Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Znowu trafili. Nad kluczowym mostem widać gęstą mgłę

Poniedziałek to 187. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały barki w pobliżu Mostu Antonowskiego w Chersoniu. Przy ich pomocy rosyjscy okupanci budowali przeprawę pontonową - poinformował na Telegramie Serhij Chłań z chersońskiej rady obwodowej. Wcześniej Rosjanie ostrzelali centrum i dzielnice mieszkalne Mikołajowa na południu Ukrainy. Według najnowszego bilansu, w jego wyniku dwie osoby zginęły, a 24 zostały ranne. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Dym spowija Most Antonowski w ChersoniuDym spowija Most Antonowski w ChersoniuŹródło: Twitter
d3mm63r
d3mm63r


  • • Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały barki w pobliżu Mostu Antonowskiego w Chersoniu. Przy ich pomocy rosyjscy okupanci budowali przeprawę pontonową - poinformował na Telegramie Serhij Chłań z chersońskiej rady obwodowej. 

  • • Musi być coś, o czym nie wiemy, bo dla mnie moment, który Ukraina wybrała na kontrofensywę, wygląda bardzo dziwnie. Niemniej, jest to ostatni dzwonek na takie działania - ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską płk rez. Piotr Lewandowski, weteran z Iraku i Afganistanu .

  • •  Rosjanie ostrzelali centrum i dzielnice mieszkalne Mikołajowa na południu Ukrainy. Są ofiary i wielu rannych - podają lokalne władze. Trafili także w most na rzece Inguł w mieście, ale póki co nie wiadomo, czy go uszkodzili.  

  • • W tym tygodniu w okupowanej przez Rosjan elektrowni w Zaporożu mają pojawić się przedstawiciele Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. Czy uda im się wejść z inspekcją? Według ekspertów, z którymi rozmawiała Wirtualna Polska, biorąc pod uwagę nieobliczalność i nieodpowiedzialność Putina – wszystkie scenariusze są możliwe
Trwa łączenie
00:00, 30.08.2022

Trwa potężna kontrofensywa Ukraińców. Celem ma być Chersoń.

23:36, 29.08.2022

Zełenski: nie podam żadnych konkretów, ale wypędzimy najeźdźców do granicy. 

23:17, 29.08.2022

Zełenski zwrócił się do rosyjskich wojskowych: "Jedźcie do domu. Jeśli boicie się wracać  do swojego domu, w Rosji, oddawajcie się do niewoli". 

22:54, 29.08.2022

Jeśli rosyjscy wojskowi chcą przeżyć, to nastała pora by uciekali -  podkreślił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w poniedziałek w wieczornej odezwie do narodu.

- Okupanci muszą wiedzieć: będziemy ich przeganiać do granicy, której linia się  nie zmieniła - powiedział prezydent.

PAP
22:33, 29.08.2022

Władimir Putin odwiedzi Kaliningrad 1 września - poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Podróż jest zaplanowana "z okazji Dnia Wiedzy, ale nie tylko" - przekazała rosyjska agencja TASS.

22:18, 29.08.2022

W rosyjskiej telewizji państwowej znów padły kuriozalne słowa. Jeden z ekspertów wojskowych stwierdził, że Ukraina jest krajem średniowiecznym i nie powinna mieć żadnych elektrowni atomowych. 

22:11, 29.08.2022

Z powodu wojny w Ukrainie może dojść do implozji Europy. Ukraina zasługuje na wszelkie wsparcie Francji, bo walczy o najważniejsze europejskie wartości. Zachód powinien słuchać Europy Wschodniej w  sprawie Rosji – powiedział w poniedziałek w Paryżu dziennikowi "Le  Figaro” premier RP Mateusz Morawiecki po spotkaniu z prezydentem  Emmanuelem Macronem. 

