Wojna w Ukrainie. Do rozmów dołączył Izrael
Kanclerz Olaf Scholz spotkał się w sobotę wieczorem z premierem Izraela Naftalim Bennettem. 90-minutowa rozmowa dotyczyła przede wszystkim wyników sobotnich rozmów premiera z prezydentem Rosji Putinem w Moskwie - poinformował w nocy z soboty na niedzielę rzecznik prasowy niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.
Kanclerz i premier "uzgodnili, że pozostaną w ścisłym kontakcie w tej sprawie - wspólnym celem pozostaje jak najszybsze zakończenie wojny na Ukrainie. Będą nad tym pracować z całych sił" - czytamy w komunikacie.
Pierwsze spotkanie zachodniego przywódcy z Putinem
W sobotę premier Izraela Naftali Bennett rozmawiał w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Jak zauważa dziennik "Jerusalem Post", było to pierwsze spotkanie zachodniego przywódcy z prezydentem Rosji od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę.
Spotkanie rozpoczęło się w sobotę po południu i trwało ponad dwie i pół godziny. Po spotkaniu premier Izraela zatelefonował do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Bennett opuścił Izrael w sobotę rano, pomimo szabatu. Jak poinformował rzecznik premiera, naruszenie żydowskiego prawa o zakazie podróży w czasie szabatu jest usprawiedliwione, jeśli celem podróży jest ochrona życia ludzkiego.
Inwazja Ukrainy. Izrael w roli mediatora?
Bennettowi towarzyszył urodzony w Charkowie, na wschodzie Ukrainy, minister budownictwa Zeew Elkin, który od ponad 10 lat pełni także rolę tłumacza izraelskich premierów. Ponadto do Rosji poleciał doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ejal Hulata i doradczyni w sprawach międzynarodowych Szimrit Meir.
W środę Bennett rozmawiał przez telefon z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a kilka godzin później z Putinem. Izrael od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę proponuje swoje pośrednictwo w kontaktach między Moskwą a Kijowem - przypomina agencja Reuters.
Zełenski poprosił podczas rozmowy telefonicznej szefa izraelskiego rządu o zorganizowanie w Izraelu negocjacji między Rosją a Ukrainą, podaje niemiecka agencja prasowa DPA.
Czego brakuje ukraińskiej armii? Ekspert wskazuje
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski