Trwa ładowanie...

Rosyjski sprzęt w elektrowni jądrowej? Okupanci żądają wydania kluczy [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 147. dzień inwazji. Rosjanie chcą schować uzbrojenie i sprzęt wojskowy w maszynowniach w blokach energetycznych Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze. "Wojskowi żądają otworzenia im maszynowni, by rozmieścić tam swój cały arsenał" - alarmuje ukraiński koncern Enerhoatom. Jak czytamy w komunikacie, armia rosyjska w nowym magazynie planuje przemieścić czołgi, ciężarówki oraz broń. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Rosyjski sprzęt w elektrowni jądrowej? Okupanci żądają wydania kluczyRosyjski sprzęt w elektrowni jądrowej? Okupanci żądają wydania kluczyŹródło: Getty, fot: Dmytro Smolyenko
d1egwcr
d1egwcr
  • • W obwodzie chersońskim wojska ukraińskie zniszczyły rosyjską stację radarową "Pidlit" służącą do namierzania przeciwlotniczych systemów rakietowych. 

  • Rosjanie przygotowują grunt pod aneksję ukraińskich terytoriów i na terenach, które kontrolują instalują swoje nielegalne władze - przekazał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.

  • • "Mamy już plan demilitaryzacji krajów NATO, a pierwszą w kolejce po zdobyciu Kijowa jest Polska" - napisał na portalu telegram czeczeński przywódca Ramzan Kadyrow. 

  • • Władimir Putin miał powiedzieć o postępach w rozmowach na temat odblokowania ukraińskiego zboża. Według  przywódcy Rosji duża w tym zasługa prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.
Trwa łączenie
22:37, 20.07.2022

Naoczni świadkowie donoszą o wybuchach w okupowanym Chersoniu, Skadowsku i Charkowie - informuje serwis Ukraińska Prawda.


22:21, 20.07.2022

Ukraina poprosi o restrukturyzację długu, odkładając jego spłatę na 2 lata - informuje serwis The Kyiv Independent. W ten sposób władze kraju chcą ratować płynność walutową i zmniejszyć deficyt budżetowy wynoszący 5 mld dol. miesięcznie. 


22:04, 20.07.2022

"Rosyjska obrona powietrzna jest bardzo zajęta w regionie Chersonia" - informuje serwis TPYXA.



21:50, 20.07.2022

Płoną kolejne rosyjskie magazyny w okolicach Chersonia.

21:39, 20.07.2022

Władimir Putin poleciał do Teheranu, gdzie spotkał się z przywódcą Turcji oraz Iranu. - Od samego początku szukał na Bliskim Wschodzie czegoś więcej niż poparcia - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską Paweł Rakowski, ekspert ds. tego regionu. - Erdogan w trakcie wizyty dość skutecznie upokorzył Putina - podkreśla z kolei były ambasador RP w Ukrainie Jan Piekło. I to o tym właśnie mówi się najwięcej po zakończeniu rozmów.

21:34, 20.07.2022
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski

Widzimy, jak błędną była polityka niektórych liderów krajów europejskich, która sprawiła, że Europa stała się zakładnikiem dostaw gazu z Rosji. Podczas, gdy Unia Europejska nie włącza gazu do pakietów sankcyjnych, Rosja wykorzystuje gaz do swoich własnych sankcji wobec każdej europejskiej rodziny. Uderza w rodzinne budżety Europejczyków za pomocą nacisku na rynku energetycznym. Rosja wypróbowuje na Ukrainie wszystko to, co może być zastosowane też przeciwko innym krajom Europy. Zaczęło się od gazowych wojen, a zakończyło pełnowymiarowym atakiem, rakietowym terrorem, spalonymi miastami Ukrainy.

21:14, 20.07.2022

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Iwan Bakanow i ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa w niedzielę pożegnali się ze swoimi stanowiskami. Jak ogłosił w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ołeksij Daniłow, nie jest to ostatnie tego typu wydarzenie. - Nadal będziemy widzieć pewne procesy. Takie jest życie, nie można się zatrzymać - przekazał Daniłow.

21:01, 20.07.2022

Najnowsze zdjęcie z Mostu Antonowskiego w Chersoniu.

20:57, 20.07.2022

Jak działa system HIMARS? Nagranie z Ukrainy poniżej.

20:44, 20.07.2022

Siły rosyjskie chcą schować uzbrojenie i sprzęt wojskowy w maszynowniach w blokach energetycznych Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na południowym wschodzie Ukrainy - podał w środę ukraiński koncern Enerhoatom. Elektrownia jest kontrolowana przez Rosjan od początku marca.