PAP
21:58, 29.08.2022

Ze względu na pomoc Ukrainie liczba pocisków do haubic 155 mm w zasobach sił USA spadła do "niekomfortowo niskiego" poziomu - podał w poniedziałek dziennik "Wall Street Journal". Według źródeł gazety, amerykański przemysł nie jest obecnie w stanie produkować amunicji w odpowiednim tempie. 

21:47, 29.08.2022

Te wsie w obwodzie chersońskim, według infomacji CNN, miała dziś wyzwolić ukraińska armia. Pokazano mapę.

Twitter
21:30, 29.08.2022

Ukraińskie wojska wyzwoliły dziś cztery wsie w obwodzie chersońskim: Nową Dmytriwkę, Archanhelskie, Tomyną Balkę i Prawdyne - podał serwis CNN, powołując się na anonimowe źródło w ukraińskiej armii. 

 

- Ofensywa rozpoczęła się w nocy od zmasowanego ostrzału rosyjskich pozycji i tyłów - relacjonowało źródło, którego imienia i nazwiska CNN nie podała ze względów bezpieczeństwa. 


- Głównym kierunkiem ataku była wieś Prawdyne. Uderzyliśmy na ich piechotę z DRL (Donieckiej Republiki Ludowej) i ŁRL (Ługańskiej Republiki Ludowei), a oni uciekli w popłochu. Rosyjskie siły desantowe uciekły za nimi - powiedziało CNN źródło. 


- Wyzwoliliśmy cztery wioski. Ich pierwsza linia obrony została przełamana w trzech miejscach - relacjonował ukraiński wojskowy. - Wielu z nich zostało zabitych i schwytanych, a dużo rosyjskich pojazdów wojskowych zostało zniszczonych - dodał. 


- Zobaczymy, jak to się dalej potoczy. Naszym celem jest Chersoń - zakończył. 

21:16, 29.08.2022

To te barki - widoczne na zdjęciach przy Moście Antonowskim w Chersoniu - były celem dzisiejszego ukraińskiego ataku rakietowego. Przy ich pomocy Rosjanie budowali przeprawę pontonową.

21:10, 29.08.2022

Rosyjskie obiekty wojskowe w Nowej Kachowce (okupowana część obwodu chersońskiego) znów zostały ostrzelane przez Ukraińców. Chyba płonie kolejny magazyn amunicji.  

21:08, 29.08.2022

Rosyjski opozycjonista Leonid Gozman został zatrzymany i stanie przed sądem za porównanie we wpisie w mediach społecznościowych Stalina do Hitlera - podaje w poniedziałek niezależna organizacja pozarządowa OWD-Info, monitorująca zatrzymania.


Polityk opozycji został zatrzymany w Moskwie. Stanie przed sądem na podstawie zarzutu o utożsamienie działań ZSRR i nazistowskich Niemiec.


Protokół wobec mężczyzny sporządzono w związku z jego wpisem na Facebooku. "Hitler to zło całkowite, ale Stalin był jeszcze gorszy. SS to zbrodniarze, ale NKWD byli jeszcze straszniejsi, bo czekiści zabijali swoich. Hitler rozpętał wojnę przeciwko ludzkości. Komuniści wypowiedzieli totalną wojnę swojemu własnemu narodowi" - napisał polityk.


Jak pisze OWD-Info, Gozman to rosyjski działacz społeczny i polityczny. Od 2014 roku wypowiadał się przeciwko działaniom władz Rosji w stosunku do Ukrainy. W maju został uznany przez Kreml za "zagranicznego agenta".

20:57, 29.08.2022

- Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały barki w pobliżu Mostu Antonowskiego w Chersoniu. Przy ich pomocy rosyjscy okupanci budowali przeprawę pontonową - poinformował na Telegramie Serhij Chłań z chersońskiej rady obwodowej.

