Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Obrońcy Mariupola są już w Nowoazowsku. Nowe informacje [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 82. dzień rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Dowódca pułku Azow Denys Prokopenko w enigmatycznym oświadczeniu przekazał, że jego żołnierze broniący zakładów Azowstal "wykonali zadanie" i w tym momencie chce "ratować życie" swoich podwładnych. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar niedługo później poinformowała, że z huty ewakuowano 53 ciężko rannych wojskowych. Wszyscy trafili do placówki medycznej w okupowanym przez Rosjan Nowoazowsku. Kolejne 211 osób przewieziono do Ołeniwki w obwodzie donieckim. Według pojawiających się doniesień żołnierze mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Share
Wojna w Ukrainie. Obrońcy Mariupola są już w Nowoazowsku. Nowe informacje [RELACJA NA ŻYWO] Wojna w Ukrainie. Obrońcy Mariupola są już w Nowoazowsku. Nowe informacje [RELACJA NA ŻYWO] Źródło: East News
dafk1hj
  • - Dyplomaci Szwecji i Finlandii nie mają po co przyjeżdżać do Turcji - oświadczył w poniedziałek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, komentując kwestię wniosku o akcesję tych krajów do NATO. Jak dodał, w jego opinii Szwecja jest "wylęgarnią" organizacji terrorystycznych, a w tamtejszym parlamencie zasiadają terroryści. Decyzja o ewentualnym przyjęciu Szwecji i Finlandii do struktur Sojuszu musi być zaakceptowana przez wszystkie państwa członkowskie.

  • • Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar przekazała, że z zakładów Azowstal zostało ewakuowanych 53 ciężko rannych ukraińskich żołnierzy. Wszyscy trafili do placówki medycznej w okupowanym przez Rosjan Nowoazowsku. Kolejne 211 osób przewieziono do Ołeniwki w obwodzie donieckim. Według pojawiających się doniesień żołnierze mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców.

  • • Batalion ukraińskich ochotników walczący w obwodzie charkowskim zmusił wojska nieprzyjaciela do wycofania i przedostał się na granicę państwową z Federacją Rosyjską.  

  • • Agencje wywiadowcze w USA weryfikują metody oceny siły wojskowej  innych państw, ponieważ dwukrotnie w ciągu jednego roku pomyliły się w prognozach przebiegu konfliktów: w Afganistanie i w Ukrainie, gdzie przewidywały szybki upadek Kijowa - podała stacja CNN, powołując się na anonimowe źródła. 

  • • Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 27,4 tys. żołnierzy, z czego około 200 w ciągu ostatniej doby - poinformował w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Co więcej, armia Putina straciła w czasie minionych 24 godzin: jeden śmigłowiec, 2 czołgi, 24 pojazdy opancerzone, 4 systemy artylerii, system przeciwlotniczy oraz 5 dronów.
Trwa łączenie
00:35, 17.05.2022

W mediach społecznościowych udostępniane są pierwsze nagrania ukazujące ostrzał Lwowa, którego obecnie dokonują Rosjanie. 

00:30, 17.05.2022

Ukraińska posłanka Lesia Vasylenko również podaje, że Lwów jest w tej chwili bardzo silnie ostrzeliwany. 


"Przyjaciele mówią, że nigdy nie było tak głośno. To jest zachodnia Ukraina. Bardzo blisko Polski" - pisze Vasylenko na Twitterze.

00:26, 17.05.2022

Burmistrz Lwowa Andrij Sadowy poinformował, że w nocy z poniedziałku na wtorek w mieście słychać było eksplozje.

00:10, 17.05.2022

Pojawiają się doniesienia o uruchomieniu alarmu przeciwlotniczego na terenie niemal całej Ukrainy. 

23:55, 16.05.2022

W opublikowanym nagraniu Zełenski podkreślił, że akcję ratowania z Azowstalu obrońców Mariupola rozpoczęło wojsko ukraińskie. - Aby sprowadzić chłopców do domu; praca trwa, a ta praca wymaga delikatności. I czasu - stwierdził prezydent Ukrainy.

23:46, 16.05.2022

Ewakuację obrońców Azowstalu skomentował już prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 


- Trudny dzień. Ale ten dzień, jak wszystkie inne, ma na celu ratowanie naszego kraju i naszego narodu. Chcę podkreślić, że Ukraina potrzebuje żywych ukraińskich bohaterów - powiedział przywódca.

23:36, 16.05.2022

Irina Zemlana  to aktywistka, która 9 maja w Warszawie oblała ambasadora Rosji sokiem z  buraka. Kobieta po tej akcji dostaje liczne groźby, a jej dane  wylądowały w rosyjskiej bazie "zbrodniarzy wojennych". Kobieta ze  względu na swoje bezpieczeństwo opuszcza Warszawę.

