Wniebowstąpienie Pańskie. Kiedy jest obchodzone w Polsce?

Wniebowstąpienie Pańskie to chrześcijańskie święto, obchodzone na pamiątkę wstąpienia do nieba zmartwychwstałego Chrystusa. Zgodnie z tradycją kościelną, uroczystość ta wypada 40 dni po Wielkanocy. W Polsce jest ono jednak obchodzone w innym dniu.

Kiedy jest Wniebowstąpienie Pańskie 2023?
Kiedy jest Wniebowstąpienie Pańskie 2023?
Źródło zdjęć: © Pixabay

18.05.2023 12:33

Zgodnie z nauką kościoła, Jezus po czterdziestu dniach od zmartwychwstania, wstąpił do nieba. Stało się to na Górze Oliwnej. Świadkami wydarzenia byli apostołowie, z którymi Chrystus przebywał po tym, jak powstał z martwych.

Wniebowstąpienie Pańskie 2023. Kiedy wypada?

Zgodnie z klasycznym rytem rzymskim, Wniebowstąpienie jest obchodzone czterdzieści dni po Wielkanocy, we czwartek. To oznacza, że w 2023 roku wypada ono 18 maja. W Polsce uroczystość ta przypada jednak w innym dniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak wskazuje dekret watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, istnieje możliwość przeniesienia świąt przypadających w tygodniu, na najbliższą niedzielę, w przypadku, gdy uroczystość nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Polski Episkopat skorzystał z tej możliwości, ustanawiając, że Wniebowstąpienie Pańskie będzie obchodzone w VII Niedzielę Wielkanocną. W 2023 roku jest to 21 maja.

Wniebowstąpienie Pańskie. Czy to święto nakazane?

Lista świąt obowiązkowych w Polsce jest regulowana przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Zgodnie z jego przepisami Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego należy do kanonu świąt nakazanych. Dodatkowo wypada w niedzielę, która również jest dla katolików dniem, w którym - zgodnie z kościelnym prawem - powinni uczestniczyć w nabożeństwie. "W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego" - wskazuje kanon 1247 KPK.

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (15)