Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Ciężkie walki o Siewierodonieck. "Wszystkie mosty są zniszczone" [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 110. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w poniedziałek, że bitwa o Siewierodonieck zbiera "przerażające" żniwo. - Koszt ludzki tej bitwy jest dla nas bardzo wysoki. To po prostu przerażające – powiedział Zełenski w swoim codziennym przemówieniu do narodu ukraińskiego. Wszystkie mosty prowadzące do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim są zniszczone. Niemożliwa jest ewakuacja i dowiezienie ładunków humanitarnych. Mieszkańcy, którzy pozostali w mieście żyją w skrajnie trudnych warunkach. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Wojna w Ukrainie. Ciężkie walki o Siewierodonieck. "Wszystkie mosty są zniszczone" Wojna w Ukrainie. Ciężkie walki o Siewierodonieck. "Wszystkie mosty są zniszczone" Źródło: East News, fot: ARIS MESSINIS
d3exkkp
d3exkkp
  • • "Drodzy 'bracia' - szczęśliwego dnia wstydu i upokorzenia" - takie życzenia Rosjanom z okazji Dnia Rosji złożył wywiad obrony Ukrainy. "Przez wiele lat waszą ideą narodową będzie 'wstyd' i 'ubożenie', a także 'śmierć', 'zniszczenie' i 'trupy'" - dodano. 

  • • Naczelny  dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny oświadczył, że walki toczą się obecnie na 1105 km ukraińsko-rosyjskiego frontu. Zaapelował po  raz kolejny do władz USA o pomoc w jak najszybszym przekazaniu Ukrainie większej liczby systemów artyleryjskich kalibru 155 mm. - Każdy metr  ukraińskiej ziemi jest tam zlany krwią, ale nie tylko naszą, ale też  okupanta - wskazał Załużny.  

  • • Musimy zrównoważyć siły wroga pod względem ciężkiego uzbrojenia, aby zakończyć wojnę z Rosją i wyrzucić najeźdźców z Ukrainy - przekazał  doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. - Potrzeba nam: 1000 haubic kalibru 155 mm, 500 czołgów, 300 wyrzutni rakietowych, 2000 transporterów opancerzonych i 1000 dronów - zaznaczył polityk. 

  • • W ciągu doby przeciwnik stracił w działaniach bojowych 150 żołnierzy, dwa czołgi i 18 wozów opancerzonych - podał sztab generalny armii Ukrainy. Z kolei od początku wojny w Ukrainie zginęło około 32300 wojskowych.
Trwa łączenie
23:46, 13.06.2022

Rosyjska propaganda z coraz większą mocą atakuje Polskę. Najpierw Sergiej Naryszkin, szef Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji, a później szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow zaczęli powtarzać brednie o tym, że władze w Kijowie wyraziły zgodę na aneksję Ukrainy przez Polskę i opanowywaniu przez nasz kraj ukraińskiego terytorium. - Rosjanie uderzają w Polskę, bo jesteśmy frontowym krajem, hubem logistycznym dla  dostaw broni z Zachodu. Wykorzystują też pożytecznych idiotów, którzy  powielają narrację Kremla - mówi WP były oficer Agencji Wywiadu Marcin  Faliński. 

23:11, 13.06.2022

- Potrzebujemy zapewnienia od kanclerza Scholza, że Niemcy wspierają Ukrainę. On i  jego rząd muszą się zdecydować - powiedział w poniedziałek w wywiadzie  dla "heute-journal" telewizji ZDF w Kijowie prezydent Ukrainy Wołodymyr  Zełenski.

- Nie należy próbować balansować między Ukrainą a relacjami z Rosją - podkreślił Zełenski.

22:46, 13.06.2022

Ukraińscy dziennikarze trafili pod ostrzał Rosjan w centrum Łysychańska. 

22:33, 13.06.2022

W obwodzie chersońskim miało zostać zorganizowane referendum, by włączyć  ten obszar do Rosji. Teraz mówi się także o próbie powołania czegoś na  kształt donieckiej lub ługańskiej "republiki ludowej". Rosja próbuje  umacniać się na kluczowym dla siebie terenie, na południu Ukrainy. 

- W dłuższej perspektywie rejon chersoński i część zaporoskiego dla  Rosji są dużo ważniejsze strategicznie niż nawet opanowanie całego Donbasu - ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską gen. Stanisław Koziej. 

