Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Tajemnicze eksplozje w bazie Saki. To ciężki cios dla Rosjan

Poniedziałek to 173. dzień rosyjskiej inwazji. Wciąż nie wiadomo, co wydarzyło się 9 sierpnia w bazie lotniczej Saki na Krymie. Nie znamy przyczyny serii eksplozji, która wstrząsnęła lotniskiem. Jednak, jak informują źródła na Krymie, lotnisko, z którego przeprowadzano lotnicze ataki na Ukrainę, jest najprawdopodobniej znacznie uszkodzone. Świadczyć ma o tym fakt zwiększonej liczby lotów rosyjskich maszyn z bazy Belbek pod Sewastopolem.

Share
Wojna w Ukrainie. Tajemnicze eksplozje w bazie Saki. To ciężki cios dla Rosjan Wojna w Ukrainie. Tajemnicze eksplozje w bazie Saki. To ciężki cios dla Rosjan Źródło: PAP, fot: Press Office of Head of Crimea HANDOUT
d45fsab
Trwa łączenie
22:48, 15.08.2022

Eksport Ukrainy spadł o 24 proc. w ciągu sześciu miesięcy - podał serwis The Kyiv Independent.

22:32, 15.08.2022


22:11, 15.08.2022

Rosyjski niezależny portal dotarł do żołnierzy, którzy odpowiadają za zabójstwa i grabieże w podkijowskiej Andrijiwce. Jeden z nich wprost przyznał się do zbrodni, oskarżył też dowódców, że grabili cywilne mienie i kazali im robić to samo. 

22:09, 15.08.2022

Rosyjski niezależny portal dotarł do żołnierzy, którzy odpowiadają za zabójstwa i grabieże w podkijowskiej Andrijiwce. Jeden z nich wprost przyznał się do zbrodni, oskarżył też dowódców, że grabili cywilne mienie i kazali im robić to samo. 

21:48, 15.08.2022

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej poinformowało o rzekomym naruszeniu jej przestrzeni powietrznej na Morzu Barentsa przez brytyjski samolot rozpoznawczy. Rosyjski MON dodał, że poderwano rosyjskie myśliwce, które "wypchnęły" brytyjski samolot ze swojej przestrzeni powietrznej. Brytyjskie MON nie skomentowało jeszcze tych informacji.

21:27, 15.08.2022

- Nie chcę wszystkich uspokajać i mówić, że wszystko będzie dobrze. Żyjemy w trudnych realiach i musimy kalkulować różne scenariusze. Gaz jest obowiązkiem rządu, zapewniali nas, że gaz będzie dla ludności i że nie będzie drożej. To jest oczekiwanie. Ale nie wykluczamy, że mogą mieć miejsce akty terroryzmu, ataki na stacje benzynowe. Bierzemy również pod uwagę ten scenariusz. Kupiliśmy generatory, paliwo do tych generatorów. Przede wszystkim trafią do szpitali, przedszkoli i szkół. Zrobimy wszystko, co możliwe i niemożliwe, co zależy od nas, aby domy były ciepłe. Ale proszę wszystkich o przygotowanie ciepłych domowych ubrań, ciepłych koców, bo nie wykluczamy, że temperatura w domach będzie o kilka stopni niższa od normy. Norma to 21 stopni, ale może być 19 lub 18. Mogą również wystąpić przerwy w dostawie prądu. Mamy nadzieję i zrobimy wszystko, aby tak się nie stało - stwierdził w rozmowie z serwisem babel.ue mer Kijowa Witalij Kliczko.

21:19, 15.08.2022

"Białoruski Gajun”, kanał na Telegramie, który specjalizuje się w śledzeniu rosyjskich ruchów wojskowych na terytorium Białorusi, informuje o zgromadzeniu na terenie lotniska Ziabrówka w obwodzie homelskim na Białorusi  dużej liczby systemów rakietowych i amunicji. Według autorów może to świadczyć trwających na tym obszarze przygotowaniach "do zmasowanego ataku rakietowego na terytorium Ukrainy w nadchodzących tygodniach” - informuje serwis Ukraińska Prawda.

