RELACJA ZAKOŃCZONA

Wojna w Ukrainie. Obrońcy Mariupola są już w Nowoazowsku. Nowe informacje [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 82. dzień rosyjskiej inwazji w Ukrainie. Dowódca pułku Azow Denys Prokopenko w enigmatycznym oświadczeniu przekazał, że jego żołnierze broniący zakładów Azowstal "wykonali zadanie" i w tym momencie chce "ratować życie" swoich podwładnych. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar niedługo później poinformowała, że z huty ewakuowano 53 ciężko rannych wojskowych. Wszyscy trafili do placówki medycznej w okupowanym przez Rosjan Nowoazowsku. Kolejne 211 osób przewieziono do Ołeniwki w obwodzie donieckim. Według pojawiających się doniesień żołnierze mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. Obrońcy Mariupola są już w Nowoazowsku. Nowe informacje [RELACJA NA ŻYWO]
Wojna w Ukrainie. Obrońcy Mariupola są już w Nowoazowsku. Nowe informacje [RELACJA NA ŻYWO]
Źródło zdjęć: © East News
Radosław OpasMarek Mikołajczyk

Najważniejsze informacje
Relacja zakończona

Dziękujemy za śledzenie niedzielnej relacji Wirtualnej Polski. Aktualna relacja dostępna jest tutaj.

W mediach społecznościowych udostępniane są pierwsze nagrania ukazujące ostrzał Lwowa, którego obecnie dokonują Rosjanie. 

Ukraińska posłanka Lesia Vasylenko również podaje, że Lwów jest w tej chwili bardzo silnie ostrzeliwany. 


"Przyjaciele mówią, że nigdy nie było tak głośno. To jest zachodnia Ukraina. Bardzo blisko Polski" - pisze Vasylenko na Twitterze.

Burmistrz Lwowa Andrij Sadowy poinformował, że w nocy z poniedziałku na wtorek w mieście słychać było eksplozje.

Pojawiają się doniesienia o uruchomieniu alarmu przeciwlotniczego na terenie niemal całej Ukrainy. 

W opublikowanym nagraniu Zełenski podkreślił, że akcję ratowania z Azowstalu obrońców Mariupola rozpoczęło wojsko ukraińskie. - Aby sprowadzić chłopców do domu; praca trwa, a ta praca wymaga delikatności. I czasu - stwierdził prezydent Ukrainy.

Ewakuację obrońców Azowstalu skomentował już prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 


- Trudny dzień. Ale ten dzień, jak wszystkie inne, ma na celu ratowanie naszego kraju i naszego narodu. Chcę podkreślić, że Ukraina potrzebuje żywych ukraińskich bohaterów - powiedział przywódca.

Irina Zemlana  to aktywistka, która 9 maja w Warszawie oblała ambasadora Rosji sokiem z  buraka. Kobieta po tej akcji dostaje liczne groźby, a jej dane  wylądowały w rosyjskiej bazie "zbrodniarzy wojennych". Kobieta ze  względu na swoje bezpieczeństwo opuszcza Warszawę.

Szczegóły dotyczące ewakuacji ukraińskich żołnierzy z Azowstalu potwierdza dziennikarz Illia Ponomarenko z "The Kyiv Independent". 


"Będzie wymiana jeńców! Pozostała część Azowstalu nie została jeszcze uratowana" - poinformował ukraiński reporter.

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar przekazała, że z zakładów Azowstal zostało ewakuowanych 53 ciężko rannych ukraińskich żołnierzy. Wszyscy trafili do placówki medycznej w okupowanym przez Rosjan Nowoazowsku. Kolejne 211 osób przewieziono do Ołeniwki w obwodzie donieckim - podał Kanał 24.

Rzecznik  rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skomentowała w mediach zwycięstwo  Ukrainy w konkursie Eurowizji. - Wygrana Kalush Orchestry jest śmieszna.  (…) Było to nieprzyzwoite - powiedziała na antenie Russia 1.

Unia Europejska nadal nie osiągnęła porozumienia w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji - poinformował w poniedziałek wieczorem wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell. Pakiet zakładał m.in. całkowity zakaz importu rosyjskiej ropy.

Wieka Brytania zdecydowanie popiera wniosek Szwecji i Finlandii w sprawie akcesji do NATO, która wzmocni bezpieczeństwo Europy i powinna nastąpić jak najszybciej - oznajmiła w wydanym w poniedziałek komunikacie szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss.

Autokary z żołnierzami ukraińskich sił zbrojnych opuszczają Azowstal.

Według wstępnych doniesień ukraińscy żołnierze ewakuowani z Azowstalu zmierzają do okupowanego przez Rosję miasta Nowoazowsk w obwodzie donieckim. 

Pojawiają się kolejne informacje ws. ewakuacji rannych ukraińskich żołnierzy broniących zakładów Azowstal. Agencja Reuters podała, że przed zakłady metalurgiczne zostało podstawionych około 10 autokarów. W pojazdach miało znajdować się "bardzo dużo osób". 

Członkowie kilku organizacji reprezentujących Romów zorganizowali w poniedziałek protest pod ambasadą Rosji w Bukareszcie. Manifestacja służyła okazaniu solidarności z romską mniejszością na Ukrainie ogarniętej rosyjską inwazją.


Organizatorzy i uczestnicy protestu domagali się od władz Rosji zaprzestania medialnej nagonki na Romów, według której przedstawiciele społeczności romskiej specjalizują się rzekomo w kradzieży rosyjskiego sprzętu wojskowego.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział sprzeciw Turcji wobec planu poszerzenia NATO o Szwecję i Finlandię. Wieczorem sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg odbył rozmowę w tej kwestii z szefem tureckiej dyplomacji Mevlutem Cavusoglu. "Turcja jest jest cenionym sojusznikiem, więc należy omówić wszelkie kwestie dot. bezpieczeństwa. Musimy stać razem w tym historycznym momencie" - przekazał krótko szef Sojuszu.

20 cywilów, w tym jedno dziecko, zginęło w poniedziałek na skutek rosyjskich ostrzałów w obwodach donieckimi i ługańskim – poinformował w poniedziałek sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie Ukrainy. Jak podkreślono, siły ukraińskie odparły w poniedziałek 11 ataków wroga w Donbasie, a w 3 miejscach walki wciąż trwają. Wzdłuż całej linii obrony w regionie wróg atakuje przy pomocy lotnictwa, wyrzutni rakietowych, artylerii lufowej dużego kalibru i moździerzy, a także bombarduje cywilne obiekty infrastruktury i dzielnice mieszkalne.

Zdjęcia satelitarne wskazują na kolejne, już czwarte miejsce masowego pochówku w okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu nad Morzem Azowskim – poinformował w poniedziałek projekt śledczy Schemy ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

Dziennikarze projektu Schemy przeanalizowali zdjęcia firmy Maxar i stwierdzili, że miejsce masowego pochówku pojawiło się jeszcze na początku marca koło centralnego cmentarza Mariupola. Składa się ono z dwóch rowów, z których jeden ma ponad 30 m długości.

Wcześniej Schemy informowały o miejscach masowego pochówku mieszkańców Mariupola w pobliskich miejscowościach Manhusz, Wynohradne i Stary Krym. "Mariupol jest dziś jak jedna wielka mogiła. Zginęło już 20 tysięcy ludzi. Kolejne 10 tysięcy może umrzeć z powodu chorób, braku wody, jedzenia i leków" – oceniła rada miejska Mariupola w poniedziałkowym komunikacie.