23:26, 16.05.2022

Szczegóły dotyczące ewakuacji ukraińskich żołnierzy z Azowstalu potwierdza dziennikarz Illia Ponomarenko z "The Kyiv Independent". 


"Będzie wymiana jeńców! Pozostała część Azowstalu nie została jeszcze uratowana" - poinformował ukraiński reporter.

23:20, 16.05.2022

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar przekazała, że z zakładów Azowstal zostało ewakuowanych 53 ciężko rannych ukraińskich żołnierzy. Wszyscy trafili do placówki medycznej w okupowanym przez Rosjan Nowoazowsku. Kolejne 211 osób przewieziono do Ołeniwki w obwodzie donieckim - podał Kanał 24.

22:54, 16.05.2022

Unia Europejska nadal nie osiągnęła porozumienia w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji - poinformował w poniedziałek wieczorem wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell. Pakiet zakładał m.in. całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy.

22:44, 16.05.2022

Wieka Brytania zdecydowanie popiera wniosek Szwecji i Finlandii w sprawie akcesji do NATO, która wzmocni bezpieczeństwo Europy i powinna nastąpić jak najszybciej - oznajmiła w wydanym w poniedziałek komunikacie szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss.

22:36, 16.05.2022

Autokary z żołnierzami ukraińskich sił zbrojnych opuszczają Azowstal.

22:27, 16.05.2022

Według wstępnych doniesień ukraińscy żołnierze ewakuowani z Azowstalu zmierzają do okupowanego przez Rosję miasta Nowoazowsk w obwodzie donieckim. 

22:20, 16.05.2022

Pojawiają się kolejne informacje ws. ewakuacji rannych ukraińskich żołnierzy broniących zakładów Azowstal. Agencja Reuters podała, że przed zakłady metalurgiczne zostało podstawionych około 10 autokarów. W pojazdach miało znajdować się "bardzo dużo osób". 

22:12, 16.05.2022

Członkowie kilku organizacji reprezentujących Romów zorganizowali w poniedziałek protest pod ambasadą Rosji w Bukareszcie. Manifestacja służyła okazaniu solidarności z romską mniejszością na Ukrainie ogarniętej rosyjską inwazją.


Organizatorzy i uczestnicy protestu domagali się od władz Rosji zaprzestania medialnej nagonki na Romów, według której przedstawiciele społeczności romskiej specjalizują się rzekomo w kradzieży rosyjskiego sprzętu wojskowego.

22:04, 16.05.2022

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział sprzeciw Turcji wobec planu poszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię. Wieczorem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odbył rozmowę w tej kwestii z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu. "Turcja jest jest cenionym sojusznikiem, więc należy omówić wszelkie kwestie dot. bezpieczeństwa. Musimy stać razem w tym historycznym momencie" - przekazał krótko szef Sojuszu.

21:55, 16.05.2022

20 cywilów, w tym jedno dziecko, zginęło w poniedziałek na skutek rosyjskich ostrzałów w obwodach donieckimi i ługańskim – poinformował w poniedziałek sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie Ukrainy. Jak podkreślono, siły ukraińskie odparły w poniedziałek 11 ataków wroga w Donbasie, a w 3 miejscach walki wciąż trwają. Wzdłuż całej linii obrony w regionie wróg atakuje przy pomocy lotnictwa, wyrzutni rakietowych, artylerii lufowej dużego kalibru i moździerzy, a także bombarduje cywilne obiekty infrastruktury i dzielnice mieszkalne.

21:46, 16.05.2022

Zdjęcia satelitarne wskazują na kolejne, już czwarte miejsce masowego pochówku w okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu nad Morzem Azowskim – poinformował w poniedziałek projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

Dziennikarze projektu Schemy przeanalizowali zdjęcia firmy Maxar i stwierdzili, że miejsce masowego pochówku pojawiło się jeszcze na początku marca koło centralnego cmentarza Mariupola. Składa się ono z dwóch rowów, z których jeden ma ponad 30 m długości.

Wcześniej Schemy informowały o miejscach masowego pochówku mieszkańców Mariupola w pobliskich miejscowościach Manhusz, Wynohradne i Stary Krym. "Mariupol jest dziś jak jedna wielka mogiła. Zginęło już 20 tysięcy ludzi. Kolejne 10 tysięcy może umrzeć z powodu chorób, braku wody, jedzenia i leków" – oceniła rada miejska Mariupola w poniedziałkowym komunikacie.

21:32, 16.05.2022

Rosyjskie wojska bez przerwy ostrzeliwują Siewierodonieck na wschodzie Ukrainy; uszkodzono m.in. domy mieszkalne i ponownie zaatakowano szpital, zginęło co najmniej 10 osób - poinformował szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.