"Wojskowi Federacji Rosyjskiej żądają od administracji ukraińskiej elektrowni atomowej otworzenia im maszynowni w 1, 2 i 3 bloku energetycznym Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, by rozmieścić tam swój cały wojskowy arsenał" - czytamy w komunikacie Enerhoatomu.

Koncern podkreśla, że w ten sposób wojska okupacyjne chcą ukryć sprzęt przed atakami Sił Zbrojnych Ukrainy. Armia rosyjska planuje do maszynowni przemieścić czołgi, ciężarówki, broń.

Rozlokowując tam sprzęt, Rosjanie zablokują dostęp do bloków energetycznych sprzętowi pożarowemu. W razie wybuchu pożaru, którego ryzyko znacznie wzrośnie, gaszenie ognia będzie utrudnione, bo specjalistyczne środki transportu nie będą mogły tam dojechać - wyjaśnia koncern.

"W ten sposób rosyjscy okupanci łamią wszystkie normy i warunki dotyczące jądrowego i radiacyjnego bezpieczeństwa pracy elektrowni atomowej!" - alarmuje Enerhoatom. 

20:10, 20.07.2022

- Jestem szczególnie wdzięczny Polsce za służenie jako podpora naszych wysiłków w niesieniu pomocy wojskowej, a także za ofiarowanie sprzętu wojskowego za ponad 1,7 mld dolarów - powiedział w środę szef Pentagonu Lloyd Austin po wirtualnym spotkaniu Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. Zapowiedział też nowe dostawy systemów HIMARS, choć zasygnalizował, że wkrótce mogą pojawić się problemy z dostępnością pocisków do tego systemu.

Amerykański minister stwierdził, że znaczna część dyskusji dotyczyła tego, jak długoterminowo wspierać ukraińskie wojsko, m.in. poprzez szkolenia i mobilizację produkcji przemysłowej. Dodał, że kraje takie jak Polska, Czechy i Wielka Brytania "pracują ze swoimi krajowymi bazami przemysłowymi, by znaleźć sposoby na wspieranie Ukrainy jeszcze szybciej".

19:59, 20.07.2022

"Zboże z Ukrainy musi pilnie trafić tam gdzie jest potrzebne, nie zalegać w polskich magazynach! Bez szybkiego eksportu tego zboża Afryce Północnej grozi głód, Europie fala migracji, a polskim gospodarstwom upadłość. Co z korytarzami eksportowymi? Komisarzu Januszu Wojciechowski, do roboty!" - zaapelował szef ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. 

19:55, 20.07.2022

Ukraińscy obrońcy znaleźli kota na Wyspie Węży. "To cud, że udało mu się przeżyć, ale teraz jest w porządku i jest bezpieczny" - relacjonuje ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacji.

19:37, 20.07.2022

Na kierunku bachmuckim poprzez działania bojowe wróg próbuje stworzyć sprzyjające warunki do ustanowienia kontroli nad miastem Bachmut i terytorium Wuhłehirskiej Elektrowni Cieplnej - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Armia rosyjska prowadziła na tym kierunku ostrzały w okolicach m.in. miejscowości Berestowe, Jakowliwka, Sołedar, Bachmutske, Kodema, Majorsk, Nju-Jork. Siły rosyjskie przeprowadziły uderzenia lotnicze na miejscowość Pokrowske.

Wojsko rosyjskie prowadzi działania szturmowe w okolicy miejscowości Berestowe i elektrowni wuhłehirskiej; trwają walki.

19:34, 20.07.2022

"W przewidywalnej przyszłości nie będzie powrotu do business as usual z Rosją, jakby nic się nie zmieniło. Rosja, jako największe źródło zagrożeń dla Europy, musi być w pełni izolowana" - przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

19:17, 20.07.2022

- W imieniu tych, którzy wciąż żyją, i tych, którzy czekają na powrót członków rodziny z frontu, proszę o broń, o systemy obrony powietrznej, by rosyjskie rakiety nie zabijały dzieci w moim kraju - powiedziała w środę w Kongresie USA pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska. Było to pierwsze w historii przemówienie małżonki prezydenta obcego państwa w Kapitolu.

Zwróciła się o dostawy systemów obrony powietrznej, które chroniłyby przed rosyjskimi atakami rakietowymi na ukraińskie miasta, takimi jak niedawny atak na Winnicę w środkowej Ukrainie.