21:11, 15.08.2022

Szef Pentagonu Lloyd Austin poinformował w poniedziałek, że jest zakażony koronawirusem, ale ma jedynie łagodne objawy Covid-19. To już jego drugie zakażenie koronawirusem w tym roku. 

21:05, 15.08.2022


21:03, 15.08.2022

15 sierpnia ukraińskie wojsko zestrzeliło w pobliżu Zaporoża dwa rosyjskie bezzałogowce Orlan-10. Służba prasowa Dowództwa Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowała, że zniszczono również pocisk powietrze-ziemia Raduga Ch-59. 

20:39, 15.08.2022

Organizacja Narodów Zjednoczonych posiada możliwości logistyczne i środki bezpieczeństwa potrzebne, aby wesprzeć przyjazd inspektorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) na teren Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, jeśli tylko Rosja i Ukraina wyrażą na to zgodę - powiedział w poniedziałek rzecznik ONZ Stephane Dujarric.

Słowa Dujarrica padły w odpowiedzi na oskarżenia ze strony władz Rosji, że ONZ zablokowała wizytę przedstawicieli MAEA w największej elektrowni atomowej w Europie, którą w marcu opanowały wojska rosyjskie.

20:16, 15.08.2022

Przed sądem separatystycznej DRL stanąć ma pięciu cudzoziemców, oskarżonych o to, że walczyli po stronie armii ukraińskiej. Według mediów chodzi o Matiasa Gustavssona (Szwecja), Vekoslava Prebega (Chorwacja), Johna Hardinga, Andrew Hilla i Dylana Hilla (Wielka Brytania).  Pierwszym trzem grozi kara śmierci - informuje serwis Ukraińska Prawda.

19:59, 15.08.2022

W uzdrowisku Darków-Zdrój na Zaolziu rozpoczęli leczenie dwaj ukraińscy żołnierze, którzy zostali ranni na wojnie z Rosją - poinformowała w poniedziałek placówka medyczna. To pierwsi tacy pacjenci w Czechach, w najbliższych dniach ma przyjechać kolejnych pięciu. 

19:51, 15.08.2022

Rosyjski oligarcha Jewgienij Prigożyn, nazywany "kucharzem Putina", który jest odpowiedzialny za rekrutacje bojowników do Grupy Wagnera jednak żyje. Tak przynajmniej wynika z opublikowanych w sieci zdjęć. Wcześniej przypuszczano, że mógł on zginąć podczas ataku Ukraińców na siedzibę wagnerowców w okupowanej Popasnej.


19:26, 15.08.2022

Według informacji przekazywanych przez żródła na okupowanym przez Rosjan Krymie, po eksplozjach na lotnisku w Nowofedoriwce znacznie wzrosła częstotliwość lotów rosyjskich myśliwców z okupowanego lotniska w Belbek, niedaleko Sewastopola. Jak informuje serwis 24tv.ua,  Siły Powietrzne Ukrainy zakładają, że w wyniku eksplozji, do których doszło 9 sierpnia zniszczony został magazyn broni lotniczej i kilkanaście rosyjskich samolotów. Nadal nie wiadomo, co było przyczyną eksplozji.

19:22, 15.08.2022

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz, będący gościem spotkania premierów państw nordyckich w Oslo, wyraził w poniedziałek swój sprzeciw wobec propozycji zakazu wjazdu do UE dla rosyjskich turystów. Wiele osób ucieka z Rosji, nie zgadzając się z reżimem Władimira Putina - zauważył.  - To nie jest wojna narodu rosyjskiego, to jest wojna Putina (...). Wszystkie podejmowane przez nas decyzje nie powinny komplikować wyjazdu z kraju lub ucieczki od dyktatury w Rosji - oznajmił Scholz na wspólnej konferencji prasowej z premierami państw nordyckich.

18:51, 15.08.2022

Premier Mateusz Morawiecki podziękował prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu za życzenia z okazji Święta Wojska Polskiego. 


