Trwa ładowanie...

Wojna w Ukrainie. System HIMARS w rękach Ukraińców? "Moglibyśmy ostrzelać Krym" [RELACJA NA ŻYWO]

Trwa 95. dzień rosyjskiej inwazji. Jeśli Ukraina otrzyma amerykańskie wyrzutnie HIMARS, może to radykalnie zmienić sytuację na froncie - ocenił ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Serhij Hrabski. Jego zdaniem możliwe wówczas będzie atakowanie m.in. celów na Krymie. Kreml może mieć poważny problemy. Wielu rosyjskim żołnierzom kończą się trzymiesięczne kontrakty, które zawarli z armią. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Share
Wojna w Ukrainie. System HIMARS w rękach Ukraińców? "Moglibyśmy ostrzelać Krym" [RELACJA NA ŻYWO] Wojna w Ukrainie. System HIMARS w rękach Ukraińców? "Moglibyśmy ostrzelać Krym" [RELACJA NA ŻYWO] Źródło: Licencjodawca
d35an5x
  •  • Jeśli Ukraina otrzyma amerykańskie wyrzutnie HIMARS, może to radykalnie zmienić sytuację na froncie - ocenił ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Serhij Hrabski. Jego zdaniem możliwe wówczas będzie atakowanie m.in. celów na Krymie.  

  • • Rosyjska armia ma kolejny problem. Wielu żołnierzom kończą się kontrakty, które zawarli z armią na początku wojny z Ukrainą. Jak wynika z przejętej przez ukraińskie służby rozmowy telefonicznej, nie mają zamiaru ich przedłużać. Chętnych na ich miejsce brak.

  • • Rosjanie już wiedzą, że są oszukiwani przez Kreml. Tak wynika z rozmów przechwyconych przez ukraiński wywiad wojskowy. Wiedzą, że na wojnie ginie wielu młodych Rosjan i martwią się, kto będzie pracował na ich emerytury.

  • Wołodymyr Zełenski przekazał najnowsze informacje z frontu. Prezydent Ukrainy opowiedział m.in. o ataku na Mikołajów, gdzie rakiety uderzyły blisko przedszkola. - Takich wrogów wybrała sobie Federacja Rosyjska - wskazał. 

Trwa łączenie
00:32, 30.05.2022

Zdaniem kanclerza Niemiec Olafa Scholza, rosyjski prezydent Władimir Putin nie wygra wojny z Ukrainą, poinformował Ukrinform, relacjonując wypowiedź kanclerza skierowaną do uczestników odbywającego się w niedzielę m.in. w Berlinie telewizyjnego maratonu "Save Ukraine". 

00:27, 30.05.2022

Siły rosyjskie w Mariupolu.

00:18, 30.05.2022

W niedzielny wieczór 29 maja na Instagramie zakończyła się internetowa aukcja charytatywna. Zespół Kalush Orchestra sprzedał jednemu z fanów trofeum, które przyznano za zwycięstwo w Eurowizji 2022. Muzycy otrzymali aż 900 tysięcy dolarów! 

00:12, 30.05.2022

Traktat NATO-Rosja podpisany przed 25 laty już nie ogranicza możliwości wzmacniania obecności Sojuszu na wschodzie ponieważ Rosja naruszyła porozumienie najeżdżając Ukrainę - oświadczył w niedzielę w rozmowie z agencją BNS zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana. 

23:54, 29.05.2022

"Funkcjonariusze Specjalnego Batalionu Policji GUNP w obwodzie ługańskim ewakuowali z miasta Siewierodonieck pięciu cywilów, którzy zostali ranni podczas ostrzału artyleryjskiego miasta przez siły okupacyjne.Wszystkim rannym zapewniono pierwszą pomoc i przewieziono do szpitali w obwodzie donieckim" - czytamy w oświadczeniu policji.  

23:53, 29.05.2022

W niedzielę policja ewakuowała z Siewierodoniecka pięciu rannych cywilów i przewiozła ich do szpitali w obwodzie donieckim, poinformował Ukrinform na podstawie oświadczenia służby prasowej policji opublikowanego na Facebooku. 

