Trwa ładowanie...
dj3tp8k

Wojewoda składa zawiadomienie ws. przemówienia prezesa Towarzystwa Ukraińskiego. "Jedna wielka prowokacja"

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek chce, by prokuratura sprawdziła, czy podczas niedzielnych uroczystości w Sahryniu nie doszło do popełnienia przestępstwa. Kontrowersje dotyczą słów o "zbrodni przeciwko ludzkości popełnionej przez członków narodu polskiego".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Grzegorz Kuprianowicz stwierdził, że AK popełniło "zbrodnię przeciwko ludzkości"
Grzegorz Kuprianowicz stwierdził, że AK popełniło "zbrodnię przeciwko ludzkości" (PAP, Fot: Tomasz Koryszko)
dj3tp8k

- Chciałbym, żeby prokuratura sprawdziła, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa. Ja oczywiście tego nie przesądzam, bo nie jestem prokuratorem, ale moim obowiązkiem jako Polaka również jest wystąpienie do prokuratury - powiedział wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Urzędnika zaniepokoiły słowa, które padły podczas niedzielnych uroczystości w Sahryniu, gdzie 74 lata temu oddziały Armii Krajowej dokonały akcji odwetowej za mordy ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu.

Prezesa Towarzystwa Ukraińskiego Grzegorz Kuprianowicz stwierdził, że w tamtym czasie doszło do "zbrodni przeciwko ludzkości popełnionej przez członków narodu polskiego – partyzantów Armii Krajowej będących żołnierzami podziemnego państwa polskiego".

dj3tp8k

Dodał również, że "pamięć ukraińskich prawosławnych ofiar nie została w Sahryniu uczczona w analogiczny sposób”, jak to ma miejsce m.in w Hucie Pieniackiej. - Oczywiście nie mamy tutaj wypowiedzi bezpośredniej zaprzeczającej zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, ale wypowiedzi pana Grzegorza Kuprianowicza na przestrzeni ostatnich wielu lat, a także ta w szczególności wypowiedź zrównująca te dwa wydarzenia w moim przekonaniu powinna być przedmiotem badania prokuratury - zaznaczył wojewoda Czarnek.

Zobacz także: PiS będzie ścigać za "tęczowego orła". Miller: ONR może więcej

I uznał, że jego zdaniem przebieg uroczystości to "jedna, wielka prowokacja".

Źródło: kresy.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dj3tp8k

Podziel się opinią

Share
dj3tp8k
dj3tp8k
Więcej tematów