22:28, 13.06.2022

Litwa kupi od Francji 18 samobieżnych haubicoarmat Caesar. "Podpisałem z moim francuskim odpowiednikiem, ministrem sił zbrojnych Sebastienem Lecornu, list intencyjny w sprawie nabycia systemów" - poinformował w  poniedziałek na Twitterze litewski minister obrony Arvydas Anuszauskas.

"Wzmocnią one znacząco potencjał obronny litewskiej armii. To największy projekt  akwizycji Litwy we Francji" - napisał szef resortu.

22:22, 13.06.2022

Rosjanie nadal używają nielegalnej broni i strzelają do ukraińskich cywilów -  przekazała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Agenci przechwycili kolejną  rozmowę rosyjskiego żołnierza z matką, w której opowiada, jak użyli  "fosforu" i "ostrzelali wszystkie samochody, w tym cywilów".

22:12, 13.06.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił w poniedziałek, że walki trwające w  Donbasie "wejdą do historii wojskowości jako jedna z najokrutniejszych bitew w Europie"

W jego ocenie wywiad i żołnierze ukraińscy "ogrywają taktycznie" wojska rosyjskie.

"W walkach w Donbasie, a wejdą one na pewno do historii wojskowości jako  jedna z najokrutniejszych bitew w Europie i o Europę, armia ukraińska i nasz wywiad mimo wszystko ogrywają taktycznie wojskowych rosyjskich" -  powiedział Zełenski w nagraniu wideo

PAP
21:59, 13.06.2022

Dodał, że dzieje się tak "mimo znacznej przewagi Rosjan pod względem uzbrojenia, szczególnie systemów artyleryjskich".

Prezydent przyznał, że cena tej walki jest dla Ukraińców bardzo wysoka, "po prostu straszna". - Codziennie zwracamy naszym partnerom uwagę, że tylko wystarczająca ilość nowoczesnej artylerii dla Ukrainy zapewni naszą przewagę i położy wreszcie kres pastwieniu się Rosji nad ukraińskim Donbasem - powiedział.

- Mamy do czynienia ze złem absolutnym i po prostu nie mamy innego wyjścia niż iść dalej i wyzwalać całe nasze terytorium - powiedział Zełenski. Dodał, że front rozciągnął się już na ponad 2500 km. Mimo to "inicjatywa strategiczna jest jednak po naszej stronie" - oświadczył prezydent.

21:55, 13.06.2022

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił w poniedziałek, że walki trwające w Donbasie "wejdą do historii wojskowości jako jedna z najokrutniejszych bitew w Europie". W jego ocenie wywiad i żołnierze ukraińscy "ogrywają taktycznie" wojska rosyjskie.

- W walkach w Donbasie, a wejdą one na pewno do historii wojskowości jako jedna z najokrutniejszych bitew w Europie i o Europę, armia ukraińska i nasz wywiad mimo wszystko ogrywają taktycznie wojskowych rosyjskich - powiedział Zełenski w nagraniu wideo opublikowanym w poniedziałek na Facebooku. 

21:40, 13.06.2022

- Przerażające - tak starty w ludziach podczas walk w Siewierodoniecku określił prezydent Wołodymyr Zełenski. 


21:35, 13.06.2022

Atak na targowisko w Doniecku. Zginęły trzy osoby, w tym dziecko. 

21:32, 13.06.2022

5 rosyjskich okrętów wojennych z pociskami manewrującymi pozostaje na Morzu Czarnym - podała administracja obwodu odeskiego.

21:08, 13.06.2022

"13 czerwca Rosjanie zabili trzech cywilów w Donbasie: jedną osobę w Awdijiwce, jedną w Nowoseliwce Pierwszej i jedną w Kurachiwce. Pięć kolejnych osób zostało rannych" - napisał Kyryłenko. 

Dodał, że na terenie obwodu donieckiego zmarły dwie osoby z sąsiedniego obwodu ługańskiego. W tych dwóch regionach toczą się teraz najcięższe walki między siłami ukraińskimi i wojskami rosyjskimi.

Podobnie jak w poprzednich komunikatach Kyryłenko wskazał, że nie można oszacować liczby ofiar w miastach okupowanych przez Rosjan - Mariupolu i Wołnowasze. 

21:04, 13.06.2022

"Trzech mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło w ostrzałach dokonanych w poniedziałek przez wojska rosyjskie. Pięć osób zostało rannych" - poinformował szef władz obwodu Pawło Kyryłenko w komunikacie opublikowanym w serwisie Telegram.