"Największe zniszczenia odnotowano w miasteczku medycznym. Pociski trafiły w prawie każdy budynek na terenie szpitala w Siewierodoniecku. (...) Rosjanie ostrzeliwali też w chaotyczny sposób bloki mieszkalne w różnych dzielnicach. (...) Obecnie bardzo trudno sprawdzić sytuację na miejscu ze względu na ciągłe ataki wroga" - relacjonował szef regionalnych władz.

21:25, 16.05.2022

Rosyjskie siły nie odnotowują znaczących sukcesów podczas walk w Donbasie, w tym podczas bitwy o Siewierodonieck; wojska Ukrainy zniszczyły duży skład amunicji wroga w Iziumie w południowo-wschodniej części obwodu charkowskiego - poinformował w poniedziałek w wieczornym komunikacie ukraiński sztab generalny.

Najeźdźcy doznali strat w pobliżu miejscowości Boriwske pod Siewierodonieckiem, a także nieopodal Hirskego na wschodzie Ukrainy. Rosjanie nie odnotowali też sukcesów na kierunku łymańskim oraz pod Nowomychajliwką i Marjinką w obwodzie donieckim. Pod Słowiańskiem wróg przegrupowuje się i próbuje wznowić ofensywę - przekazano w komunikacie sztabu, odnosząc się do sytuacji na najważniejszych odcinkach frontu w Donbasie.

"Na północ od Charkowa przeciwnik stara się powstrzymać natarcie ukraińskich sił i zapobiec dotarciu przez nie do granicy z Rosją. (...) Na tym kierunku operacyjnym wojska nieprzyjaciela wzmacniają swoje zgrupowanie oddziałami sił specjalnych i obrony powietrznej. (...) Wróg próbował podjąć walkę w okolicach miejscowości Ternowa przy ukraińsko-rosyjskiej granicy, ale bez efektów. (...) Ponadto Rosjanie przygotowują się do szturmu w okolicach Iziumu" - poinformował sztab o sytuacji w obwodzie charkowskim.

21:20, 16.05.2022

"Dziś Szwecja zdecydowała się ubiegać o członkostwo w NATO. Jest to istoryczna decyzja ciesząca się szerokim poparciem w parlamencie. Członkostwo w NATO wzmocniłoby bezpieczeństwo Szwecji. Członkostwo Szwecji zwiększyłoby bezpieczeństwo całego NATO" - przekazała szefowa szwedzkiego rządu Magdalena Andersson w mediach społecznościowych.

21:16, 16.05.2022

Aktywa firmy, która wytwarzała produkcję obronną dla Rosji, zablokowano w obwodzie dniepropietrowskim – poinformowało w poniedziałek biuro prokuratury generalnej Ukrainy. Według śledczych przedsiębiorstwo, którego właścicielem była rosyjska korporacja obronna, wytwarzało produkcję ze specjalnego stopu, stosowanego w sferze obronnej. Duże partie tej produkcji były wykorzystywane w lotnictwie, sferze rakietowej i innych gałęziach militarnych. Podczas rewizji w siedzibie firmy skonfiskowano oficjalną oraz nieoficjalną dokumentację finansową, sprzęt komputerowy oraz gotową produkcję.

21:14, 16.05.2022

- Każda informacja może zaszkodzić zachodzącym procesom... Ponieważ wydarzenia są w toku, nie możemy powiedzieć, co się teraz dzieje - oświadczyła krótko wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar w rozmowie z ukraińską telewizją.

21:07, 16.05.2022

Jak relacjonuje jeden ze świadków w rozmowie z agencją Reutera, kilkanaście autobusów wiozących ukraińskich żołnierzy opuściło zakłady Azowstal.

20:50, 16.05.2022

Francja będzie bronić Finlandii i Szwecji przed jakimkolwiek zagrożeniem lub atakiem – napisał Pałac Elizejski w komunikacie w poniedziałek, dodając, że te dwa kraje podjęły suwerenne decyzje o chęci wstąpienia do NATO, które są wynikiem procesów demokratycznych, opartych na całościowej analizie zmian w ich środowisku bezpieczeństwa.

"Każde państwo, które w jakikolwiek sposób będzie próbowało przetestować europejską solidarność groźbą lub agresją przeciwko ich suwerenności, musi mieć pewność, że Francja stanie u boku Finlandii i Szwecji. Francja potwierdza swoje zaangażowanie zgodnie z postanowieniami artykułu 42.7 Traktatu o Unii Europejskiej i jest gotowa wzmocnić współpracę w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa z tymi dwoma partnerami poprzez konsultacje strategiczne na wysokim szczeblu i interakcje wojskowe" - przekazano w komunikacie Pałacu Elizejskiego.


Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dafk1hj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

dafk1hj
dafk1hj
Więcej tematów