RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Rosjanie szykują szturm. "Zapłacimy wysoką cenę"

Rosjanie szykują szturm. "Zapłacimy wysoką cenę"
Rosjanie szykują szturm. "Zapłacimy wysoką cenę"
Źródło zdjęć: © East News | AA/ABACA
Violetta BaranMateusz Czmiel

14.06.2022 00:08, aktual.: 14.06.2022 22:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Trwa 111. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. - Rosjanie mogą w najbliższych dniach ruszyć do masowego ataku na Słowiańsk w obwodzie donieckim - powiedział w rozmowie z Kanał24 doradca szefa MSW Wiktor Andrusiw. Podkreślił, że zagrożenie atakiem wzrosło ze względu na brak amunicji dla "naszych obrońców", która nie została uzupełniona. Szturm miałby zostać przeprowadzony z dwóch kierunków jednocześnie - miast Barwenkowo i Łyman. - Zapłacimy wysoką cenę za zatrzymanie tej hordy, która jest teraz skoncentrowana pod Izium – powiedział doradca.

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Agresja Rosji na Ukrainę postawiła przed Europą i NATO nowe wyzwania, do których Sojusz musi być gotowy - podkreślali we wtorek premierzy: Holandii - Mark Rutte i Danii - Mette Frederiksen. Oboje wspomnieli o konieczności zwiększenia nakładów państw NATO na obronność.

Stoltenberg na konferencji prasowej po spotkaniu grupy państw unijnych NATO przypomniał, że pod koniec czerwca odbędzie się historyczny szczyt Sojuszu w Madrycie. Powiedział, że będzie to "szczyt, który zmieni NATO, i w którym wezmą udział wszyscy przywódcy (państw) NATO, dzięki temu NATO będzie silniejsze w tych niebezpiecznych czasach".

Szczyt w Madrycie będzie historyczny, zmieni NATO, będzie ono jeszcze silniejsze w tych niebezpiecznych czasach - powiedział we wtorek w Hadze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Mówił też o potrzebie nieustannego wsparcia Ukrainy.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson potępił we wtorek ogłoszony przez władze Rosji zakaz wjazdu dla czołowych brytyjskich dziennikarzy oraz wojskowych, wskazując, że uciszenie przeciwników jest typowym działaniem prezydenta tego kraju Władimira Putina. "Odruchem Putina zawsze jest to, by uciszyć przeciwników i zdławić tych, którzy rzetelnie relacjonują jego katastrofalną kampanię na Ukrainie. W pełni popieram brytyjskie media oraz moich kolegów z rządu i parlamentu i będę nadal wspierać ich niestrudzoną pracę" - napisał brytyjski premier na Twitterze. 

Pilne

Premier Morawiecki po spotkaniu grupy unijnych państw NATO: nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby bronić Ukrainy; wzywam do dalszych dostaw broni do tego kraju.

Aktor i były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger skrytykował Europejczyków, którzy nadal kupują rosyjską energię. Jego zdaniem sponsorują w ten sposób wojnę z Ukrainą. -  1300 rakiet wystrzelonych przez Rosję w pierwszych dwóch miesiącach wojny na Ukrainie kosztowało 7,7 mld euro. W tym samym okresie Europa zapłaciła Rosji za energię 44 mld euro. Oczywiście Rosjanie są zmartwieni, że tracą żołnierzy i tyle sprzętu, czołgów, samolotów i nie tylko.  Ale mówią: „Hej, przynajmniej nie musimy płacić za tę wojnę. Europejczycy przysyłają nam pieniądze. Płacą za wojnę” - stwierdził Schwarzenegger na 6. Austriackim Szczycie Światowym, konferencji klimatycznej, która odbywa się co roku w Wiedniu od 2017 roku.  

Jak przypomniał Zełenski w wieczornym wystąpieniu Rosjanie uderzyli we wtorek w obwód lwowski i tarnopolski. Zaznaczył, że nie wszystkie rakiety zostały zestrzelone. To, jak podkreślił oznacza, że są ofiary i zniszczenia.

- Dlatego ukraiński rząd nieustannie powtarza swoim partnerom, że potrzebujemy nowoczesnej broni antyrakietowej. Ukraina ma obecnie największe zapotrzebowanie na taką broń w Europie - przekonywał.

Zełeński w najnowszym wystąpieniu po raz kolejny zaapelował do Zachodu o broń rakietową. - Nasze państwo nie ma jeszcze dość tej broni. Dziś Rosja ponownie wystrzeliła pociski na Ukrainę, z których część została zestrzelona przez siły obrony powietrznej - stwierdził. Podkreślił, że oznacza to uratowanie życia wielu ludzi i zachowanie infrastruktury.