23:32, 29.05.2022

Ze zdjęć satelitarnych wynika, że do portu Latakia w Syrii wpłynął rosyjski statek transportujący prawdopodobnie zboże skradzione w Ukrainie - podała w niedzielę telewizja CNN. Według tej stacji jest to drugi rejs rosyjskiej jednostki w ostatnich tygodniach. 

23:31, 29.05.2022

Kryształowy mikrofon Eurowizji, który w tym roku wygrał ukraiński zespół Kalush Orchestra, został sprzedany na aukcji charytatywnej za 900 tysięcy dolarów. Wpływy ze sprzedaży zostaną przekazane na pomoc ukraińskiej armi. 

22:34, 29.05.2022

W niedzielę wieczorem odbyła się druga edycja charytatywnego telewizyjnego maratonu koncertowego pod nazwą "Save Ukraine - #StopWar". Wydarzenie zorganizowane w Kijowie i Berlinie, którego celem była zbiórka funduszy na rzecz osób poszkodowanych przez wojnę, oglądano na żywo w miastach w wielu krajach. 

22:20, 29.05.2022

"Nominacje kadrowe okupantów są wielce symptomatyczne. Sprzedawczyni kieruje oświatą, ochroniarz - teatrem, a miejscowi alkoholicy i ludzie niespełna rozumu znaleźli się w kolaboracyjnych władzach. Specjaliści w swoim fachu odmawiają bowiem współpracy z najeźdźcami" - podkreślił Chłań  

22:20, 29.05.2022

Rosyjskie władze okupacyjne w Chersoniu na południu Ukrainy wyznaczyły na dyrektora teatru mężczyznę, który wcześniej pracował tam jako ochroniarz - poinformował na Facebooku doradca szefa regionalnej administracji Serhij Chłań. 

21:58, 29.05.2022

Z magazynu największego rosyjskiego producenta broni w Korolowie pod Moskwą skradziono 7 ton tytanu. Służy do produkcji pocisków bojowych powietrze-ziemia i powietrze-powietrze. Surowce wywieźli nieznani sprawcy, posługując się sfałszowanymi dokumentami - informuje belsat.eu powołując się na kanał Mash na Telegramie. To jedyne źródło tej powielanej od wielu godzin w mediach informacji.

21:50, 29.05.2022

Ambasador Rosji w Wielkiej Brytanii został poproszony przez BBC o wyjaśnienie nagrania, na którym widać, jak żołnierze reżimu Putina dopuszczają się zbrodni wojennych. Andriej Kelin stwierdził, że materiały zostały sfabrykowane. 

21:41, 29.05.2022

W oświadczeniu, opublikowanym na Facebooku, ukraińska armia podała, że oddziały ukraińskiej artylerii ostrzelały grupę wojsk rosyjskich. Zniszczono  należący do Rosjan magazyn amunicji. W rezultacie Rosjanie stracili 39 ludzi i sprzęt, m.in. bojowy wóz piechoty, transporter opancerzony, dwa systemy artyleryjskie i trzy aparaty bezzałogowe.

21:36, 29.05.2022

Transport starych rosyjskich czołgów z lat 80 - T-72B dotarł do Melitopola na południu Ukrainy - informuje na swoim profilu na Twitterze OSINTtechnical, amerykański dziennikarz zajmujący się tematyka obronną.


21:23, 29.05.2022

Eksperci dokładnie badają wszystkie budynki w mieście, które uległy zniszczeniu w wyniku rosyjskiej inwazji. Oceniają stan konstrukcji, dokonują pomiarów, oznaczają m.in. odchylenia ścian, które niekiedy wygięte są ponad 10 cm od swojego pierwotnego położenia. Następnie eksperci klasyfikują, do jakiej kategorii zniszczeń zaliczyć obiekty i oceniają, które z nich można ocalić, a które muszą zostać jak najszybciej rozebrane. 

21:23, 29.05.2022

Zdewastowane budynki, zrujnowane mieszkania, zniszczone osiedla - w Borodziance trwa szacowanie skali zniszczeń obiektów, zbombardowanych przez armię rosyjską. Na miejscu pracują inżynierowie z Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury.

