Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Klęska szturmu Rosji. Ukraina: ich straty są znaczne [RELACJA NA ŻYWO]

Sobota to 164. dzień wojny w Ukrainie. Siły ukraińskie odparły ataki wojsk rosyjskich w Donbasie na trzech kierunkach: Bachmutu, Awdijiwki i Słowiańska - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w wieczornym komunikacie w sobotę. Na kierunku Słowiańska wojska rosyjskie atakowały na zachód od miejscowości Bohorodyczne i w obliczu niepowodzenia wycofały się - podał sztab. Na tym odcinku frontu Rosjanie prowadzili ostrzały z artylerii lufowej i rakietowej. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Ukraińscy żołnierze odparli ataki Rosjan w trzech miastach w DonbasieUkraińscy żołnierze odparli ataki Rosjan w trzech miastach w DonbasieŹródło: PAP, fot: The Presidential Office of Ukrai
d27wkxy
d27wkxy
  • • Rosjanie dwukrotnie ostrzelali teren sąsiadujący z Zaporoską Elektrownią Atomową na południu Ukrainy. W wyniku ataku wroga doszło do uszkodzenia linii wysokiego napięcia w pobliżu obiektu - poinformował w piątek ukraiński koncern Enerhoatom. 

  •  • Rosja przestała ukrywać fakt formowania 3. Korpusu Armii przeznaczonego na wojnę w Ukrainie. W jego skład wchodzą mężczyźni w wieku od 18. do 50. roku życia, bez obowiązkowego doświadczenia wojskowego.

  • •  Rosja wysyła urzędników na okupowane tereny Ukrainy, przyspiesza kroki w stronę aneksji – podaje w najnowszym raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  • •  Rosja wzmacnia siły w dwóch obwodach na południu Ukrainy. Na kierunku zaporoskim utworzyli nową batalionową grupę taktyczną. Spora część żołnierzy przerzucana jest w rejon Melitpola.

  • • Papież Franciszek przyjął w piątek na audiencji metropolitę Antoniego,  szefa Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej  Patriarchatu Moskiewskiego, czyli osobistość numer 2 - podał Watykan. Tematem rozmowy było zapewne planowanie spotkania papieża z patriarchą  moskiewskim i całej Rusi Cyrylem w Kazachstanie we wrześniu. 

  • • Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powołał grupę, która ma opracować i wdrożyć mechanizm ściągania od Rosji odszkodowań za straty poniesione przez Ukrainę w związku z rosyjską agresją zbrojną - poinformowało w sobotę jego biuro.
Trwa łączenie
21:53, 06.08.2022

Ukraina należy do największych eksporterów zbóż na świecie. Jednym z celów porozumienia dotyczącego eksportu zboża z Ukrainy jest złagodzenie globalnego kryzysu żywnościowego i obniżenie cen towarów spożywczych, które wzrosły z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 


Według Międzynarodowej Organizacji Morskiej po 24 lutego w ukraińskich portach utknęło ok. 80 jednostek.

21:52, 06.08.2022

W ramach porozumienia w poniedziałek z Odessy wypłynął pierwszy statek, transportujący 26 tys. ton kukurydzy. Jednostka przepłynęła przez cieśniny tureckie, by udać się do libańskiego Trypolisu. 


Kolejne trzy statki wypłynęły z Czarnomorska w piątek. Jeden z nich, Navi Star pod banderą Panamy, jest już na wodach na północ od Stambułu; rozpoczęto jego inspekcję.

21:51, 06.08.2022

Wywóz zboża z portów Ukrainy został zablokowany z powodu rozpoczętej 24 lutego inwazji rosyjskiej na ten kraj. 22 lipca zawarto porozumienie o odblokowaniu eksportu zbóż z portów ukraińskich. 


Ukraina i Rosja w osobnych umowach podpisanych z Turcją i ONZ zobowiązały się do zapewnienia bezpiecznych korytarzy morskich z trzech portów.