- Miliony matek w Ukrainie zastanawiają się: "czy moja córka będzie mogła pójść jesienią do szkoły?". Nie mam na to odpowiedzi. (...) Mielibyśmy odpowiedzi, gdybyśmy mieli systemy obrony powietrznej. I odpowiedź znajduje się tu, w Waszyngtonie - powiedziała. Jak przypomniała, USA same doświadczyły ataków terrorystycznych i bronią się przed nimi. - Pomóżcie nam zatrzymać ten terror skierowany przeciwko Ukraińcom - zaapelowała.

Jak dotąd USA zapowiedziały przekazanie dwóch systemów obrony powietrznej NASAMS amerykańsko-norweskiej produkcji, choć ich dostawa może zająć kilka tygodni. Jednocześnie Pentagon sugerował, że jest to część planu przestawienia Ukrainy z systemów posowieckich na NATO-wskie.

19:05, 20.07.2022

W Ukrainie trwają prace nad nową ustawą medialną. "Teraz w naszym kraju obowiązują przepisy regulujące media od lat 90. Krajobraz znacznie się zmienił od tego czasu: pojawił się potężny Internet, wiele sieci społecznościowych, serwisów streamingowych. Wszystko to wymaga układu, który pomoże zwiększyść wysiłki w walce z rosyjskimi fake newsami i dezinformacją. Nowa ustawa zakończy szerzenie się rosyjskiej propagandy w Ukrainie. Wszystkie kanały telewizyjne i inne zasoby medialne pochodzące z państwa-agresora zostaną zakazane" - przekazał ukraiński minister kultury i polityki informacyjnej Ołeksandr Tkaczenko.

18:56, 20.07.2022

Ministerstwo Obrony Litwy zamierza przekazać Ukrainie dodatkowe transportery opancerzone M113 i M577 oraz amunicję - przekazał litewski minister obrony Arvydas Anushauskas.

18:49, 20.07.2022

Wojska rosyjskie starają się stworzyć dogodne warunki do przejęcia kontroli nad Bachmutem. Trwają okoliczne walki w sąsiadujących miejscowościach - poinformował ukraiński Sztab Generalny Sił Zbrojnych.

18:48, 20.07.2022

Młody obrońca towarzyszący ukraińskim służbom.

18:38, 20.07.2022

- Wykorzystanie mechanizmów zawartych w ustawie sankcyjnej pozwoliło na zamrożenie aktywów w wysokości ok. 13 mld zł - poinformował w środę w Senacie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Tzw. ustawa sankcyjna umożliwiła objęcie sankcjami - takimi jak np. zamrożenie środków finansowych i zasobów gospodarczych - osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście MSWiA. Na liście zamieszczani są ci, którzy wspierają rosyjską agresję w Ukrainie lub naruszenia praw człowieka i represje w Rosji i Białorusi.

Listę sankcyjną MSWiA opublikowało pod koniec kwietnia. Obecnie jest na niej 49 pozycji: 15 osób i 34 firmy. W czerwcu z listy wykreślono jedną osobę i jedną spółkę po tym, gdy objęto je takimi samymi sankcjami w ramach całej UE. Zgodnie z ustawą, polskie ograniczenia nie mogą powielać tych unijnych.

18:27, 20.07.2022

W poniedziałek w Kijowie rozpoczął się egzamin NMT (Narodowy Test Wieloprzedmiotowy), który w tym roku zastąpił na Ukrainie tradycyjne matury. Test trwa dwie godziny i składa się z zagadnień dotyczących języka ukraińskiego, historii Ukrainy i matematyki. W razie alarmu przeciwlotniczego egzamin jest przerywany, a uczniowie kierowani do schronów. Po ustaniu zagrożenia test jest wznawiany. Wyniki NMT są podawane od razu po zakończeniu egzaminu.

Od pierwszej dekady lipca trwają egzaminy wstępne na uczelnie wyższe, które stosują ten wymóg. Wszystkie gmachy, w których są przeprowadzane egzaminy, mają mieć schrony, gdzie w czasie alarmów przenoszą się zdający i członkowie komisji egzaminacyjnych. Czasem pobyt w schronie trwa do kilku godzin.

W stołecznych uczelniach trwają przygotowania do rozpoczęcia nowego roku akademickiego, który dla starszych roczników zacznie się 15 sierpnia. Warunkiem otwarcia uczelni jest posiadanie schronów. W przeprowadzanych przed rozpoczęciem zajęć ankietach, w których studentów pytano o preferowany tryb nauki, większość z nich opowiedziała się za tradycyjną formą nauczania, a nie za zajęciami zdalnymi.