21:11, 29.05.2022

"Dziś na marszu wdzięczności wręczyłem panu Andrzejowi Sewerynowi, dyrektorowi Teatru Polskiego w Warszawie, koszulkę ze słynną frazą! W marcu na koncercie w Łodzi pan Andrzej wygłosił "Testament" Szewczenki i wysłał "rosyjski okręt wojenny" w odpowiednie miejsce!" poinformował na swoim profilu na Twitterze ambasadaor Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.


21:08, 29.05.2022

"W tym Dniu Solidarności z Białorusią pamiętamy o cierpieniach spowodowanych łamaniem praw człowieka przez reżim Łukaszenki, lekceważeniem norm międzynarodowych i współudziałem w wojnie Rosji z Ukrainą. Jesteśmy z Białorusinami dzisiaj i każdego dnia" - napisał na swoim profilu na Twitterze sekretarz stanu USA Antony Blinken.


21:00, 29.05.2022

"Ukraiński myśliwiec zestrzelił w obwodzie sumskim dwa rosyjskie drony" - informuje "Ukraińska Prawda".

20:53, 29.05.2022

Prezydent Wołodymyr Zełenski odwołał Romana Dudina, szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy w obwodzie charkowskim.  -  Zwolniłem szefa Służby Bezpieczeństwa w regionie za to, że nie pracował w obronie miasta od pierwszych dni wojny na pełną skalę, ale myślał tylko o sobie. Jakie kierowały nim motywy - tego dowiedzą się funkcjonariusze organów ścigania - stwierdził Zełenski.

20:50, 29.05.2022

Rosyjska armia wznowiła także, z godnie informcjami przekazywanymi przez ukraiński sztab generalny,  ostrzał przez granicę w północnych regionach obwodów sumskiego i czernihowskiego. Analitycy twierdzą, że rosyjskie ataki na te obszary mają na celu zapobieżenie przerzuceniu sił ukraińskich na główne fronty w Donbasie.  

20:48, 29.05.2022

Sztab generalny twierdzi, że rosyjskie wysiłki zmierzające do degradacji ukraińskiej obrony dalej na zachód są kontynuowane, z użyciem artylerii, moździerzy i wielu systemów rakietowych przeciwko kilku miastom i wioskom w kierunku Bachmut. Poinformował także , że rosyjskie starania o przekroczenie rzeki Doniec na niektórych obszarach są kontynuowane. 

20:46, 29.05.2022

Sztab generalny Ukrainy w wieczornej aktualizacji sytuacji na froncie informuje, że  siły rosyjskie "próbują zdobyć przyczółek na północno-wschodnich obrzeżach miasta Siewierodonieck, prowadząc operacje szturmowe w kierunku centrum miasta”. Wojska ukraińskie nadal utrzymują pozycje w Siewierodoniecku i sąsiednim Lisiczańsku, pomimo ciągłych ostrzałów i nalotów.

20:42, 29.05.2022

Według ukraińskiego sztabu generalnego rosyjskie wojska prowadzą w Donbasie intensywne działania bojowe z zamiarem okrążenia Lisiczańska i Siewierodoniecka oraz zajęcia całego obwodu ługańskiego w jego administracyjnych granicach.  


20:39, 29.05.2022

Trzy osoby poniosły śmierć, a cztery zostały ranne w sobotę na skutek ataków sił rosyjskich w obwodzie donieckim – poinformował w niedzielę na Telegramie szef regionalnych władz Pawło Kyryłenko. Gubernator dodał, że bilans nie obejmuje zniszczonych miast Mariupol i Wołnowacha, gdzie wciąż trudno o dokładne szacunki ofiar. 

20:38, 29.05.2022

"Ukraina wraz ze swoim charyzmatycznym prezydentem zdecydowanie wygrała wojnę informacyjną z Rosją" -  czytamy w komentarzu Inwooda w BBC.  

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35an5x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d35an5x
d35an5x
Więcej tematów