21:50, 06.08.2022

Według serwisu MarineTrafiic, śledzącego ruch statków, Fulmar S zmierzał do Czarnomorska. Ten port wymienia także Reuters, powołując się na Kubrakowa. Ukraiński deputowany Ołeksij Honczarenko wymienił zaś inny port w obwodzie odeskim nad Morzem Czarnym - Piwdennyj.

21:50, 06.08.2022

Ukraina chciałaby, by w jej portach w obwodzie odeskim przeładunek sięgnął 3 mln ton produkcji rolnej w ciągu miesiąca - dodał Kubrakow. 


Zapewnił, że władze w Kijowie robią wszystko, co możliwe, by porty ukraińskie mogły przyjmować i obsługiwać jak najwięcej statków. Władze planują, że za dwa tygodnie porty będą w stanie przyjmować co najmniej trzy do pięciu jednostek w ciągu doby.

21:47, 06.08.2022

"Dzięki wysiłkom prezydenta Ukrainy, sił zbrojnych, ministerstwa infrastruktury i naszych partnerów, ONZ i Turcji, zadziałał 'korytarz zbożowy' z portów Ukrainy w obu kierunkach (wywozu i wwozu-PAP)" - oświadczył minister. Jednostką, która przybyła na Ukrainę jest masowiec Fulmar S pod banderą Barbadosu.

21:42, 06.08.2022

Do ukraińskiego portu wpłynął pierwszy od początku rosyjskiej inwazji statek w celu załadunku - poinformował w sobotę minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow. 


Jak podkreślił, oznacza to pełnowartościowe funkcjonowanie korytarza eksportu zboża z Ukrainy.

21:42, 06.08.2022

Koncern przekazał w sobotę, że trwa likwidacja skutków ostrzałów. Dodano, że Rosjanie zajęli wszystkie piwnice. Ukraiński personel nie ma dostępu do tych miejsc, więc w razie ostrzałów nie może ukryć się pod ziemią. 

21:35, 06.08.2022

Wojska rosyjskie w piątek dwukrotnie ostrzelały teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jak powiadomił ukraiński koncern Enerhoatom, doszło do uszkodzenia stacji azotowo-tlenowej, co grozi wyciekiem wodoru i uwolnieniem do atmosfery substancji promieniotwórczych. Jeden z bloków energetycznych jest odłączony od systemu.

21:35, 06.08.2022

Konieczne jest przywrócenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej "statusu obiektu cywilnego, którym była do czasu inwazji rosyjskiej" - podkreślił ukraiński koncern. 


Wezwał, by zagwarantować bezpieczeństwo siłowni i uniemożliwić katastrofę nuklearną. 

21:34, 06.08.2022

W komunikacie opublikowanym na Telegramie koncern prognozuje, że nastąpią dalsze ostrzały. Zaapelował następnie: 


"Mogą temu zapobiec skoordynowane działania organizacji zajmujących się bezpieczeństwem, w szczególności ONZ, Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i Światowego Stowarzyszenia Operatorów Elektrowni Atomowych (ang. WANO - World Association of Nuclear Operators)". 


Potrzebna jest też - jak dodano - "stała presja na Rosję ze strony wspólnoty międzynarodowej, by wycofała wojskowych z największego w Europie obiektu jądrowego".

21:33, 06.08.2022

"Akty terroryzmu jądrowego na Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, jej ostrzały artyleryjskie, mają na celu zniszczenie infrastruktury elektrowni, uszkodzenie wszystkich linii przesyłowych, przez które energia elektryczna jest przekazywana do systemu energetycznego Ukrainy, przerwanie dopływu prądu na południe kraju" - oświadczył Enerhoatom.

21:33, 06.08.2022

Ukraiński koncern Enerhoatom oświadczył w sobotę, że celem dokonanych w piątek przez wojska rosyjskie ostrzałów na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej jest odłączenie siłowni od systemu energetycznego kraju i pozbawienie południa Ukrainy elektryczności.