"14 czerwca Rosjanie zabili 3 mieszkańców obwodu donieckiego: 2 w Nowoukraińce i 1 w Dobropolu. Kolejne 4 osoby zostały ranne" - napisał szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko w komunikatorze Telegram.  Od początku rosyjskiej inwazji jak wyliczył Kyryłenko - w obwodzie donieckim zginęło już ponad 500 cywilów.

Dostarczenie Ukrainie kilku wyrzutni rakietowych HIMARS w ostatniej transzy pomocy obronnej to dopiero początek. Stany Zjednoczone będą nadal dostarczać wszystko, czego potrzeba, aby pokonać rosyjską agresję - oświadczył wiceminister obrony USA Colin Cole, cytowany przez agencję Ukrinform. 

Według brytyjskiego wywiadu Rosja stara się odbudować utracony na Ukrainie potencjał militarny. Chociaż sankcje nabierają rozpędu, agresorzy wciąż mają duże możliwości finansowe. -  W związku z tym Rosja może finansować wojnę z Ukrainą jeszcze przez 2-3 lata z posiadanych rezerw. Nawet jeśli duże zyski z ropy przestaną napływać teraz - stwierdził na antenie Kanału 24  Ihor Tyszkewycz, analityk i ekspert Ukraińskiego Instytutu Przyszłości.

- Swoją wojną Putin nie tylko stara się wymazać kulturę Ukraińców, dziesiątkuje naród i popełnia niezliczone zbrodnie wojenne, ale też uniemożliwia eksport tysięcy ton zboża, które są zamknięte w silosach. Pracujemy więc nad planem, by wywieźć je do innych krajów drogą kolejową - powiedział prezydent USA Joe Biden. Poinformował, że  w związku z różnicą w szerokości torów na Ukrainie i w innych europejskich krajach, nie można tego zrobić bezpośrednio. By rozwiązać ten problem zapowiedział budowę tymczasowych silosów przy granicach Ukrainy, w tym w Polsce, tak by można było przenieść zboże z ukraińskich wagonów do tych silosów, a potem do wagonów europejskich.

Aleksander Łukaszenka wysłał w pobliże granicy dodatkowych żołnierzy. Kijów z niepokojem oczekuje początku manewrów wojsk Białorusi. - Tzw. ćwiczenia zwiększają zagrożenie inwazją i liczbę ostrzałów - powiedział rzecznik Straży Granicznej Ukrainy Andrij Demczenko. 

Wojna Rosji przeciwko Ukrainie przypomina o wszystkich okrucieństwach okupacji Łotwy - oświadczył we wtorek łotewski prezydent Egils Levits. 14 czerwca to dzień pamięci ofiar masowej sowieckiej deportacji z Łotwy na Syberię. Wśród wywiezionych byli łotewscy Polacy. 

- Obrona terytoriów Europy Wschodniej jest kluczowa, możecie być dumni, że wypełniacie zobowiązania Francji wobec jej sojuszników – powiedział do francuskich żołnierzy prezydent Francji Emmanuel Macron, który we wtorek wieczorem przybył do Rumunii. Spotkał się tam z 500 francuskimi żołnierzami, którzy zostali rozmieszczeni w Rumunii po inwazji Rosji na Ukrainę.


Według przepisów, amerykańskie banki nadal mogą obsługiwać transakcje z udziałem objętych sankcjami rosyjskich banków, o ile ich przedmiotem jest wydobycie, transport lub przetwarzanie nośników energii. Nie dotyczy to jednak ich importu do USA ze względu na ogłoszone w marcu embargo.

Rosyjskie banki zostały objęte zachodnimi sankcjami w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Wtorkowa decyzja jest już drugim przedłużeniem licencji, która służyć ma zapewnieniu dalszych dostaw rosyjskiej ropy naftowej i pochodnych produktów głównie do Europy. Dotychczas obowiązująca licencja miała wygasnąć 24 czerwca. Nowa data jest zbieżna z wejściem w życie częściowego embarga UE na import rosyjskiej ropy drogą morską.

Amerykański resort skarbu (finansów) przedłużył we wtorek obowiązywanie licencji wyłączającej transakcje związane z energią spod sankcji na rosyjskie banki. Wyjątek będzie obowiązywać do 5 grudnia i pozwoli na dalszy zakup rosyjskich surowców przez Europę.

Źródło artykułu:WP Wiadomości