Woda pochłonęła ponad 100 osób. Przerażające dane
Od początku lipca w Polsce utonęły 123 osoby, w tym pięć podczas ostatniego weekendu. Policja apeluje o zwrócenie szczególnej uwagi na dzieci bawiące się nad wodą.
Najbardziej tragiczny był weekend 7-8 lipca, gdy życie w wodzie straciło 35 osób, w weekend 30 czerwca - 1 lipca utonęło 26 osób.
Przyczyny tragedii to najczęściej brak wyobraźni, lekkomyślność i brawura, a także kąpiel w miejscach niestrzeżonych. Do utonięć dochodzi także w związku z wcześniejszym spożywaniem alkoholu.
Wypoczywajmy bezpiecznie
Policja apeluje, aby kąpać się tylko w miejscach strzeżonych, tam gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy, oraz zwracać szczególną uwagę na dzieci; nigdy nie należy również wchodzić do wody po spożyciu alkoholu.
- Dzikie plaże i kąpieliska to niestety miejsca gdzie dochodzi do największej liczby nieszczęśliwych wypadków - zaznacza z kolei stołeczny komisariat rzeczny policji. Policjanci ostrzegają, że nieznane akweny, brak ratowników WOPR oraz utrudniony dojazd dla służb ratowniczych zwiększają ryzyko wypadków oraz utrudniają przyjście z pomocą.
Jak przypomina policja, kąpielisko strzeżone oddzielone jest od reszty akwenu pomostami lub pływającymi linami, które dzielą je na: brodzik, strefę dla nieumiejących pływać oraz strefę dla umiejących pływać. Ratownicy wcześniej kontrolują jego dno, oczyszczając je min. ze śmieci i niebezpiecznych przedmiotów.