20:51, 13.06.2022

Artylerzyści oddziałów szturmowych zniszczyli baterię MLRS BM-27 "Huragan" i jednostkę MTZ rosyjskich wojsk - podaje kanał TPYXA. 

20:47, 13.06.2022

- Ogólnie rzecz biorąc, znaleźliśmy się w gospodarce wojennej - powiedział minister.

Ieva Berzina z Łotewskiej Akademii Obrony Narodowej zwróciła uwagę, że w warunkach wojny oprócz militarnej obrony niezwykle istotne są morale i patriotyzm w społeczeństwie. Zaznaczyła, że wśród rosyjskojęzycznych mieszkańców Łotwy jest wiele osób, które również są przeciwne rosyjskiej wojnie w Ukrainie.

W niedzielę w Rydze odbyła się akcja antywojenna z udziałem Rosjan. Protestujący domagali się zakończenia wojny na Ukrainie, całkowitego europejskiego embarga na ropę i gaz z Rosji oraz apelowali o dostawy nowoczesnego uzbrojenia dla Ukrainy. W akcji w pobliżu rosyjskiej ambasady wzięło udział ok. 60 osób - podaje stacja LSM. Rosjanie stanowią ok. 25 proc. mieszkańców Łotwy.

20:41, 13.06.2022

Rosyjskojęzyczni mieszkańcy Łotwy mają mieszane odczucia w związku z rosyjską agresją przeciwko Ukrainie, dlatego państwo musi wysłać następujący sygnał: zero tolerancji dla "putinistów" - oświadczył w poniedziałek minister obrony Łotwy Artis Pabriks.

Minister powiedział, że na Łotwie nie ma miejsca dla fanów prezydenta Rosji Władimira Putina i osoby te "już zaczynają sobie to uświadamiać" - pisze agencja LETA.

Pabriks opowiedział się za jak najszybszym rozwojem łotewskiego potencjału militarnego. Łotwa musi rozwinąć swój przemysł zbrojeniowy, by móc produkować potrzebny sprzęt również w sytuacji kryzysowej - dodał.

20:33, 13.06.2022

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova oczekuje, że Ukraina zostanie kandydatem do UE "tak szybko, jak to możliwe". W poniedziałkowym wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "El Pais" oceniła jednak, że z powodu ogromnych zniszczeń spowodowanych przez rosyjską inwazję procedura integracji tego kraju z UE może trwać lata.

- Serce mi mówi: dajmy szansę Ukrainie na jak najszybsze uzyskanie statusu kandydata. To bardzo silne, symboliczne przesłanie i zachęta dla narodu ukraińskiego. Rozsądek podpowiada, że musimy zrozumieć sytuację w tym kraju (…) w różnych kwestiach związanych z instytucjami - powiedziała Jourova.

Wiceprzewodnicząca KE stwierdziła, że do piątku władze unijne przeanalizują kwestionariusz, który w "rekordowym tempie wypełniła Ukraina", a także wnioski Gruzji i Mołdawii.

W ocenie Jourovej na Ukrainę należy patrzeć jak na kraj ogarnięty wojną, bardzo zniszczony przez rosyjską inwazję.

- Dlatego musimy równolegle pracować nad ewentualną kandydaturą i jak najszybszym uzdrowieniem kraju - dodała Jourova wskazując, że nie jest zwolenniczką zaproponowanej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona procedury nadania Ukrainie statusu tymczasowego w ramach kandydowania do UE.

- Ten proces jest niejasny i mógłby trwać dziesiątki lat. To nie jest mój pogląd. Ja chcę, aby trwało to tylko przez lata - sprecyzowała wiceszefowa KE.

20:23, 13.06.2022

Premier Włoch Mario Draghi, prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz jeszcze w tym tygodniu, jak wynika z doniesień włoskiego dziennika "La Stampa", złożą wizytę w Kijowie. - Ci trzej politycy, nie należą do championów wsparcia dla Ukrainy, chociaż oficjalnie uznają za rzeczywistą, brutalną, niezgodną z prawem międzynarodowym agresję Putina na Ukrainę. Za ich słowami poszła naturalnie broń, ale kiedy popatrzymy na zestawienia, kto najwięcej, czego dostarcza i to jest wyrażone w jednostkach finansowych, to na pierwszym miejscu z ogromną przewagą są Stany Zjednoczone, na drugim Wielka Brytania, a na trzecim jest Polska, która dostarczyła więcej niż Komisja Europejska - stwierdził w programie "Newsroom" w WP Andrzej Byrt, były ambasador RP we Francji i w Niemczech, pytany o oczekiwania wobec tej wizyty.