Obowiązek przygotowania schronów mają również szkoły, w których nauka ma się zacząć tradycyjnie, 1 września. W urządzanych obecnie szkolnych schronach mają być zapewnione miejsca do siedzenia, woda i toalety.

18:16, 20.07.2022

Obradujący w środę na nadzwyczajnym posiedzeniu Senat Rumunii wyraził zgodę na przystąpienie Finlandii oraz Szwecji do NATO. Kilka godzin wcześniej pozytywnie w tej sprawie wypowiedziała się również rumuńska Izba Deputowanych.

W dokumencie tym wskazano, że Finlandia i Szwecja są mocno zakorzenione w wartościach wspólnoty euroatlantyckiej i posiadają znaczną zdolność do wzmacniania bezpieczeństwa Sojuszu. Zaznaczono też, że akces obu krajów będzie cennym zyskiem strategicznym dla NATO.

18:07, 20.07.2022

Od 24 lutego w Kijowie ogłoszono 457 alarmów przeciwlotniczych, trwających łącznie 492 godziny i 53 minuty. Ostatni, 36-minutowy alarm ogłoszono we wtorek. Jednak życie w ukraińskiej stolicy toczy się w miarę normalnie. Sklepy są otwarte, mosty na Dnieprze - przejezdne. Uczniowie przystępują do matur i egzaminów na studia, ale podczas zagrożenia muszą schodzić do schronów.

W czasie alarmów mieszkańcy Kijowa chronią się w schronach lub schodzą do stacji metra, które są wówczas bezpłatnie otwierane. Zamykane są wówczas normalnie już funkcjonujące sklepy. W mieście otwarte są sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, a także muzea, biblioteki i urzędy, w tym przedstawicielstwa dyplomatyczne. Godziny i tryb pracy zostały dopasowane do sytuacji. Częściowo otwarte są centra handlowe, w których funkcjonuje ok. 40 proc. sklepów.

W Kijowie między godz. 23 a 5 rano obowiązuje godzina policyjna. Przejezdne są cztery mosty na Dnieprze, łączące prawo- i lewobrzeżną część miasta. Piąty most – Południowy – jest otwarty wyłącznie dla komunikacji miejskiej i transportu specjalnego.

17:46, 20.07.2022

- Rosja prowadzi w Ukrainie swoje "igrzyska śmierci", polując na pokojowo nastawionych ludzi w pokojowo nastawionych miastach - powiedziała w środę w Kongresie USA pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska. Żona prezydenta Wołodymyra Zełenskiego opowiedziała historie zabitych przez Rosję cywilów.

- Dla Rosji to są igrzyska śmierci, polowanie na pokojowo nastawionych ludzi w pokojowo nastawionych miastach Ukrainy. Oni nigdy nie transmitują tych wiadomości, dlatego ja wam to pokazuję - powiedziała Zełenska w wystąpieniu przed politykami z obu izb Kongresu.

Przedstawiła historię cywilów zabitych w rosyjskich atakach rakietowych na ukraińskie miasta, w tym 4-letniej Lizy, która zginęła niedawno podczas ostrzału Winnicy w środkowej części kraju.

17:27, 20.07.2022

W Brukseli rozpoczęły się prace na kolejnym pakietem sankcji wobec Rosji, który zostanie przyjęty na przełomie sierpnia i września; ma obejmować sektor energetyczny – przekazał dziennikarzom Stały Przedstawiciel Polski przy UE Andrzej Sadoś.

W środę ambasadorowie pastw członkowskich UE uzgodnili w Brukseli siódmy pakiet sankcji wobec Rosji za jej inwazję na Ukrainę.

- Udało się zlikwidować różnego rodzaju derogacje, w tym udało się dopisać produkty jubilerskie ze złota do zakazu importu złota z Rosji. Pakiet obejmuje ponad 50 osób i podmiotów, obejmuje cały szereg produktów high-tech czyli tych wyprodukowanych z użyciem zaawansowanych technologii, produktów farmaceutycznych, chemicznych, tak zwanego podwójnego zastosowania - zaznaczył Sadoś.

Dodał, że w pakiecie został uwzględniony cały szereg postulatów Polski. - Zlikwidowaliśmy różnego rodzaju derogacje dotyczące rosyjskich statków transportu morskiego przy realizacji projektów odnawialnych źródeł energii - poinformował ambasador.

Źródła: Twitter, Facebook, BBC Ukraina, Ukrainska Prawda, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1egwcr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d1egwcr
Więcej tematów