Trwa ładowanie...
duh5acw

Wmurowano kamień węgielny pod Świątynię Opatrzności

Projekt Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.
W czwartek na Polach Wilanowskich w Warszawie wmurowano kamień węgielny pod budowę świątyni Świętej Bożej Opatrzności.

duh5acw
duh5acw

Akt erekcyjny pod budowę świątyni podpisali m.in.: prymas Polski, kardynał Józef Glemp, legat papieski, kardynał Franciszek Macharski, nuncjusz apostolski, abp Józef Kowalczyk, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Piotr Libera, prezydent Aleksander Kwaśniewski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, prezydent Warszawy oraz 12 innych osób związanych z budową, w tym architekci Wojciech i Lech Szymborscy. Oni też dokonali aktu wmurowania kamienia.

W uroczystościach wzięli udział członkowie Episkopatu Polski oraz przedstawiciele Konferencji Episkopatów z 10 krajów europejskich. Na Pola Wilanowskie przyszło ok. 2 tys. warszawiaków.

Prezydent Kwaśniewski powiedział, że Polacy mogą cieszyć się wolnością odzyskaną nie na polach bitew, ale poprzez mądre porozumienie narodu. Podkreślił, że Świątynia Opatrzności Bożej będzie pomnikiem wolności i zgody. Przypomniał znaczenie Konstytucji 3 Maja, z której ducha wyrasta świątynia, oraz późniejszą walkę o niepodległość Polski.

Aleksander Kwaśniewski złożył prymasowi Glempowi i całemu Kościołowi wyrazy uznania za proeuropejską postawę. Prezydent ofiarował prymasowi reprint Konstytucji 3 Maja.

duh5acw

W słowie wygłoszonym do wiernych prymas Glemp podkreślił, że człowiek w pełni rozwija się w prawdziwej, uporządkowanej wolności, a to oznacza świadomą, mądrą i odpowiedzialną służbę narodowi, Kościołowi i światu.

Prymas powiedział, że wmurowanie kamienia węgielnego pod nową Świątynię Opatrzności Bożej jest pełnym ufności podjęciem wyzwań stojących przed naszym narodem, przed państwem i przed wszystkimi ludźmi świata. Kardynał Glemp dodał, że wierzący skupieni w kościele Chrystusa pragną przez modlitwę budować dobro wspólne narodów, jako obowiązek naszej wiary.

Dostojnicy państwowi i kościelni na czele z prymasem i prezydentem dokonali aktu wmurowania kamienia węgielnego. Kamień składa się z trzech części. Pierwsza z nich pochodzi z fundamentów świątyni, która pierwotnie miała stanąć w Wilanowie, druga - z archikatedry św. Jana w Warszawie, a trzecia - z sanktuarium na Jasnej Górze.

Na czas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod Świątynię Opatrzności Bożej przywieziono do Warszawy Jasnogórski Obraz Nawiedzenia, czyli kopię Cudownej Ikony z Jasnej Góry, nawiedzającą polskie diecezje. (PAP/IAR,miz)

duh5acw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duh5acw
Więcej tematów