Woda w małopolskich rzekach powoli opada
Woda w małopolskich rzekach powoli opada, ale stan alarmowy jest wciąż przekroczony w 12 miejscach, a stan ostrzegawczy w sześciu. Najtrudniejsza sytuacja była wieczorem w gminie Szczurowa, gdzie trwała walka o utrzymanie wału na Uszwicy.
20.05.2010 | aktual.: 21.05.2010 09:36
Od północy z kilku miejscowości w gminie Szczurowa ewakuowano 1,1 tys. osób - podało biuro prasowe wojewody małopolskiego. Jeśli będzie to konieczne, ewakuacja może objąć 8 tys. mieszkańców.
- Trwa obrona wałów w miejscowościach Górka, Kopacze Wielkie i Uście Solne. W nocy koncentrować się będziemy na ratowaniu Górki przed wodą, która w ogromnych ilościach napływa w rejon przepompowni, która została wyłączona, bo nie była w stanie przyjąć takiej masy wody - powiedział wójt Marian Zalewski.
Nieprzejezdna jest droga wojewódzka 964 między Świniarami (powiat bocheński) a Szczurową (powiat brzeski). W miejscowości Uście Solne zamknięty jest most na rzece Rabie.
4 domy osunęły się w Szczepanowicach koło Tarnowa. Kolejnych 11 jest zagrożonych. Ewakuowano już 15 osób. Władze szykują się do ewakuacji ewakuacji kolejnych mieszkańców. Woda wciąż napływa.
W Szczucinie - zalanym przez wodę z powodu przerwania wałów na Wiśle przy dopływie rzeki Breń na terenie województwa podkarpackiego - trwa uszczelnianie wałów.
Alarmy powodziowe odwołano w powiatach nowosądeckim i suskim, w Tarnowie, w większej części pow. tarnowskiego oraz w gminach: Gnojnik, Bobowa i Tomice.
Alarmy powodziowe obowiązują jeszcze w 17 gminach i powiatach, w tym w Krakowie i Nowym Sączu, a pogotowia przeciwpowodziowe w 10 gminach i powiatach.
Podczas powodzi w Małopolsce zginęło sześć osób. W Krakowie zmarł w środę wieczorem 65-latek, który został porażony prądem, gdy wypompowywał wodę z piwnicy.
Poziom wody w Wiśle na Bielanach systematycznie maleje. O godz. 18.30 wynosił 723 cm - o 203 cm powyżej stanu alarmowego. Prezydent Krakowa zapewnił, że cały czas monitorowane są wały przeciwpowodziowe, zlecono też ekspertyzę ich stanu.
Po popołudniu otwarte dla ruchu zostały mosty: Dębnicki oraz na stopniu wodnym Dąbie, skrzyżowanie ul. Saskiej ze Stoczniowców, ul. Powstańców Wielkopolskich i ul. Portowa. Po moście Dębnickim mogą się na razie poruszać tylko samochody do 10 t i komunikacja miejska. Nadal zamknięty jest most Nowohucki.
Strażacy koncentrują się teraz na przywróceniu przejezdności wszystkich ulic i usuwają wodę z obiektów użyteczności publicznych. Być może w piątek zostanie otwarta ul. Nowohucka. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie uruchomia mobilny punkt odbioru rzeczy zniszczonych w powodzi. Będą one zabierane bezpłatnie w ustalonym z mieszkańcami terminie. W wielu miejscach województwa uaktywniły się osuwiska, najpoważniejsze straty zanotowano w powiatach wadowickim, brzeskim i nowosądeckim. Katastrofalna sytuacja jest w gminie Lanckorona, gdzie z powodu osunięć ziemi zawaliły się do tej pory trzy budynki, a kilkadziesiąt jest zagrożonych.
Przesięki w obwałowaniach oraz w śluzach wałowych na terenie całego województwa są na bieżąco zabezpieczane workami z piaskiem.
Nadal są utrudnienia na drogach. Droga krajowa nr 79 jest nieprzejezdna w Koszycach i w Ławach przy granicy z woj. świętokrzyskim. Nie ma zjazdu i wjazdu na autostradę A4 na węźle Mirowskim, ruch autostradą odbywa się bez zakłóceń.
Z powodu zalania ujęć wody i uszkodzonych wodociągów woda jest dostarczana beczkowozami i w butelkach w gminach: Gdów, Wierzchosławice, Koszyce, Zator, Jordanów, Siepraw, Bobowa i Bochnia.
W 102 małopolskich szkołach nie odbyły się w czwartek zajęcia.
Jak poinformował rzecznik małopolskiej straży pożarnej Andrzej Siekanka, od początku powodzi w całym województwie ewakuowano prawie 4 tys. osób, a z żywiołem walczy obecnie 3,5 tys. strażaków i strażaków ochotników.
Pomoc dla powodzian uruchomił Polski Czerwony Krzyż. Do Krakowa dotarły już pierwsze transporty z pomocą m.in. z Lublina i Łodzi.
Kard. Dziwisz zaapelował o zbiórkę pieniędzy dla ofiar powodzi. Będzie ona prowadzona w najbliższą niedzielę we wszystkich parafiach Archidiecezji Krakowskiej. Metropolita krakowski poinformował, że w czasie powodzi w Krakowie na wieży Katedry Wawelskiej zostały umieszczone - jak to czyniono w przeszłości - relikwie św. Stanisława z błaganiami o wstawiennictwo i opiekę.
Zarząd województwa zdecydował o przeznaczeniu 45 mln zł na usuwanie skutków powodzi, głównie na naprawę dróg i budynków, którymi zarządza samorząd województwa. Decyzję tą musi zatwierdzić jeszcze sejmik. Zarząd Województwa zdecydował też o bezzwłocznym przekazaniu 1 mln zł Małopolskiemu Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie na walką z powodzią.