Trwa ładowanie...
d1ec76u

Włoska prasa przeciw pokojowemu Noblowi

Włoska prasa uznała za nieporozumienie przyznanie pokojowej nagrody Nobla Organizacji Narodów Zjednoczonych i jej sekretarzowi generalnemu Kofi Annanowi. Zdaniem większości komentatorów, lepiej byłoby, aby w tym roku nikt tej nagrody nie dostał.

d1ec76u
d1ec76u

Komitet noblowski w Oslo jak Piłat umył ręce i zapomniał o rzeczywistości - pisze publicysta dziennika Corriere della Sera. Jednocześnie przypomina klęski ONZ w ostatnich latach, m. in. bezradność błękitnych hełmów wobec masakry muzułmanów w Srebrenicy w Bośni, brak zainteresowania sytuacją w Ruandzie czy we Wschodnim Timorze.

Ponieważ trudno o tym zapomnieć, nie potrafimy zrozumieć przyznania Nobla ONZ - podkreśla Corriere, dodając, że ta nagroda woła o pomstę do nieba.

Według dziennika La Repubblica, wyróżnienie przyznane zostało organizacji w momencie, gdy jej cele - pokój i bezpieczeństwo na świecie - są tak odległe, jak nigdy. O tym rozdźwięku - pisze dziennik - przypomina widoczny z okien siedziby ONZ grób Manhattanu.

Komentator La Stampy uważa, że w tej sytuacji nie należało przyznawać Nobla nikomu, chyba że po raz pierwszy w historii nagrody uczyniono to z myślą o przyszłości. (reb)

d1ec76u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ec76u
Więcej tematów