Trwa ładowanie...
d4b1745

Wojciech Roszkowski

Najnowsze informacje

Prof. Wojciech Roszkowski to autor kontrowersyjnego podręcznika do nowego przedmiotu o nazwie Historia i Teraźniejszość. W książce znalazły się fragmenty szkalujące dzieci poczęte przy pomocy metody in vitro, społeczność LGBT+ oraz feministki. Były eurodeputowany z ramienia PiS-u, ekonomista i historyk. Co wiadomo o autorze podręcznika do HiT-u?

5.0
(1 głos)
Oceń:
d4b1745
Pseudonim:

Andrzej Albert

Data urodzenia:

20.06.1947 (wiek: 76 lat)

Miejsce urodzenia:

Warszawa

Nagrody:

2018 laureat Nagrody im. Księdza Idziego Radziszewskiego, 2018 honorowe obywatelstwo m.st. Warszawa, 2020 Doroczna Nagroda MKiDN

East News
Źródło: East News, fot: MICHAL WOZNIAK

Wojciech Roszkowski urodził się w 1947 roku w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Handlu Zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, gdzie następnie został wykładowcą historii gospodarczej. Po obronie doktoratu w 1978 roku zaczął publikować referaty historyczne dla Polskiego Porozumienia Niepodległościowego. W 1987 uzyskał habilitację z nauk ekonomicznych w Katedrze Historii Gospodarczej SGPiS, a w 1996 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

Wojciech Roszkowski - historyk, ekonomista, nauczyciel akademicki

*Profesor Roszkowski w czasie PRL-u podjął się spisania historii dwudziestowiecznej Polski, którą wydał pod pseudonimem Andrzej Albert w kluczowym podręczniku historii ówczesnego okresu. "Najnowsza historia Polski" była wydawana w drugim obiegu w latach 1982-87. *

Walka Roszkowskiego z komunizmem została doceniona – w 2000 roku odebrał on z rąk Aleksandra Kwaśniewskiego Order Odrodzenia Polski, a w 2020 prezydent Andrzej Duda uhonorował profesora Orderem Orła Białego.

*Obecnie Wojciech Roszkowski publikuje nacechowane ideologicznie, historyczne książki, jest także pracownikiem Instytutu Studiów Politycznych PAN w Zakładzie Europy Środkowo-Wschodniej i Studiów Postsowieckich. *

Roszkowski Wojciech książki. Nie tylko “Historia i Teraźniejszość”

Profesor Wojciech Roszkowski jest autorem wielu książek o tematyce historycznej i chrześcijańskiej. Autor aktualnie jest związany z krakowskim wydawnictwem Biały Kruk, którego nakładem ukazał się kontrowersyjny podręcznik do HiT-u.

*W najnowszych publikacjach Roszkowski zawiera tezy o upadku zachodniego świata, snując rozważania, że jest on spowodowany odwróceniem się od chrześcijaństwa. * W książce “Roztrzaskane lustro - Upadek cywilizacji zachodniej” gloryfikuje ultrakonserwatywne wartości, ukazując postęp jako prowodyra zaprzepaszczenia wielowiekowej kultury europejskiej.

W podręczniku “Historia i Teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945–1979” mówi o “hodowli dzieci z in vitro", “ideologii gender”, “lewakach” i “wojujących ateistach”.

Podręcznik Roszkowskiego budzi emocje ##

Podręcznik profesora Roszkowskiego jest szeroko komentowany w mediach społecznościowych. Oburzenie wyrażają nie tylko rodzice i nauczyciele, ale również politycy partii opozycyjnych.

Negatywne opinie na temat podręcznika napływają także z obozu rządzącego. Posłanka Joanna Lichocka, na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia stwierdziła, że “Fragment dotyczący in vitro powinien zostać usunięty z podręcznika autorstwa profesora Wojciecha Roszkowskiego albo zmieniony, po to, żeby nie było tam sformułowań, które mogą uderzać w godność dzieci poczętych w wyniku in vitro i ich rodziców”.

Czarnek Broni Roszkowskiego ##

Podręcznik wywołał spore kontrowersje oraz dyskusje w mediach i kuluarach. *Przeciwko Roszkowskiemu złożono kilka pozwów, pod presją publiki ugiął się także Minister Edukacji, Przemysław Czarnek, który w Polsat News odniósł się do treści zawartej w podręczniku, wskazując, że zostały one opacznie zrozumiane, jednak “mogłyby zniknąć”. *

Roszkowskiego broni nie tylko Minister Edukacji, ale i o. Tadeusz Rydzyk, Aleksander Nalaskowski, (profesor pedagogiki, wykładowca toruńskiego UMK), czy Kolegium IPN, wskazując, że zarzuty pod adresem profesora nie są merytoryczne.

Wojciech Roszkowski
Wykształcenie

Profesor nauk humanistycznych

Książki

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b1745
d4b1745
d4b1745
Więcej tematów
d4b1745