Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. Białoruś dołączy do wojny? Ustalenia Pentagonu

Pentagon przekazał, że amerykańskie służby nie widzą oznak wskazujących na szybkie zaangażowanie wojsk Białorusi na Ukrainie. Rosja zgodziła się wyposażyć wkrótce Białoruś w nowoczesne uzbrojenie - podała z kolei agencja Reutera.

Wojna w Ukrainie. Co zrobi Łukaszenka? Wojna w Ukrainie. Co zrobi Łukaszenka? Źródło: East News
d4ji72d
d4ji72d

- Nie widzimy żadnego nadchodzącego zaangażowania (w wojnę) sił białoruskich. Nie znaczy to, że nie może się to zdarzyć, albo że to się nie zdarzy. Może też do tego dojść w sposób, którego nie widzimy - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby, odnosząc się do ukraińskich doniesień o rychłym wkroczeniu białoruskich żołnierzy.

Dodał też, że nie może potwierdzić informacji ukraińskich władz o tym, że rosyjskie siły powietrzne przeprowadziły atak na białoruską wioskę, by wciągnąć Białoruś w konflikt.

d4ji72d

Wojna w Ukrainie. Pentagon o słowach Łukaszenki

Rzecznik odnotował jednak słowa Alaksandra Łukaszenki cytowane przez białoruskie media państwowe o tym, że białoruskie siły powinny chronić tyły rosyjskich wojsk lub chronić linie zaopatrzenia.

- To pierwszy raz, kiedy powiedział coś o możliwym zaangażowaniu sił białoruskich, ale nie ma na razie wskazań, że do tego doszło, albo że to jest na horyzoncie - ocenił.

Zobacz też: Ekspert o nieporozumieniu ws. MiG-ów dla Ukrainy. ‘’Amerykanie powinni powiedzieć tak od razu’’

Kirby odniósł się też do piątkowego ostrzału rakietowego na lotniska w Łucku i Iwano-Frankiwsku. Zaznaczył, że USA nie mają pewności, jaki cel przyświecał Rosjanom i czy zwiastuje to rozszerzenie konfliktu.

d4ji72d

Dodał jednak, że z militarnego punktu widzenia niszczenie pasów startowych, by uniemożliwić loty ukraińskich sił powietrznych ma sens.

Wojna w Ukrainie. Rozmowa Putina z Łukaszenką

Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka, uzgodnili w piątek, że Moskwa dostarczy w najbliższej przyszłości swojemu mniejszemu sąsiadowi najnowocześniejszy sprzęt wojskowy - podała agencja Reutera, powołując się na państwową białoruską agencję informacyjną Biełta.

W zamian, Białoruś będzie dostarczać Rosji nowoczesne technologie rolnicze - poinformował Reuters.

Putin i Łukaszenka uzgodnili również wzajemne wsparcie w obliczu zachodnich sankcji, w tym dotyczące cen energii - dodaje agencja, zaznaczając, że nie przekazano na ten temat dalszych szczegółów.

Wiele informacji traktujących o rzekomych atakach i agresji ze strony ukraińskiej, które podają rosyjskie media, prawdopodobnie nie jest prawdziwych. Takie doniesienia mogą być elementem wojny informacyjnej ze strony Federacji Rosyjskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4ji72d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4ji72d
Więcej tematów