18:31, 15.08.2022

Wszystkie mosty w obwodzie chersońskim są nieprzejezdnego dla ciężkiego sprzętu Rosjan - poinformowało w poniedziałek Dowództwo Operacyjne Południe.

18:23, 15.08.2022

Kobieta poniosła śmierć, a jej syn został ciężko ranny w poniedziałek, gdy ich samochód wjechał na minę we wsi Herojske w okupowanym przez Rosjan obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowała szefowa władz hromady (gminy) czułakiwskiej Ołeksandra Musijenka. Kobieta była nauczycielką w miejscowym liceum. Jej syn doznał poważnych poparzeń.

18:03, 15.08.2022

Ukraiński ekspert wojskowy Oleg Żdanow w rozmowie z agencją UNIAN stwierdził, że 24 sierpnia, w Dniu Niepodelgłości Ukrainy, można spodziewać się zmasowanego ataku rakietowego ze strony Rosjan. Wcześniej Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy alarmowała o możliwych prowokacjach ze strony Rosji tego dnia.

17:50, 15.08.2022

Siły Powietrzne Ukrainy otrzymały podarowane przez Łotwę cztery śmigłowce: Mi-17 i Mi-2, które w niedalekiej przyszłości wejdą w skład floty lotniczej Sił Zbrojnych Ukrainy - infrmuje Ukraińska Prawda.

17:43, 15.08.2022

- Po atakach ukraińskiej armii na rosyjskie stanowiska dowodzenia i wysunięte oddziały armii rosyjskiej ich sztab dowodzenia przeniósł się na lewy brzeg Dniepru - poinformowała Natalya Humenyuk, rzeczniczka Dowództwa Operacyjnego Południa. Przypomnijmy, że ukraińska armia zniszczyła ważne mosty w obwodzie chersońskim, kontroluje też część dróg. 

17:37, 15.08.2022

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy upublicznił przechwyconą rozmowę telefoniczną rosyjskiego żołnierza, przebywającego w obwodzie charkowskim. Mówi o ogromnych stratach, braku wypłat żołdu, ostrzale artyleryjskim własnych oddziałów i dokumentach, według których on i inni żołnierze... są teraz w Moskwie. 17:13, 15.08.2022

- Sytuacja na Morzu Czarnym jest dość spokojna i stabilna, bo jest zapewnione funkcjonowanie "korytarzy zbożowych" pod międzynarodowymi gwarancjami i monitoringiem stambulskiego centrum koordynacyjnego. Te gwarancje na razie działają i statki płyną bez jakichkolwiek przeszkód - oznajmiła rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk na briefingu w Kijowie. Humeniuk podkreśliła przy tym, że zagrożenie nie zniknęło, gdyż na Morzu Czarnym przebywają okręty floty rosyjskiej – trzy jednostki wyposażone łącznie w 24 rakiety manewrujące Kalibr.

17:09, 15.08.2022

Rosyjskie służby informują o udaremnieniu ataku terrorystycznego na naftociąg w obwodzie wołgogradzkim. Jak podaje TASS, powołując się na komunikat FSB,  zamach miał być przygotowany przez ukraińskie służby.

16:53, 15.08.2022

Rosja publikuje zdjęcie Andrzeja Dudy z nieprawdziwą informacją, że prezydent Polski "oddał hołd" żołnierzom Ukraińskiej Powstańczej Armii, która jest współodpowiedzialna za organizowanie i przeprowadzenie ludobójstwa polskiej ludności cywilnej. Białoruska propaganda wyemituje z kolei film szkalujący Armię Krajową. 

16:48, 15.08.2022

Liczba rannych w wyniku ostrzału Charkowa wzrosła do 9. Jedna osoba nie żyje - informuje agencja Ukrinform.


Źródła: BBC Ukraina, pravda.com.ua, Kanal24, Unian, Ukrinform, Interfax-Ukraina, PAP, Telegram, Twitter, Facebook

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d45fsab
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d45fsab
d45fsab
Więcej tematów