony w armatę przeciwotniczą ZU-23-2. 

16:37, 30.08.2022

Nie wiadomo ile w tej anegdotce jest prawdy, ale podał ją szacowny amerykański dziennik "Washington Post", opierając sie na doniesieniach ukraińskiego oficjela i amerykańskiego dyplomaty. 


Według gazety Ukraińcy ustawili gdzieś w polu kilka drewnianych makiet wyrzutni HIMARS. Po kilku dniach wypatrzył je rosyjski dron. Wreszcie armia Putina ostrzelała je co najmniej 10 rakietami Kalibr. Dodajmy - pociskami drogimi, których ma coraz mniej.


Podobno takich modeli ustawiono więcej.

Źródła: Twitter, Facebook, CNN, BBC Ukraina, Ukraińska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, TASS, PAP, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dxoe6e6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
dxoe6e6
Więcej tematów