21:32, 06.08.2022

Koncern przekazał w sobotę, że trwa likwidacja skutków ostrzałów. Dodano, że Rosjanie zajęli wszystkie piwnice. Ukraiński personel nie ma dostępu do tych miejsc, więc w razie ostrzałów nie może ukryć się pod ziemią.

21:32, 06.08.2022

W piątek wojska rosyjskie dwukrotnie ostrzelały teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jak powiadomił ukraiński koncern Enerhoatom, doszło do uszkodzenia stacji azotowo-tlenowej, co grozi ryzykiem wycieku wodoru i uwolnienia do atmosfery substancji promieniotwórczych. Jeden z bloków energetycznych jest odłączony od systemu.

21:32, 06.08.2022

"Jestem nadzwyczaj zaniepokojony wczorajszym ostrzałem w największej europejskiej elektrowni nuklearnej, który unaocznia realne ryzyko katastrofy nuklearnej" - powiedział Grossi. Zaapelował do wszystkich stron konfliktu o "maksymalną powściągliwość".

21:32, 06.08.2022

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi powiedział w sobotę, że ostrzał terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie wywołuje ogromne zaniepokojenie i unaocznia ryzyko katastrofy jądrowej. Elektrownia jest zajęta przez wojska rosyjskie.

21:31, 06.08.2022

Jak zapewniono, Agencja monitoruje sytuację radiacyjną w kraju i nie odnotowała żadnych niepokojących wyników aparatury pomiarowej.

21:31, 06.08.2022

"Brak zagrożeń radiologicznych dla Polski w związku z ostrzałem terenu w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w dniu 5 sierpnia br." - podano na Twitterze Państwowej Agencji Atomistyki.

21:31, 06.08.2022

Nie ma zagrożeń radiologicznych dla Polski w związku z piątkowym ostrzałem terenu w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - poinformowała w sobotę Państwowa Agencja Atomistyki.

21:30, 06.08.2022

Armia ukraińska ocenia, że Rosjanie koncentrują się teraz w Donbasie na zajęciu Sołedaru i odległego od niego o 11 km Bachmutu, miasta liczącego przed wojną ok. 80 tys. mieszkańców.


Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w sobotę rano, że w rejonie Bachmutu trwają walki. Wieczorem poinformował o odpartych atakach rosyjskich na tych terenach.

21:30, 06.08.2022

Poinformował także, że Rosjanie próbują przebić się z sąsiedniego okupowanego obwodu ługańskiego.

21:30, 06.08.2022

"Okupanci rosyjscy stale ostrzeliwują Bachmut, Siewiersk, Sołedar. To główna linia, do której chcą się zbliżyć. Są dość blisko Bachmutu" - powiedział Kyryłenko, cytowany przez portal Suspilne.

21:30, 06.08.2022

Wojska rosyjskie znajdują się "dość blisko" Bachmutu, miasta w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy - poinformował w sobotę szef administracji tego regionu Pawło Kyryłenko w ukraińskiej telewizji państwowej.

20:59, 06.08.2022

"Wszelka siła ognia skierowana na ten obiekt bądź z niego oznaczałaby igranie z ogniem, z potencjalnie katastrofalnym skutkiem" - oświadczył szef MAEA.

20:56, 06.08.2022

"Jestem nadzwyczaj zaniepokojony wczorajszym ostrzałem w największej europejskiej elektrowni nuklearnej, który unaocznia realne ryzyko katastrofy nuklearnej" - powiedział Grossi. Zaapelował do wszystkich stron konfliktu o "maksymalną powściągliwość".

20:56, 06.08.2022

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi powiedział w sobotę, że ostrzał terenu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie wywołuje ogromne zaniepokojenie i unaocznia ryzyko katastrofy jądrowej. Elektrownia jest zajęta przez wojska rosyjskie.

Źródło: PAP, Reuters, Ukraińska Prawda, Radio Svoboda, TASS, CNN, Ria Novosti, Kanał 24, Suspilne

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d27wkxy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d27wkxy
Więcej tematów