Trwa ładowanie...

Wojna na Bliskim Wschodzie wisi na włosku. USA ewakuują ambasadę

Wywiad Stanów Zjednoczonych ostrzega przed możliwym atakiem Iranu na amerykańskie cele w Iraku. Większość pracowników ambasady USA w Bagdadzie zostało ewakuowanych. Ze względu na rosnące w regionie napięcie swoje misje zawiesiły też Niemcy i Holandia.

Share
Wojna na Bliskim Wschodzie wisi na włosku. USA ewakuują ambasadę
Źródło: East News, Fot: MCSN JASON WAITE/AFP
d17r429

Decyzją Departamentu Stanu USA ewakuowani zostali "pracownicy rządowi niepełniących kluczowych funkcji". Poza pracownikami ambasady w Bagdadzie chodzi o urzędników z amerykańskiego konsulatu generalnego w Irbilu na północy Iraku.

Reuters donosi, że wszyscy trafili do bazy wojskowej na lotnisku w Bagdadzie. Praca obu placówek jest zawieszona do odwołania.

d17r429

Niemcy i Holendrzy przerywają misje

Narastające napięcia między USA i Iranem są też powodem zawieszenia przez Bundeswehrę prowadzonych w Iraku misji szkoleniowych. 160 Niemców szkoliło do tej pory irackich i kurdyjskich żołnierzy.

Zobacz także: USA kontra Iran. Rośnie napięcie w regionie

Z działań wycofują się też Holendrzy, którzy pomagali głównie w szkoleniu lokalnych sił w Irbilu. Żadnych decyzji nie podjął za to rząd Francji. 300 żołnierzy tego kraju będzie działać, jak do tej pory.

Wojna wisi na włosku

Po miesiącach konfrontacyjnej retoryki między Stanami Zjednoczonymi i Iranem w ostatnim czasie miało dojść do agresywnych gestów. Amerykanie twierdzą, że Iran mobilizuje zależne od siebie bojówki do ataku na ich obiekty.

d17r429

Teheran oskarża się też o tajemniczy atak na cztery tankowce u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich i ostrzał z powietrza saudyjskiego ropociągu. Stany Zjednoczone gromadzą siły w regionie - z Adriatyku na Bliski Wschód został skierowany lotniskowiec USS Abraham Lincoln, w Katarze "ćwiczą" już amerykańskie bombowce i myśliwce.

- Nie planujemy tego. Obyśmy nie musieli tego robić, ale gdybyśmy jednak musieli, to wysłałbym ich zdecydowanie więcej - powiedział Donald Trump, zapytany o koncepcję przerzucenia do Iraku kolejnych 120 tysięcy żołnierzy.

Źródło: Reuters/gazeta.pl

Masz news, ciekawy film lub zdjęcie? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl. Opiszemy najciekawsze historie i materiały!

d17r429

Podziel się opinią

Share
d17r429
d17r429
Więcej tematów