20:44, 29.08.2022

W MSZ Ukrainy przekazano w poniedziałek ambasadorowi Turcji notę, w której wyrażono zaniepokojenie w związku z przepłynięciem przez Cieśninę Bosfor rosyjskiego statku z rakietowymi systemami przeciwlotniczymi S-300PMU-2. Wezwano stronę turecką do złożenia wyjaśnień. 

20:12, 29.08.2022

Podczas poniedziałkowego ostrzału Mikołajowa zginęły dwie osoby, a 24 zostały ranne - podały lokalne władze.

20:09, 29.08.2022

Rosja powinna zgodzić się na demilitaryzację terenów wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a sama siłownia powinna zostać poddana kontrolowanemu wyłączeniu - oświadczył w poniedziałek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu John Kirby. Jak dodał, byłaby to najbezpieczniejsza opcja. 

20:03, 29.08.2022

Chyba znów Ukraińcy trafili w Most Antonowski w Chersoniu. 

19:47, 29.08.2022

Zmęczenie wojną to wielkie ryzyko dla całego świata - oświadczył w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas Forum Strategicznego w Bledzie w Słowenii, na którym wystąpił przez łącze wideo.


Prezydent powiedział, że Rosja chce "zrealizować swoje autorytarne pragnienia poprzez sztuczne procesy: blokadę dostaw gazu, tranzytu, blokadę żeglugi na Morzu Czarnym". - Stale tworzą sztuczny deficyt, robili tak zarówno przed pełnowymiarowym wtargnięciem (na Ukrainę), jak i po nim - dodał, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.


- Rosja stanowi problem strategiczny, który trzeba rozwiązać - podkreślił szef państwa.


Odnosząc się do walki Ukraińców, Zełenski zaznaczył natomiast, że "walką o swoje życie nie można się zmęczyć".

19:45, 29.08.2022

Rosyjskie propagandowe media także odnotowały ukraińską ofensywę. Oczywiście po swojemu. 


"W poniedziałek ukraińska armia zaatakowała rosyjskie linie obronne w obwodach chersońskim i mikołajowskim na trzech kierunkach. Ich ofensywa się nie powiodła. Ponieśli ciężkie straty, przekraczające 560 żołnierzy" - twierdzi w komunikacie rosyjski MON. Ponadto podano, że Ukraińcy stracili 26 czołgów i 23 wozy bojowe piechoty.

19:30, 29.08.2022

Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), która zmierza do kontrolowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy, przybędzie do Kijowa w poniedziałek - poinformował rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko. 

19:06, 29.08.2022

Ta grupa żołnierzy nie miała szczęścia - pocisk artyleryjski wpadł prosto do okopu. Większość stron podaje, że trafieni zostali żołnierze rosyjscy. Zdarzenie miało miejsce w Donbasie. 

18:56, 29.08.2022

Zaporoska Elektrownia Atomowa sfotografowana w poniedziałek rano. Na dachu budynku obok reaktora widać ślady po uderzeniach pocisków.

Maxar
18:53, 29.08.2022

Zaporoska Elektrownia Atomowa sfotografowana w poniedziałek rano. W prawym górnym rogu widać pożar lasu.

Maxar
18:50, 29.08.2022

Kolaboracyjne władze obwodu zaporoskiego pokazują zdjęcie uszkodzonej odsłony nad zbiornikiem paliwa w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Twierdzą, że została ona trafiona przez ukraiński pocisk. Kijów nie odniósł się do rosyjskich zarzutów - podaje serwis The Insider.

18:41, 29.08.2022

W rejonie worobjowskim, obwód woroneski, dzieci, w wieku 6 i 7 lat, podpaliły makietę wyrzutni Grad. Tuż obok znajduje się plakat propagandowy rosyjskiej armii, na którym możemy przeczytać: "Siły Zbrojne Frederacji Rosyjskiej są dumą naszego kraju" - informuje serwis Wot Tak.

Źródła: Twitter, Facebook, CNN, BBC Ukraina, Ukraińska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, TASS, PAP, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3mm63r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3mm63r
Więcej tematów