20:08, 13.06.2022

Polsko-węgierska współpraca oraz kwestie związane z wojną w Ukrainie i wsparciem tego kraju w drodze do UE były wśród tematów poniedziałkowych rozmów na Węgrzech wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego i szefa sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Marka Kuchcińskiego.

Poseł Kuchciński zaznaczył w rozmowie z PAP, że podczas spotkania omawiano propozycję mocnego wsparcia Ukrainy w drodze do Unii Europejskiej. Jak przypomniał, kilka dni temu wraz z Nemethem podpisał apel szefów komisji spraw zagranicznych parlamentów państw bałtyckich, Czech, Polski i Węgier o przyspieszenie prac związanych z wejście Ukrainy do UE.

- Teraz uznaliśmy, że czas na konkrety. Będziemy chcieli przedstawić konkretne propozycje dotyczące strategii działania, żeby na szczycie UE (23-24 czerwca), ten głos był już wyartykułowany bardzo mocno. Węgrzy tu są jednoznacznie po naszej wspólnej stronie - zaznaczył.

20:03, 13.06.2022

Nauczyciel muzyki, Ołeksandr, teraz walczy za Ukrainę, ale czasami znajduje czas, by przypomnieć sobie, jak to było kiedyś.

19:54, 13.06.2022

Niemcy są podzieleni w kwestii przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej. Popiera lub raczej popiera ją 45 proc. mieszkańców, sprzeciwia się jej 42 proc. - wynika z badania przeprowadzonego dla tygodnika "Der Spiegel" przez instytut Civey.

Niemcy zamieszkujący wschód kraju są bardziej krytyczni wobec przystąpienia Ukrainy do UE niż Niemcy z zachodu. Według sondażu akcesję popiera 49 proc. Niemców z zachodu kraju i 29 proc. mieszkańców wschodu państwa. I odwrotnie, 60 proc. ankietowanych ze wschodu sprzeciwia się wstąpieniu Ukrainy do UE, na zachodzie kraju taki pogląd wyraziło 37 proc. badanych.

19:47, 13.06.2022

"Ukraina udowodniła, że ​​jest zdolna do rzeczy niemożliwych i wygrała ważne bitwy o Kijów, Czernihów, Sumy, Charków - mimo wszystkich okoliczności. Wyobraź sobie, do czego zdolna jest Ukraina z wystarczającą ilością broni. Wzywam partnerów do wyznaczenia jasnego celu dla zwycięstwa Ukrainy i przyspieszenia dostaw ciężkiej broni" - przekazał szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.

19:38, 13.06.2022

W obwodzie chersońskim miało zostać zorganizowane referendum, by włączyć ten obszar do Rosji. Teraz mówi się także o próbie powołania czegoś na kształt donieckiej lub ługańskiej "republiki ludowej". Rosja próbuje umacniać się na kluczowym dla siebie terenie, na południu Ukrainy. - W dłuższej perspektywie rejon chersoński i część zaporoskiego dla Rosji są dużo ważniejsze strategicznie niż nawet opanowanie całego Donbasu - ocenia w rozmowie z Wirtualną Polską gen. Stanisław Koziej.

19:25, 13.06.2022

- Wszystkie mosty prowadzące do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim Ukrainy, o który wciąż toczą się walki z wojskami rosyjskimi, są zniszczone - poinformował w poniedziałek szef administracji obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj. Dodał, że mimo tego łączność z miastem nie została przerwana.

W nagraniu wideo opublikowanym na Facebooku szef obwodu zapewnił, że Rosjanie nie kontrolują jeszcze całego Siewierodoniecka, a "część miasta jest pod kontrolą ukraińską".

Dodał, że prowadzące do miasta mosty przez rzekę Doniec zostały zniszczone. - Niemożliwa jest ewakuacja i dowiezienie ładunków humanitarnych. Mieszkańcy, którzy pozostali w mieście żyją w skrajnie trudnych warunkach - poinformował. W niedzielę szef władz obwodowych przekazał, że Rosjanie zniszczyli dwa z trzech prowadzących do miasta mostów.

19:19, 13.06.2022

Rosjanie nadal używają nielegalnej broni i strzelają do ukraińskich cywilów - przekazała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Agenci przechwycili kolejną rozmowę rosyjskiego żołnierza z matką, w której opowiada, jak użyli "fosforu" i "ostrzelali wszystkie samochody, w tym cywilów".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3exkkp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3exkkp
Więcej tematów