Trwa ładowanie...
dsrhouq
Wniosek do marszałek Sejmu. Piotr Zgorzelski wyjaśnia

Wniosek do marszałek Sejmu. Piotr Zgorzelski wyjaśnia

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski złożył wniosek do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o to, by zakończyć zdalne głosowania w Sejmie. O szczegółach mówił w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. - Wszyscy wracamy do normalnego życia postpandemicznego. Nie ma potrzeby, aby posłowie głosowali zdalnie, aby uczestniczyli w komisjach w trybie zdalnym. Ten tryb już pozostanie z nami, ale ma być stosowany tylko w wyjątkowych sytuacjach - krytycznych, indywidualnych - wyjaśnił Zgorzelski. Pytany, czy marszałek Witek przychyli się do wniosku, czy ma sygnały w tej sprawie, odparł: "Tak, pani marszałek z życzliwością, bo rozmawialiśmy o tym, podchodzi do tej koncepcji". - Już poluzowała (marszałek Witek - przyp. red.) sposób zwoływania komisji i zespołów, że nie trzeba uzyskiwać jej zgody. Wszystko idzie w tym kierunku, żeby wrócić do normalności, także w parlamencie - powiedział wicemarszałek.

Panie marszałku, skierował pan wniRozwiń

Transkrypcja:

Panie marszałku, skierował pan wniosek do pani marszałek Elżbiety Witek, właśnie wniosek o odmrożenie normalnych prac parlamentu. Dlaczego? Posłowie pracując zdalnie, lenią się w swoich domach? Nie, nie lenią się, tylko ponieważ wszyscy wracamy obywatele do normalnego życia postpandemicznego, to nie ma potrzeby, aby posłowie głosowali zdalnie, aby uczestniczyli w komisjach w trybie zdalnym. Oczywiście ten tryb już pozostanie z nami, ale ma być tylko w wyjątkowych sytuacjach używany, takich krytycznych czy też indywidualnych, osobistych. Moim zdaniem zgoda na indywidualny tryb udziału czy głosowania powinna być wydawana, jeśli chodzi o komisje, przez przewodniczącego komisji, jeśli chodzi o posiedzenia Sejmu - przez Marszałek Sejmu czy też upoważnionego wicemarszałka. Żeby skończyć z tym, że głosujemy sobie w domu, mamy jeszcze wiele innych zajęć i czasami się zdarza, że te głosowania przebiegają tak a nie inaczej, czego dowód mieliśmy chociażby ostatnio w Senacie. Ale też przecież nie biczujmy tylko samych siebie, bo wielokrotnie ostatnimi czasy także nie odliczał się w głosowaniach obóz rządzący - pewnie także z tego powodu. Więc żeby wrócić do normalnego trybu, to jest chyba oczywista prośba - zresztą pani marszałek to sygnalizowała, to nie jest tak, że... Właśnie o to chciałem zapytać. Czy ma pan, panie marszałku, sygnały, że faktycznie pani marszałek może się przychylić do pana wniosku, ale nie tylko pana, bo ja również z politykami z różnych opcji politycznych rozmawiałem w zeszłym tygodniu - napisałem taki tekst w Wirtualnej Polsce o tym, żeby ten Sejm odmrozić. Czy ma pan sygnały, że faktycznie do tego dojdzie? Tak, pani marszałek z życzliwością, bo rozmawialiśmy o tym także w takich rozmowach luźnych indywidualnych, podchodzi do tej koncepcji. Już chyba, z tego co się nie mylę, poluzowała sposób zwoływania komisji i zespołów, że nie trzeba jakby uzyskiwać jej aprobaty czy też zgody. No to wszystko idzie w tym kierunku, żeby wrócić do normalności także w parlamencie i tyle. Miejmy nadzieję, że również dziennikarze będą mogli swobodnie poruszać się w budynku parlamentu. Ale jeszcze zapytam, panie marszałku, bo kolejne posiedzenie Sejmu 15 czerwca. Czy wówczas Sejm będzie głosował nad kandydaturą Rzecznika Praw Obywatelskich w normalnym trybie czy jeszcze zdalnie? Moim zdaniem jeszcze w trybie zdalnym i powrót do normalności pewnie będzie dopiero możliwy po wakacjach sejmowych, czyli pewnie we wrześniu. Ale decyzje niech będą podjęte. Jeżeli osobiście sytuacja pandemiczna będzie taka, jaka jest. Mamy regulamin na trudne czasy, zrobiliśmy to dosyć szybko. Inne parlamenty europejskie i światowe były za nami. Więc tutaj akurat ja byłem za tym, żeby tak awaryjna opcja była. Ale jeżeli nie ma potrzeby jej stosowania, to nie wykorzystujmy jej, bo za chwilę będą zarzuty i to być może nawet słuszne, że ona jest wykorzystywana politycznie.
dsrhouq
dsrhouq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj